Орта мерзімді жоспарлау Дүниетану 3-сынып
Орта мерзімді жоспарлау
Дүниетану 3-сынып
Сабақтың тақырыбы | Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету | Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау | Білім беруде АКТ -пайдалану | Талантты және дарынды балаларды оқыту
| Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту | Білім берудегі басқару және көшбасшылық |
1-сабақ. «Өсімдіктердің алуан түрлілігі» Сабақтың мақсаты: Өсімдіктердің алуан түрлілігі туралы ұғымды қалыптастыру, оқушы алған білімі өзінің дамуына әсер ету, өмірде, адамдармен қарым — қатынаста қолдана алу
| «Өсімдіктердің алуан түрлілігі» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Өзін-өзі және достарын бағалау, дарынды баламен жұмыс, көшбасшы лық | І. Қызығушылығын ояту Психологиялық ахуал Өсіп тұрған бұл не, Жаз болса жайнап. Саясында ән салып, Құстар жүрген сайрап. Салқын түсе шешініп, Қалады өзі жайрап. (Ағаш)
Мағынаны тану: Мұғалім : Видео көрсетемін Флипчартпен жұмыс 1-топ ағаштарды зерттейді. Ағаштардан қандай жаңалықты байқап, не көргендері туралы флипчартқа жазады 2-топ — бұталар туралы. 3-топ — шөптер | Бағалау: /3мин/ Өзін-өзі және достарын бағалау парағы
| 1 «АКТ оқушыларға ғылыми ұғымдарды түсіндіруді және олардың қабылдауын, түсінуін жеңілдетуге мүмкіндік беріп, мұғалімдерге сабақ беруде көмектесетін маңызды құрал болып отыр» (Мұғалімдерге арналған нұсқаулық)
| Дарынды баламен жұмыс: Қандай өсімдіктер біздің жерімізде өспейді?неге? Дәптеріңе жаз -Оқушы тапсырмасын оқып береді.
| Сабақ барысын да балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын Бақылай мын, Ынталандырамын, мадақтай мын қолдау көрсетемін | |
2 сабақ «Жабайы және мәдени өсімдіктер» Мақсаты: Жабайы және мәдени өсімдіктер туралы не біледі? Білімдерін кеңейту.
| «Жабайы және мәдени өсімдіктер» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, өзін-өзі бағалау, дарынды баламен жұмыс, көшбасшы лық | Қызығушылықтарын арттыру Жабайы және мәдени өсімдіктер видео көрсету 2 «Сыни тұрғыдан ойлау мәнмәтінді есепке ала отырып, бақылау мен тыңдау арқылы дәлелдер жинастыру жәнешешім қабылдау үшін талапқа сай өлшемдерді қолдану сияқты дағдыларды дамытуды қарастырады. Сыни тұрғыдан ойлаудың бұл дағдылары төмендегідей сипатталады:
(мұғалімдерге арналған нұсқаулық, 48-бет). Мағынаны тану: Тапсырма: 1. флипчартқа жазады Мәдени өсімдіктер Жабайы өсімдіктер — Енді оқулықтағы мәтінмен салыстырамыз. Оқулық бойынша жұмыс Пікірталас. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды | Бағалау: /4мин/ Өзін-өзі бағалау Сабақта белсенді жұмыс жасады Сабақта жақсы жұмыс істеді
Сабақта нашар жұмыс істеді
Өздерін бағалайды, тиісті фигураны бояйды | Видеокамера, фотоаппарат, аудио, слайд, тұсаукесер (видеоролик) | Дарынды оқушы мен жұмыс: «Жабайы өсімдіктер» тақырыбына шағын әңгіме құрастырып жаз.
| Сабақ барысын да балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын Ынталандырамын, мадақтай мын, қолдау көрсетемін
| |
3-сабақ «Қандай өсімдік түрлері болады?» Мақсаты: Қандай өсімдік түрлері болады? не біледі? білімдерін жетілдіру
| «Қандай өсімдік түрлері болады?» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лар дың жас ерекшеліктері не сәйкес білім беру және оқыту
көшбасшы лық | Қызығушылықтарын арттыру: Психологиялық дайындық.Сары жапырақ — күздің күні сары алтын, Сары жапырақ — күздің оты жанатын. Сары жапырақ — күздің құсы, жел жұлып Орта жолда тастап кеткен қанатын. С. Мәуленов Өсімдіктердің бәрі бірдей жағдайда тіршілік ете ала ма? Мағынаны тану: Мәтіннің бірінші бөлімін оқу: — Ылғалсүйгіш өсімдіктердің жапырақтары қандай болады? — Олардың тамыры ұзын болуы керек пе? 2. Мәтіннің екінші бөлімін оқу:
| Жұппен бағалайды | фотоаппарат, слайд, видеокамера, | Деңгейлік тапсырмалар:
Бұл өсімдіктер қандай жағдайда өсіп-жетіледі? · Жорарыдағы бөлімдерге карап, бесінші және алтыншы бөлімді салыстыр. · Өсімдіктер неліктен ыдғалсүйгіш,құрғақшылыққа төзімді, жылусүйгіш және аязіға төзімді, жарықсүйгіш және көлеңкеге төзімді деп бөлінеді? ·
| 3 «Білім берудегі басқару және көшбасшылық білім берудің кез келген жүйесіндегі тұрақты даму мен өзгерістердің сырттан енгізілуі мүмкін емес, олар нақты сыныптардағы мұғалімдердің тәжірибесі мен түсініктеріндегі өзгерістерден бастау алуы керек деген тұжырымға саяды. Бағдарламаның негізгі идеясы сыни тұрғыдан бағалау, өзгерту және тәжірибе мен білім саясатын қайта бағалау нәтижесінде мұғалімдер бастамасымен барлық деңгейлерде өзгерістердің іске асырылатынына негізделеді. | |
4-сабақ Өсімдіктердің тіршілік ортасыМақсаты: Өсімдіктердің тіршілік ортасы туралы ұғымды қалыптастыру
5-сабақ Жабайы және мәдени өсімдіктер Мақсаты: Жабайы және мәдени өсімдіктертуралы ұғымды қалыптастыру
6-сабақ Өсімдіктерді қорғау керек Мақсаты: Өсімдіктерді қорғау керек туралы ұғымды қалыптастыру
7-сабақ Жануарлар әлемінің сан алуандығы Мақсаты: Жануарлар әлемінің сан алуандығы туралы ұғымды қалыптастыру
8-сабақ Өрмекшітәрізділер Мақсаты: Өрмекшітәрізділер туралы ұғымды қалыптастыру
9-сабақ Құрттар Мақсаты: Құрттар туралы ұғымды қалыптастыру
10-сабақ Ұлу Мақсаты: Ұлу туралы ұғымды қалыптастыру
11-сабақ Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы Мақсаты: Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы туралы ұғымды қалыптастыру
12-сабақ Жануарлар неліктен құрып кетеді? Мақсаты: Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы туралы ұғымды қалыптастыру
| «Өсімдіктердің тіршілік ортасы» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Өзін өзі бағалайды, көшбасшы Лық
«Жабайы және мәдени өсімдіктер» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лар дың жас ерекшеліктері не сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы Лық
«Өсімдіктер ді қорғау керек» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктері не сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы Лық
«Жануарлар әлемінің сан алуандығы» тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы лық
Өрмекшітәрізілер тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы лық
Құрттар тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы лық
Ұлу тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы лық
Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы лық
Жануарлар неліктен құрып кетеді? тақырыбын өткен кезде мен мынандай жаңа әдіс – тәсілдерді қолдандым: СТО, АКТ, Жұппен бағалау, Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту көшбасшы лық
| Қызығушылықтарын арттыру: Өсімдіктердің тіршілік ортасы туралы тұсаукесер көрсетуТабиғатқа көгал не үшін керек? Мағынаны тану: Оқулық бойынша жұмыс. а) Балалар белгі салып оқиды, өздері оқыған негізгі өсімдіктерді бөліп қарастырады. ә) Мәтін мазмұны бойынша әңгімелесу: Шалғында қандай өсімдіктер өседі? Онда қандай жануарлар өмір сүреді? Адамдар шалғынды қалай пайдаланады? 3. Сызба-кесте құру
Психологиялық ахуал
Мұғалім: Қорқытпаймыз құстарды, Қызықтаймыз ұшқанды Үркітпейміз аңдарды Жасамаймыз дұшпандық! ІІ. Мағынаны тану Жердегі тіршілікті сақтап қалу үшін не істелуде?» деген тақырыпта пікірталас. Экологиялық ережелер. Топпен жұмыс істеу. Әр топ өзінің экологиялық ережелерін жасайды, «Орманда не істеуге тыйым салынады?» деген сынды суреттер салады. Алған әсерлерімен бөлісіп, өз жұмыстарымен таныстырады.Оқулық бойынша жұмыс.
І. Қызығушылығын ояту Слайд1 Жануарлар қалай бөлінеді?видеофильм көрсету «Жануарлар әлемі» ІІ. Мағынаны тану Мұғалім : Балалар жануарлар тобымен төмендегі сызба-кесте арқылы танысады: ЖАНУАРЛАР 2. Практикалық жұмыс. Балалар «Жануарлар әлемінің сан алуандығы» деген тақырыптағы мәтінді оқып, жануарлармен танысады және кестені толтырады:
І. Қызығушылығын ояту Слайд1 Психологиялық ахуал Мұғалім: Слайдтар көру ІІ. Мағынаны тану Мұғалім : а) «Өрмекшітәрізділер» мәтінінің бірінші бөлімін оқу. 1-топ — қарақұрт туралы, 2-топ — бүйі туралы, 3-топ — орман кенесі туралы, Сызба құру: 3. Сөздік жұмыс.
І. Қызығушылығын ояту Авторлық орындық ІІ. Мағынаны тану 1. Оқулықтағы мәтінді оқу — Жауынқұрттың пайдасы туралы тұжырым жаса. Сызба құру: 4. Кестені толтыру:
Оқулықпен жұмыс. 1. Балалар мәтінді оқып, бөлімдерге бөледі және жоспар құрады: 2. Сөздік жұмыс. 3. Пікірталас: — Ұлу зиянды ма әлде пайдалы ма? Ұлудың зияны туралы айтып бер. Ұлудың басты жауы кім?Дарынды оқушымен жұмыс:
І. Қызығушылығын ояту Сабақ «Орманның адам өміріндегі рөлі» тақырыбындағы әңгімедепн басталады. Тұсаукесер көрсету 2. Флипчартпен жұмыс III. Оқулық бойынша жұмыс. Мәтінді оқы, суреттерді қара. Әңгіме бойынша әңгімелеп бер: — Тіршілік айналысына қандай тірі организмдер қатысады? Табиғаттағы зат айналысының сызбасын құру.
І. Қызығушылығын ояту Табиғатта барлық батпақты жер кеуіп кетсе не болады? ІІ. Мағынаны тану Қызыл кітап не үшін керек Ол неліктен Қызыл кітап деп аталады? 2. Оқулық бойынша жұмыс. — Қорықтар, ұлттық бақтар не үшін қажет? 3. Топтарға бөлініп жұмыс істеу. Қызыл кітап бізге қандай мәлімет береді? — Ол адамдарды неге үндейді, нені ескертеді? Балаларға арналған хабарлама.
| Бұл сабақта балалар өзін өзі бағалады. Өзінің жұмысына баға беруді үйренді.
бағдаршам қызыл түсті мен жұмыс онша істемедім сары орташа жұмыс істедім жасыл өте көп жұмыс істедім
Жемістер ді орнына таңдап алып орналастыру өрік жеке жұмыс көп орындадым алмұрт топта белсенді жұмыс ісстедім алмұрт жалпы мен көп жұмыс істедім
Өзін-өзі және достарын бағалау парағы Таратыл Ды
жұппен бағалау
Өзін-өзі және достарын бағалау парағы
әр баланы топпен бағалады
Өзін-өзі және достарын бағалау парағы
достарын бағалау | фотоаппарат, слайд, видеокамера Видео
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд
фотоаппарат, слайд, видеокамера Видео
фотоаппарат, слайд, видеокамера Видео
фотоаппарат, слайд, видеокамера
фотоаппарат, слайд, видеокамера
фотоаппарат, слайд, видеокамера
| Дарынды оқушы мен жұмыс: «Өсімдіктердің тіршілік ортасы» тақырыбына шағын әңгіме құрастырып жаз.
Дарынды оқушы мен жұмыс: «Өсімдіктердің тіршілік ортасы» тақырыбына шағын әңгіме құрастырып жаз.
Дарынды оқушымен жұмыс:Қызыл кітап пен Қара кітап қалай пайда болды? Оларды неге бұлай атайды?
Дарынды оқушымен жұмыс: Жоспар бойынша жануарлар ды суретте. Жануарлар дың атын ата. Ол қай топқа жатады.
Дарынды оқушымен жұмыс: Өрмекші тәріздіден сақтану үшін қандай сақтық шаралары қажет?
Дарынды оқушымен жұмыс: Қоректену тізбегін құрастыр. Ұлу жапырақ құрбақа Ұлу қызанақ бақа Ұлу- құлпынай- бақа
|
Деңгейлік тапсырмалар:
— Мәтіннен жауынқұрттың топырақты желдетіп, ауасын тазартып отыратыны туралы жазылған жолдарды тап. — Жауынқұрттың пайдасы туралы тұжырым жаса.
Деңгейлік тапсырмалар: Тіршілік айналысына қандай тірі организмдер қатысады? — Осы тіршілік айналысында топырақ қандай рөл атқарады? Табиғаттағы зат айналысының сызбасын құру.
| Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан дырамын, мадақтай мын, қолдау көрсетемін
Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан дырамын, мадақтай мын, қолдау көрсетемін
Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан дырамын, мадақтай мын, қолдау көрсетемін
Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан дырамын, мадақтай мын, қолдау көрсетемін
Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан Дырамын
Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан дырамын
Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан дырамын
Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан Дырамын
Балаларға: тапсырма беремін, Бағыттай мын, Бақылай мын, Ынталан Дырамын
|