Қыз еркем, анасымен көркем
Сабақтың тақырыбы: «Қыз еркем, анасымен көркем»
Сабақтың мақсаты: Ұлттық салт-дәстүрлерді сақтау, отбасы тәжірибесін насихаттау.Ата-аналардың мектеппен тұрақты қарым-қатынасын қалыптастыру, отбасы тарихын және отбасы дәстүріне деген қызығушылықтарын дамыту.
Көрнекілігі: слайд, ақпараттық технология
Сабақтың барысы:
1-жүргізуші.
Ана-өмір қолдаушысы әлемнің
Шаңырақтың шаттығы мен шуағы
Сейілмесін жанарынан ананың
Тіршілікке төккен нұрлы шуағы
Аялайық аналарды әрдайым
Қуанышқа бөлейікші өздерін
Әжелердің,аналардың,қыздардың
Мұң шалмасын күлім қаққан көздерін
Ана- барлық өмірдің бастауы Ол адамды өмірге әкеледі, оны тәрбиелейді, өсіреді. Адам бойындағы барлық асыл қасиет күннің нұрынан, ананың ақ сүтінен дариды. Ана -ұлы адам, Ана-құдіретті жан, ендеше бүгінгі мерекелеріңіз құтты болсын, Аяулы аналар!!!
2-жүргізуші. Құрметті ата-аналар, ұстаздар, оқушылар, жарысқа қатысушы жанұялар және олардың жан-күйерлері, бүгінгі мектебімізде өткелі отырған “ Қыз еркем, анасымен көркем ” атты сайысқа қош келдіңіздер!
1-жүргізушіЖанұямыз-сәніміз,
Отбасымыз-әніміз.
Біз бастадық сайысты,
Қош келіпсіз бәріңіз!
2-жүргізушіАсыл іс көп халықта,
Іле жүрсең құлаққа.
Ізденген жетер мұратқа,
Ізденуден жалықпа – демекші, ортаға бүгінгі сайысқа қатысушы сұлу аруларымызбен аяулы аналарымызды шақырамыз.
1-жүргізушіАқ көңілмен, ниетпен,
Әділ баға берсін деп,
Шаршамай еш жалықпай,
Айтқанына көндік деп,
Әділқазы алқасын сайлап алған жөн болар
Әділқазылар алқасы:
- Турегалиева Т.Е – мектеп директоры
- Ахметкалиева Г.С. – оқу ісінің меңгерушісі
- Садыкова Ж. Ж – тәрбие ісінің меңгерушісі
2-жүргізуші
Сайыстың шарттарымен таныстырып өтейік.
- «Сәлем – сөздің анасы» /таныстыру, презентация арқылы/
- «Бәйге» /сұрақ – жауап/
- «Он саусағы майысқан шебер болар ұрпақпыз» / шығармашылық қолөнер/
- Тіл өнері /жұмбақ, мақал-мәтел/
- Сұлулық сыры /шаш үлгісі, киім үлгісі/
- Ас адамның арқауы /салат жасау/
- Қорытынды.
1-жүргізуші
Жалын болып жанайық,
Әсем әнге салайық.
Сайыскерлер күтіп тұр
Соларменен бір танысып алайық! — деп, сайысымыздың бірінші бөлімін бастайық.
1-Бөлім Әр отбасы өздерін таныстырады.
Презентация бойынша топтардың атымен таныстыру.
(әр топқа 3 мин)
2 – бөлім. «Бәйге»
Ақылдылық қыздарға жарасады,
Көзі ашықпен бәрі де санасады.
Келесі сұрақ – жауап сайысында
Сыналар білімі мен парасаты – дей отырып, келесі кезекте сұрақтарға жауап береді.
Әр топқа 5 -сұрақ беріледі, тез әрі нақты жауап беру керек.
«Бәйге» 1- сынып
- Барлығы 6 кәмпит бар еді. 2 кәмпит тәрелкенің ішінде, қалғандары сауыттың ішінде жатыр. Сауыттың ішінде неше кәмпит?
- Жуан дауысты дыбыстарды ата (а, о, ұ, ы)
- Малдың сүтінен дайындалатын ұзақ уақыт сақталатын тағам (құрт)
- Үш арсызды ата. (ұйқы, күлкі, тамақ)
- Асар дегеніміз не? (қазақ елінің ұжымдық топта жұмыс істеуі)
«Бәйге» ІІ – топ 1 сыныбы
- Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгереме? (жоқ)
- Сөйлем неден құралады? (сөз)
- Есту мүшесі (құлақ)
- Көкөністен дайындалған салқын тағам. (салат)
- Кеусен дегеніміз не? (Егіншілікке байланысты айтылатын сөз)
«Бәйге» ІІІ – топ 2 сыныбы
- Ұзындықтың өлшем бірлігі (метр)
- Мәтін дегеніміз не? (жазбаша және ауызша ойды жеткізу)
- Судың қатты күйі (мұз бен қар)
- Сумоншақтың орысша атауы (бисер)
- Тулақ шашу дегеніміз не (жүн сабарда, сабап болған соң берілетін шашу табағы)
«Бәйге» 4 – топ 2 сыныбы
- Көпбұрыш дегеніміз не? (Тұйықталған сынық сызық)
- Тақырып дегеніміз не? (мәтін атауы)
- Ауаның пішіні (жоқ)
- Бағалы металл (алтын)
- Сыралғы дегеніміз не? (олжалы, қанжығасы қанданып келе жатқан аңшыдан сұралатын кәде)
«Бәйге» 5 – топ 3 сыныбы
- Хабарлы сөйлем дегеніміз не? (бірдене жайында хабарлау мақсатында айтылаған сөйлем)
- Алма 8 жаста, ал інісі 5 жаста. Алма інісінен неше жас үлкен? (3 жас)
- Сипап сезу мүшесі (тері)
- Үйдегі машина, бірақ онымен ешқайда бара алмайсың. (кір жуатын машина, тігін машинасы)
- Саумалық дегеніміз не? (наурыз туып, жер көктеп, күн жылығанда өлеңмен айтылатын тілек)
«Бәйге» 6 – топ 3 сыныбы
- Қарында 10 теңге, ал дәптердің қабы одан 2 теңге арзан тұрады. Дәптердің қабы неше теңге тұрады? (8 теңге)
- Зат есім дегеніміз не? (заттың атын білдіретін сөздер)
- Өлі табиғаттарды ата (күн, ауа, су, тас)
- Табиғи жүнді неден алады? (ешкі, қой)
- Шарғы салу дегеніміз не? (Ұзатылған қыз өзіне таяу сіңлісіне басына тартатын орамалын береді)
«Бәйге» 7 – топ 4 сыныбы
- Мектеп жанындағы лагерьде 50 ер бала, ер балаларға қарағанда 10 қыз кем демалды. Мектеп жанындағы лагерьде неше қыз демалды? (40 қыз)
- Етістік дегеніміз не? (заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз)
- Тірі табиғаттарды ата? ( адам, өсімдік, жануарлар)
- Киізге ою – өрнек басып жасалған кілемше (тұскиіз)
- Шеге шапан дегеніміз не? (қыз әкесінің жаушыға жауар шапаны)
«Бәйге» 8 – топ 4 сыныбы
- Әжейде 8 кг ұн болады, ол 2 кг ұнды бауырсақ пісіруге жұмсады. Неше килограмм ұн қалды? (6)
- Сұраулы сөйлем дегеніміз не? (жауап алу мақсатында айтылатын сөйлем)
- Балық немен тыныс алады? (желбезек)
- Түксіз кілем (алаша)
- Күйеуаяқ дегеніміз не? (Ата-енесінің күйеу баласына атаған ірі малы)
3 – бөлім.
Сымбатына сән киім жарасатын,
Аспандағы айменен таласатын.
Өнеріне сәні сай келіп тұрған,
Аруларға қызығып қарасын деп,-келесі сайысымыз-
«Он саусағы майысқан шебер болар ұрпақпыз» — қолөнер бұйымдарын жасау,
4-бөлім. «Тіл өнері»
Ал, қанеки, қыздар, ойнайық,
Ойнайық та, ойлайық
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық – дегендей жұмбақ шешіп көрейік.
1-топ
- Бар екен дүниеде жалғыз көзді,
Сол көзбен дүниенің бәрін кезді.
Әлемді он сегіз мың киіндіріп,
Дүниеден жап-жалаңаш өзі безді. (Ине) Оқу инемен құдық қазғандай.
- Құрғақ жерде сақтайсың
Онсыз тамақ татпайсың. (Тұз) Доссыз адам – тұссыз ас.
3.Екі семсер айқасқан, Асыл қайшы пішуге сән,
Оқта-текте шайқасқан. (Қайшы) Күміс қасық – ішуге сән.
- Арық ат қарны қабысқан
Бір көлді ішіп тауысқан. (Қасық) Құрғақ қасық ауыз жыртар.
2 – топ
- Дәмді-дәмді тағамдарды жинайды, Қоныс көркі – там,
Қонақтарды көңілдене сыйлайды. (Дастархан) Дастархан көркі – нан.
- Бір сусын бар жұртымда,
Ішсең уыз ұртыңда.
Бәрі содан шығады, Жылқыда өт жоқ,
Ірімшік май құртыңда. (Сүт) Құста сүт жоқ.
- Дастарханға шуылдап,
Күніне үш жиылар,
Жарты сағат қимылдап, Шешесін көріп, қызын ал
Жарты сағат жуынар. (ыдыс-аяқ) Ыдысын көріп, асын іш.
- Қимылдаса қос шебер,
Қыруар-қыруар іс өнер (Қол) Көз қорқақ, қол батыр.
3 – топ
- Егіз екі қарсы келді,
Арасына көк мұз түсе берді,
Біреуі жанды, біреуі жансыз. (Айна)
- Киім деуге жатпайды,
Киімді кірден сақтайды. (Алжапқыш)
- Тап, тап, тап жорға,
Табаны жоқ боз жорға.
(Желіп кетсе жеткізбес,
Жерге түссе таптырмас. (Ине)
- Тұмсығы мықты ,
Қыр мен ойды тегістеп шықты. (Үтік) Ісмердің бүлдіргенін үтік жөндейді.
4 – топ
- Біреуге киін дейді,
Ал өзі киінбейді. (Тігін машинасы)
- Суда туады, суда өледі. (Тұз) Қыз ауыр ма, тұз ауыр ма?
- Саусаққа киіп ем тобатай, Орақ ұстап әкең қалғанша,
Инені жүгірттім оп-оңай. (Оймақ) Оймақ ұстап шешең қалсын.
- Сүңгіп батып бұл мықты,
Бүтіндейді жыртықты. (Ине) Болат біз қап түбінде жатпас.
5 — топ
- Екі басы дөңгелек, екі ұшы сүйір
Қиғанға үиір (Қайшы) Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
- Аузынан ішкені мұрнынан шығады. (Шәйнек)
3.Зерленген құмғанды,
Шөмелеге төңкердім (Тақия)
4.Сылдыр сұйық су емес
Ішсең сусын қанады.
Ақ болса да қар емес,
Шешуін кім табады? (сүт) Ақты төкпе, сиырды теппе.
5-бөлім. 1-жүргізуші: Білектей арқасында өрген бұрым,
Шолпысы сылдыр қағып, жүрсе ақырын,
Кәмшат бөрік, ақ тамақ, қара қасты
Сұлу қыздың көріп пе ең мұндай түрін?
2-жүргізуші: Келесі бөлім «Сұлулық сыры» деп аталады. Бұл бөлімде шаш үлгісімен киім үлгісін көрсетеді.
6 – бөлім. «Ас адамның арқауы»
Ендеше іске сәт сайыскерлер!
Ас көңілдің ажары деген ырым
Жақсы ғой тағамның да білген сырын,
Көрсетсін келесі сәт сайыскерлер
Дайындаған жаңашыл салат түрін.
Өнер-білім тұңғиығынан нәр алған сайыскерлеріміздің тағам дайындау жағынан сыналар уақыты да жетті. Үй тапсырмасы бойынша жасап әкелген салаттарын таныстырады.
7.Қорытынды.
1-жүргізуші: Сайыстың аты сайыс, мұнда біреу жеңеді, енді біреу жеңіледі. Жеңімпаздарымызды анықтау үшін сөз қазылар алқасына беріледі.
Марапаттау. Сыйлықтар тарату. І, ІІ, ІІІ орын және 5 номинация
2-жүргізуші: Ән жырдан көңілдерді қуантыңдар,
Барымен шат-шадымен болыңыздар.
Қоштасайық, келесі кездескенше,
Әрдайым сау-саламат болыңыздар!
Осымен бүгінгі мерекеге орай өткізіліп отырған сайысымыз аяқталды. Келесі кездескенше! Тағы да мерекелеріңіз құтты болсын!