3-ке көбейту және бөлу кестесі.
Салимбаева Шолпан Ережеповна, бастауыш мұғалімі
ШҚО Уржар ауданы ,Мақаншы ауылы
М.м. Әсет Найманбай атындағы орта мектебі.
Тақырыбы: 3-ке көбейту және бөлу кестесі.
Мақсаты:
Білімділік: 3-ке көбейту және бөлудің кестелік жағдайлары жөніндегі жаңа ұғыммен таныстыру. Көбейту және бөлудің әдіс-тәсілдерін үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін өз білімен жұмыс атқаруын дамыту. Алған білімдерін пайдалана білуін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылыққа, ұқыптылыққа. Отанын сүюге тәрбиелеу.
Түрі: Жаңа ұғым.
Әдісі: Сұрақ – жауап, көрнекілік, ойын, топтастыру.
Көрнекіліктер: кестелер, логикалық жаттығулар, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
- Үй жұмысын тексеру.
- Топқа бөлу.
- Жаңа сабақ.
ІІ. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыз Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің 20 жылындығына арналады.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Өлең оқу. Оқушы.
Үш бағытым.
Ең бірінші бағытым – халқым менің соған берем ойымның алтын кенін
Ол бар болса, мен бармын, қор болмаймын.
Қымбаттырақ алтыннан нарқым менің .
Ал екінші бағытым – тілім менің,
Тас жүректі тіліммен түнілсем де,
Қасиетті тілімнен түңілмедім
Бағытым бар үшінші – Отан дер ем.
Оты сөнген жалғанда жан болса егер,
Ойланбай ақ, келдағы от ал менен.
М. Мақатаев.
Бұл өлеңнен негізгі үш «бақыт» анықтау
Халық
3 бақыт Тіл
Отан
Отан туралы ойларын сурау. 3 саны киелі сан екенін айту сурақтарға жауап алу.
3 |
БИ
ДАНА
АРЫС
ҚАДІР
ТӘТТІ
Үш топқа ат беру. Үш арыстың Абай, Шоқан, Ыбырай.
1 – Тапсырма. Ойың «Қалт етпей қал». Бір-біріне допты лақтыру арқылы 2-ге көбейту кестесін айтады.
2 – Тапсырма . Ой қозғау.
3×3=3+3+3
3×4=3+3+3+3
3×5=3+3+3+3+3
3×6=3+3+3+3+3+3
Теңдіктің он жағы мен сол жағын салыстыру. Әрбір келесі өрнектің мәні алдынғы өрнектің мәнінен 3-ке артық екеніне жауап алу.
- Көбейту дегеніміз не?
- Бірдей қосылғыштар қосу.
3 – тапсырма ойын «жалғастыр». Көбейту кестесі қалай қурылғанын түсіндіру 3-ке көбейту кестесін оқушылар толықтырады.
Абай ауылы | Шоқан ауылы | Ыбырай ауылы |
3∙3=9 | 4∙3= | |
3∙4=12 | ||
3∙5=15 |
Көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндіру. 3-ке көбейту кестесін оқушылар толықтырады.
3×3=9 4×3=3×4 4 ×3=12
3×4=12 5×3=3×5 5× 4=15
3×5=15 6×3=3×6 6×5=18
3-ке көбейту 7×3=3×7 3-ке көбейту кестесі
кестесі 8 ×3=3×8
9 ×3=3×9
Абай ауылы | Шоқан ауылы | Ыбырай ауылы |
3×3=9 | 3×7=21 | 4 ×3=12 |
3×4=12 | 3×8=24 | 5×3=15 |
3×5= | 3×9= | |
3×4= |
№ 4.Кесте.
. :3
|
: 3 |
9 |
?
|
×3 |
3-ке бөлу кестесін қурғанда неліктен 3-ке көбейту кестесін пайдалану керек?
Оқушылардан жауап алу.
5 – тапсырма. «Кім жылдам» ойыны.
Ауызша орындалады. Бос орынға тиісті санды қою
Абай ауылы | Шоқан ауылы | Ыбырай ауылы | |||||||||||
∙ ∙
|
∙ : |
|
6 – тапсырма ойын «Бәйге».
Әр ауылдан бір оқушы орындайды
Абай | Шоқан | Ыбырай |
:3 ∙2 :3
| :3 :2 :2 | : 3 ∙2 :4 |
Бұл тапсырма ауызша орындалады.
7 – тапсырма
Дәптермен жұмыс.
Жазуды толықтырып, жалғастыру. Әр топтан оқушылар шығып орындайды.
61 бет №6.
Абай | Шоқан | Ыбырай |
3∙5= ∙ + | 3∙6= ∙ + | 3∙7= ∙ + |
8 – тапсырма
61- бет № 7(1) (2)
Түсіндіру. Кобейту және бөлу кестесін пайдаланып шығарту.
3 3 3 3 3
? өрнек
Шешуі : 5×3=15
Жауабы: 15 өрнек
? түс
Шешуі: 12: 4 =3
Жауабы: 3 түс
Сергіту сәті.
9 – тапсырма «Кім жылдам» ойыны.
23∙3*23∙1 | 16∙5*16∙6 | 45∙4*46∙4 |
Есептемей-ақ салыстыру.
10 – тапсырма
Календарь .
пн | вт | ср | чт | пт | сб | вс |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Календарьдың ішінен 3-ке бөлінетін сандарды теріп жазу.
11 – тапсырма
Зерттеу жұмысы. Ойын «Мен ғалыммын».
52 бет №2.
12 – тапсырма.
Білемін. Білгім келеді.
Оқушыларға өз ойларын айтқызу.
15 – тапсырма
Ж | а | с | а | Қ | а | з | а | қ | с | т | а | н | ы | м! |
9∙3 | 3∙3 | 6∙3 | 3∙7 | 3∙8 | 8∙3 | 4∙3 | 3∙5 | 3∙9 | 7∙3 | 5∙3 | 2∙3 | 3∙6 | 3∙4 | 3∙9 |
Өрнектің мәнің тауып, сөзді құрайды.
ІҮ. Қорытындылау.
Ү. Бағалау.
ҮІІ. Үйге тапсырма беру №61 бет№9.