Жай бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Жай бөлшектер тарауына амалдар қолдану тақырыбы бойынша Білік дағдыларын бекіту; есеп шартымен байланыстыра білуге үйрету; кері байланыс принципін жүзеге асыру;
Дамытушылық: оқушының талдау және ой қорыту, жүйелеу қызметін белсендіру, бейнелерді салыстыру, қызығушылығын арттыру;
Тәрбиелік: іс-әрекетін тиянақтау; ұлттық сананы, таным дүниесін кеңейту, ынталандыру.
Сабақтың әдісі: ойын элементтер техналогиясын қолдану.
Сабақтың түрі:қайталау сабағы
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі және әдебиет, география,
дене шынықтыру және спорт, физика,
Сабақтың көрнекілігі: алау, спорт түрлері бейнеленген суреттер,
ҚР картасы, медальдар (алтын, күміс, қола) жалаулар
(Азиада ойындарына қатысатын мемлекеттердің жалауы),
ілме қағаздар, таратпа материалдар, нақыл сөздер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
Сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру, оқушылардың зейінін, назарын сабаққа аудару.
- І. Азиадаға жолдама
- ІІ. Алау жағып
- ІІІ. Тау шаңғысы
- IV. Биатлон
- V. Эстафета
ІІ. «Азиадаға жолдама»(Ауызша сұрақтар)
Алау жағу
III. Алау жағу
Тау шаңғысы.
1.Бөлшекті бөлшекке көбейту?
2.Натурал санды бөлшекке көбейту дегеніміз??
3.Жай бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымда.
4.Санның бөлігін табу дегеніміз?
5.Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
6.Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
7.Аралас сан дегеніміз не?
8.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
9.Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады?
- Өзара кері сандар дегеніміз не?
Мақсаты: есепті «елестете» білуге, таңдау жасауға дағдыландыру, үйрету.
Жауабы:
Қазақстанда қандай өзендер кездеседі? 30 | Дүние жүзіндегі ең биік шың? 40 | Қазақстандағы тұзды көл 50 |
Қазақстандағы кәрі тау 30 | Дүние жүзіндегі ең терең көл?
40 | Қазақстанның ең биік жері?
50 |
Еділ , Сырдария, Ертіс | Гималай тауындағы Джамалунгма шыңы, 1848 метр | Балқаш көлі |
Қаратау | Байкал 1620 м | Тянь-Шань тауындағы Хан –тәңірі шыңы, 6995 метр
|
Биатлон
Мақсаты: оқушыны математикалық тілде сөйлеуге, ойын жеткізе білуге дағдыландыру
- Натурал санға кері сан-алымы1, ал бөлімі сол натурал санның өзі болатын бөлшек сан
- 1 саны өзіне-өзі кері сан
- 16 м шаманың ½ жартысы неге тең?
- Өзара кері екі санның көбейтіндісі 1-ден кіші болуы мүмкін
- Нөлге бөлуге болмайтындықтан, 0 санына кері сан жоқ
- 600 г шаманың ¼ бөлігі неге тең?
- Кез келген санға кері сан бар
- Нөлден басқа кез келген санға кері сан бар
- 24 сағаттың ½ бөлігі қаншаға тең болады?
Жауабы:
1 -дұрыс | 4 – мүмкін емес | 7 – ия |
2 – жоқ | 5 – ия | 8 – ия |
3 – 8 метр | 6 – 150 грамм | 9 – 12 сағат |
Эстафета
- 226 бетте
- №788 (оқулықпен жұмыс)
- №871 (оқулықпен жұмыс)
- №872 (оқулықпен жұмыс)
Бекіту:
Бой сергіту: а) Азиаданың қысқаша тарихы туралы мәлімет
ә) қысқаша мәлімет
Қортындылау: марапаттау, бағалау.
Үйге тапсырма: бақылауға дайындық, тарау бойынша қысқаша тірек сызбаны көрсету.