Антропосоциогенез
Тақырыбы: Антропосоциогенез.
«Адам – ақылы дамыған, адамгершілікті меңгерген пенде»
Мақсаты: Адамның шығу тегі мен арғы тектерін білуге
ұмтылдыру және саналы адамның табиғаттағы
орнын анықтау.
Міндеттері:
Оқыту: 1.Адамныңарғы тегін және олардың мекен ету
ортасы мен тіршілігін білу
2.Тарихи дамуда адамның арғы тегінің мінез-
қылығы мен құрылысындағы күрделілену
үдерісін білу.
3.Адамның дамуындағы негізгі кезеңдерді білу.
Дамыту:1.Әртүрлі білім көздерін қолдана білу.\мәтін,сурет,
жинақтамалар,слайджә және эл.оқулықтар.
2.Ойларын салыстыруға,анализдеуге,жалпылауға ж\е
қорытындылауға үйрету.
3.Кезеңдердің сызба нұсқасын құруға үйрету.
Тәрбиелік: 1. Топпен жұмыс кезінде , олардың жаңа көзқарастарын дамыту.
- Бір –бірімен ұйымшылдықты және сыйласымдықты ояту.
Жұмыс түрлері:
- Жеке және топтық
- Өздік жұмыс
- Оқулықпен жұмыс.
Көрнекіліктер: Электронды оқулық, « Адам эволюциясы », Антропосоциогенез.
Сабақтың құрлысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Жаңа сабақты меңгеруге дайындық. ( өткен сабақты пысықтау)
А) Жер шарында қашан тіршілік пайда болды?
Б) Адам баласы жер бетінде қашан және қалай пайда болды?
Білгім келеді. | Білдім |
Ендеше Антропосциогенез дегнеіміз не?
« Антропос » — адам
« генезис » — шығу тегі
« социум »- қоғам.
Топпен жұмыс
1 топ- Дриопитек
2 топ- Австролопитек ( епті адам)
3 топ — Өте ертедегі адам
4 топ- ертедегі адам. Неондерталдықтар
5 топ- Кроманьондықтар ( саналы адам)
Топтарға ортақ сұрақ.
- Қашан өмір сүрді?
- Қайда өмір сүрді? ( дүниежүзілік географиялық карта қолданылады)
- Тіршілігі қандай? Қандай ерекшеліктері бар?
- Қандай өрлеу белгілері бар?
- Қандай еңбек құралдары болды?
Элоктрондық оқулық қосылады. ( интернеттен алынған жаңалық )
Шағын дебат сайысы:
Екі түрлі көзқарас.
1.Діни
- Ғылыми
Екі оқушы дәлелдейді.
Қосымша хабарлама.
Кезеңдері | Мидың көлемі |
Австролопитек Неандерталдықтар Кроманьондықтар | 650 см3 1300-1400см3 1500-1800см3 |
Осындай күрделі даму сатыларынан өткеннен кейін барып, «саналы адам» -Homo sapiens.
Ассоциалық ұғым бойынша
Саналы адамға тән белгілер
-Ұрықтың жатырда дамуы
-Сөйлеу қабілеті бар
-Қолдары аяқтарынан қысқа
-Шығармашылық еңбекке бейім
-Тік жүреді
-Омыртқа жотасы S тәрізді
-Миының көлемі 1800см3
-Зат алмасу жоғарғы сатыда жүреді.
-Табандары ойыс
-Дене температурасы тұрақты.
Бекіту:
Саналы адам 40 мың ж.б Неондерталдықтар 150-35 мың ж.б Тік жүретін
адам 1,9-0,5 млн ж.б Австолопитектер 6,2 млн.ж.б
Деңгейлік тапсырмалар:
- Деңгей
Биологиялық диктант
- Адамның миының көлемі орта есеппен…………….см3 ( 1600-1800)
- Адам эволюциясының маңызды факторының бірі………..( еңбек)
- Анторопосоциогенез
- кромоньондықтардың негізгі кәсібі………..
- Епті ( іскер) адам кімдер?
- Макроэволюцияның дәлелдемелері…………………
…………………….
…………………….
…………………….
2.деңгей.
- Алғашқы адамдардың тұрғылықты жері ( үңгір)
- « Саналы адам » ертедегі адамдардан қалай ажыратылады? ( ми көлемі, сөйлеу, сурет салу)
- Алғашқы адамдар Үңгір қабырғаларына нені бейнеледі? ( аңшылар, жануарлар, құстар)
- Батыс Азияда жер иелену қай кезде пайда болды? ( 10000 ж.б)
- Алғашқы үй жануары? ( ит)
- Алғашқы адамдардың алғашқы киімдері неден жасалы? ( аң терісі)
- Алғашқы адамдар қоректерін қалай тапқан? ( тотасып аң аулау )
- «Homo sapiens» ұғымы қалай аударылады? ( саналы адам)
- Кезеңдерге бөлінбейтін заман ( архей)
- Терісі жүнсіз, өте көп мөлшерде тер бөлетін ертедегі адамдар
( австорлопитектер)
3.деңгей
- Ұрықтың жатырда дамуы
- Сөйлеу қабілеті бар
- Қолдары аяқтарына қарағанда әлсіз
- Шығармашылық еңбекке бейім Адам тәрізді маймылдар
- Тілдің бұлшықеті жақсы дамыған
- Тұрақты дене температурасы бар
- Зат алмасу жоғары сатыда өтеді
- Тік жүреді
- Табаны ойыс
- Ми көлемі 1800 см3
- Омыртқа жотасы S- тәрізді Адам
- Сойдақ тістері азу тістерінен ірі
- Қолдары аяқтарынан ұзын
Рефлексия – нені білдік? Кестенің екінші бағанын толтырамыз.
Үй тапсырмасы: §35-36.