Пысықтау

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Есепті әртүрлі тәсілдермен шығару дағдыларын қалыптастыру;

үш таңбалы сандармен жазбаша есептеуге қатысты білімдерін

пысықтау.

Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тірек білімдерін,

есептеу дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы.

Сабақтың әдісі: Іздендіру, сұрақ-жауап, есептер шығару.

Көрнекілігі: Үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

— Қане, достым, сабаққа дайынсың ба?

— Кітап, дәптер, қаламың бәрі бар ма?

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Тірек білімдерін жетілдіру.

«Есіктің кілтін тап» ойынын өткізуге де болады.

Ойынның мақсаты: Есептеу дағдыларын бекіту.

Тақтада 7 есіктің суреті салынған. Олардың әрқайсысында мынадай өрнектер жазылған: 300 ∙ 2, 900 : 3, 800 : 2, 100 ∙ 8, 100 : 2, 700 : 7, 400 : 100. Оның қасында жауаптары бар кілттердің суреті бар: 50, 400, 600, 4, 300, 100, 800.

Балалар қажетті кілтті табады.

 

  1. Оқулықпен жұмыс.

№1 тапсырма. Ауызша есептеу.

1000−80∙4═680          800−90∙3═530             700−60∙2═580

 

№2 тапсырма. Әртүрлі тәсілмен есептеу.

(6+4)∙30═6∙30+4∙30═300      (60+40)∙5═60∙5+40∙5═500

(8+2)∙50═8∙50+2∙50═500      (70+30)∙8═70∙8+30∙8═800

(90+10)∙7═90∙7+10∙7═700    (20+30)∙5═20∙5+30∙5═250

4∙(30+20)═4∙30+4∙20═200    20∙(8+2)═20∙8+20∙2═200

20∙(10+40)═20∙10+20∙40═1000

 

№3 тапсырма. Тіктөртбұрыш сызу. Периметрлерін әртүрлі тәсілмен табу.

2см және 4см                                             1см және 7см

Р═2∙2+4∙2═12(см)                                     Р═1∙2+7∙2═16(см)

Р═(2+4)∙2═12(см)                                     Р═(1+7)∙2═16(см)

№4 тапсырма. Есептерді әртүрлі тәсілмен есептеу.

а) Әр топта – 10бала ж 20ересек      Ш: 1-т: (10+20)∙9═270

9 топта – ? адам                                   2-т: 10∙9+20∙9═270

Ж: 270 адам барады.

 

а) 1 күнде – 50ақ нан ж 20қара нан      Ш: 1-т: (50+20)∙7═490

1 аптада – ? нан                                        2-т: 50∙7+20∙7═490

Ж: 490 бөлке қара және ақ нан.

 

№5 тапсырма. Кестені пайдаланып, дұрыс теңдіктер мен теңсіздіктер

құрастыру.

320:4═400:5                  120+203>450−350

100∙3═900:3                  900−650>40∙3

 

№7 тапсырма. Фигуралар неше тең бөлікке бөлінді? Бір үлесті қалай атайды? Фигуралардың қандай бөлігі боялған, қандай бөлігі боялмаған?

 

 

ІҮ. Сабақты бекіту.

Бекіту үшін №8 шығармашылық тапсырма орындалады.

 

Ү. Үйге тапсырма беру.

№6 тапсырма. 20бет.

 

ҮІ. Сабақты қорытындылау.

  • Бүгінгі сабақта не жұмыс жасадыңдар?
  • Нелер қиындық туғызды?

 

ҮІІ. Бағалау.