Аңыз әңгіме
Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»
Тақырыбы: Аңыз әңгіме
Мақсаты: 1 білімділік: , Аңыз әңгімелер халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,ғұлама ғалым жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу
2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.
3 тәрбиелік: Шығармалардың тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,
Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ
Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.
Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.
Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.
Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,
Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақтың әпиграфымен таныстыру. .
«Ой шақыру» стратегиясы. Проблемалық ізденіс.Эпиграфтың мағынасын ашу.
«Өзге елдің ұлы болғанша, өз елінің құлы бол» деген мақал арқылы сабақтың мақсатын ашу, оқушылардың алдына міндет қою.
ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Аңыз дегенді қалай түсінесің? Сабақтың мақсатын ашу.
.Сабақтың тақырыбы: 1. Халық ауыз әдебиет үлгілері Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу.
Ертегі аңыз мақал- мәтел жыр айтыс
жаңылтпаш Халық ауыз әдебиет үлгілері жұмбақ
шешендік сөздер бата-тілек өтірік өлеңдер
Аңыз-белгілі бір адамның атына, іс-әрекетіне байланысты туады.
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.
1-топ. «Білімдар »
2-топ. «Алғыр »
3-топ. «Атамекен »
Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру
1-топ:Әбу Насыр әл- Фараби,Асан қайғы туралы мағлұмат беру
2-топ: «Сағыныш сазы» шығармасы
3-топ «Асан қайғының Жерұйықты іздеуі»
1- тапсырма. Мәтінді дауыстап оқып шығу.Толық мазмұндау.
2-тапсырма. Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.
абзац | Тірек ой | тақырыпша | Көркемдеуіш сөз | Сөздік жұмысы | Мақал- Мәтел | сұрақтар |
| ||||||
| ||||||
|
ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.
ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.
1 Зат есім-1 Жерұйық
2 Сын есім-2 сулы, нулы
3 Етістік-3 қой семірткен,егін өскен,жемісі піскен
4 Қорытынды сөйлем- елі тоқ тұратын
5 Метафора –жайлы қоныс
ІҮ. Үй тапсырмасы. жинастыру.
Ү. Бағалау.
р/с | Оқушылардың аты-жөні | №1 | №2 | №3 | Шығарм. | эссе | ұпай | баға |