Жапырақтың ішкі құрылысы
Сабақтың тақырыбы: Жапырақтың ішкі құрылысы
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Оқушыларды жапырақтың ішкі құрылысымен
таныстырып, жапырақтың ішкі құрылысындағы
бөлімдерімен олардың атқаратын қызметтерімен
таныстыру.
Дамытушылық: Жапырақтың қызметіне тоқталып
маңызын түсіндіру. Оқушылардың сабақты
меңгергендігін пысықтап бекіту.
Тәрбиелік: Өсімдіктердің жапырағының маңызын түсіндіру,
Эстетикалық тәрбие беру.
Көрнекілік: Оқулық, плокаттар, суреттер, кесте, биологиялық диктант.
Сабақтың түрі: Ойын сабағы.
Сабақтың әдісі: Тірек – сызба және ойын технологиясының элементтерін
пайдалану.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.
2.Жаңа сабақ.
3.Үй тапсырмасын қайталау,
сабақты қорытындылау.
4.Бағалау.
5.Үйге тапсырма.
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды сабақтың барысымен, өткізілу тәртібімен таныстыру. Сабақ жаңа жыл кешіндегі аукцион түрінде өткізіледі.
Жаңа сабақ: Жаңа тақырып суреттерді пайдалана отырып тірек — сызбалар арқылы түсіндіріледі.
Орналасуы
Жарты ай немесе Тірі бір-бірімен Тыныс саңылауы
бүйрек пішінді, тығыз жанасып жанаспалы жасуша-
саңылауы бар жатады лар ортасында
орналасқан
Қызметі
Саңылау бірде Түссіз, күн сәулесін Тыныс саңылауы арқылы
ашылып бірде өткізеді, қорғаныш ауа енеді, су буы,оттегі,
жабылады, ол қызметін атқарады көмірқышқыл газы
арқылы ауа енеді шығарылады
Орналасуы
Жарық мол түсетін Жүйкелер борпылдақ Жарық аз түсетін
үстіңгі өң астына жасушалар бағаналы жасушалар
жанаса жатады қабатында орналасқан астында орналасқан
Қызметі
Құрамында хлорофилл Су мен минералды Жасушалары тығыз
дәндері бар, фотосинтез заттар жапыраққа орналаспа арасында
процессі жүреді жүйке арқылы өтеді кеңістіктері бар
Үй тапсырмасын қайталау және қорытындылау:
Жаңа жыл кешіндегі аукцион ойыны сабағы негізіеде өтеді. Сыныпта сабақ жүріп жатқанда сыныпқа қонаққа аяз ата келіп оқушыларға сыйлық әкеледі. Сыйлықты алу үшін оқушылар аукционға қатысып аяз атаның сұрақтарына жауап берулері керек. Сабақ барысында оқушылар төрт аукционға қатысады.
1 — аукцион Төмендегі кестені бөлініп берілген кеппешөптерді пайдаланып толтырады сәйкестігін қарындашпен толтарады. Оқушыларға әртүрлі кеппешөптер (гербари) таратылып береді, сол кеппешөтерге қарап оқушылар өсімдіктің жапырағына сипаттама береді. Мысалы…
Өсімдік аты. | Алақан пішіні | жүйкеленуі | Сабаққа орналасуы | Жиегінің пішіні | Сағақты, сағақсыз | Жай,күрделі жапырақ |
1. Аққайың жапырағы. 2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
| жүрек тәрізді | тор | Қарама-қарсы | Ара тісі тәрізді | сағақты | жай |
2 — аукцион.
Биологиялық диктант: Қалтырылып кеткен сөздерді орындарына қою. Мысалы…
Өсімдіктің өсу мүшесі ….(жапырақ)… деп аталады. Жапырақтың кеңейген (жалпақ) бөлімі — …(тақтасы) , сабаққа бекінетін жіңішке бөлігі…(сағағы)… деп аталады. Өсімдік түріне қарай жапырақ тақтасы …(әртүрлі)… болады. Шыршаның жапырағы … (Қылқанды)… . Бір ғана тақтасы бар жапырақты …(жай жапырақ)…, Бір сағақта бірнеше жапырақ болса ол… (күрделі жапырақ)… деп аталады. Жапырақ өңінің түссіз болу себебі онда …(лейкопласт)… болады.
| Жай жапырақ. Жапырақ. Сағағы. Күрделі жапырақ. Қылқанды. Әртүрлі. Тақтасы. Лейкопласт. |
3 – аукцион. «Брейн ринг» ойыны. Оқушылар төменде берілген сұрақтарға кезектесіп тез-тез жауап береді. (қысқаша)
1.Өсімдіктің жапырағы қандай қызметтер атқарады.
2.Жапырақтың жиегінің құрылысы.
3.Жүйкелену дегеніміз не, оның қандай түрлері бар.
4.Жапырақтың сабаққа орналасуы.
5.Жай және күрделі жапырақ дегеніміз не.
6.Жапырақ тақтасының пішіні қандай болады.
7.Жапырақтардың қарама-қарсы орналасуы дегеніміз не.
8.Жапырақтардың топтасып орналасуы дегеніміз не.
9.Тыныс саңылауының қызметі.
10.Өсімдік сабағының қандай түрлері болады.
11.Түрі өзгерген жерасты өркендерді ата.
12.Пластидтер дегеніміз не, оның қандай түрлері бар.
13.Плакаттағы суреттерге қарап айтып беру.
14.Күрделі жапырақтардың атаулары.
15.Жүйкелердің қызметі.
16.Жапырақтың қызметі.
4 — аукцион. Тақтадағы суреттерді пайдаланып оқушылар жапырақтың ішкі құылысының атауларын жазу. (сабақты қорытындылау)
Бағалау: Оқушылардың сұрақтарға жауа берулеріне байланысты қойылады.
Үйге тапсырма: Жапырақтың ішкі құрылысы тақырыбын оқып келу.