Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға сүтқоректілердің түрлері мен тіршілігі, алуан түрлілігі жайлы білім таразыларын кеңейту;
Дамытушылық: топпен жұмыс жасау арқылы оқушылардың шығармашылық ізденуге үйрету, ой- өрісін, ойлау қабілеттерін арттыру;
Тәрбиелік: оқушыларда табиғатқа деген мейірімділік, жанашырлық сезімдерін ояту, экологиялық көзқарас қалыптастыру;
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгеру;
Көрнекі құралдар: презентация, тірек- сызба, сұрақтар, суреттер
Cабақтың түрі: сұрақ -жауап
Әдіс тәсілдер: СТО технологиясы, топпен жұмыс, сұрақ –жауап, мәтінмен жұмыс,
Сабақ барысы:
І) Ұйымдастыру (амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын қадағалау)
- 2 топқа бөлу (ат қою) 3 мин
Үй тапсырмасы:
- Ұрпағын сүтімен асырайтын жануарларды не деп атаймыз?
- Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым?
- Жер шарында сүтқоректілердің қанша түрі бар?
- Сүтқоректілердің ең кіштайы мен үлкендерінің салмағы қанша?
- Сыртқы тері жабыны қандай?
- әр түрлі орта жағдайларына тіршілік етуіне байланысты сүтқоректілер бірнеше экологиялық топтарға бөлінеді, қандай?
III) Жаңа сабақ. 10 мин
№ | Білем | Білдім | Білгім келеді |
1 |
- Сүтқоректілер — Ұрпағын сүтімен асырайтын жануарларды
айтамыз
- Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілердің 178 түрі
таралған
- 40 түрі Қызыл кітапқан енген.
- Қазіргі кезде Қазақстанда 10 мемлекеттік қорық, 12 ұлттық табиғи саябақ, 50- ден астам қорықшалар бар.
- 8 отрядқа біріктіріледі
3.1 Мағынаны ажырату. мәтінмен жұмыс 5 мин
(2 түрлі мәтін беріледі, өз топтарына бай.ты, суретпен)
3.2. Сергіту сәті
Бекіту тапсырмалары:
- Ой қозғау. Сәйкестендіру кестесі
№ | Қолқанаттылар отряды | Құлан |
1 | Ескекаяқтылар отряды | Қасқыр |
2 | Қоянтектестер отряды | Түлен |
3 | Кемірушілер отряды | Доңыз |
4 | Бунаққоректілер отряды | Шошқа |
5 | Жыртқыштар отряды | Кірпі |
6 | Жұптұяқтылар отряды | Ақ қоян |
- Анограмма 3 мин
- Қызығушылықты ояту. ортадағы қалам әдісі
№ | Топтағы оқушылар
| Мәтінмен жұмыс | Сәйкестендіру кестесі
| Аннограмма | Кластер құру | Сабаққа белсенділігі | Қорытынды баға |
1 |
кластер 5 мин (пайдасы, зияны, маңызы)
- Бағалау 2 мин (оқушының өзін – өзі бағалауы)
- Рефлексия (екі жұлдыз бір тілек әдісі)1 мин
Үйге тапсырма: Мәтінді оқып, эссе жазып келу