Арналы бұлақ- асыл сөз
Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»
Тақырыбы: Ертегілер «Алдар көсе мен Шықбермес Шығайбай»
Мақсаты: 1 білімділік: , Ертегілер халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,ертегі, ертегінің түрлері жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу
2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.
3 тәрбиелік: Шығармалардың тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,
Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ
Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.
Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.
Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.
Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,
Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
Проблемалық ізденіс.Ребус шешу. Шешуі: Ертегі
ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Ертегі дегенді қалай түсінесің? Сабақтың мақсатын ашу.
.Сабақтың тақырыбы: 1. Халық ауыз әдебиет үлгілері Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу.
Ертегі аңыз мақал- мәтел жыр айтыс
жаңылтпаш Халық ауыз әдебиет үлгілері жұмбақ
шешендік сөздер бата-тілек өтірік өлеңдер
Ертегі-ең көне жанр. Өмірде сирек кездесетіннемесе мүлде кездеспейтін, ойдан шығарылатын оқиғалар.
Шыншыл ертегілер қиял-ғажайып ертегілер
Ертегі түрлері
Хайуанаттар жайлы ертегілер
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.
1-топ. «Шыншыл »
2-топ «Қиял »
3-топ. «Жомарт »
Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру
1-топ:Шығарманы талдау.
2-топ: Ертегіні сахналау.
3-топ Кейіпкерлерге мінездеме беру.
. Мәтінді алдын ала үйге оқуға беріледі.
1- тапсырма . Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.
абзац | Тірек ой | тақырыпша | Көркемдеуіш сөз | Сөздік жұмысы | Мақал- Мәтел | сұрақтар |
| ||||||
| ||||||
|
2-тапсырма. Сахналау. Оқушылардың шеберліктері бағаланады.
3-тапсырма. Кейіпкерлердің мінездемесін кестеге түсіру.
Кейіпкерлер | Сипаттау | Мәтіннен үзінді алу |
Алдар көсе
Шығайбай
| Қу, тапқыр,ақылды,айлакер. кедей
Сараң, аңкау, қу. бай | Ет жеуі, атын аман сақтауы,байдың қызын алу
Тулақ жеу,атынан,айран мен нанынан айрылуы, Қызынан айрылуы |
ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.
ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.
1 Зат есім-1 Алдар көсе
2 Сын есім-2 қу, тапқыр,
3 Етістік-3 алдайды,күледі, мұратына жетеді
4 Қорытынды сөйлем- әділдікті іздейтін
5 Метафора –айлакер жан.
ІҮ. Үй тапсырмасы. Алдар көсенің басынан кешкен оқиғаларды жинастыру.
Ү. Бағалау.
р/с | Оқушылардың аты-жөні | №1 | №2 | №3 | Шығарм. | эссе | ұпай | баға |