Зейтін Ақышев. Жаяу Мұса
Сабақтың тақырыбы: Зейтін Ақышев. Жаяу Мұса
Сабақтың мақсаты
- Әңгіменің тақырыбын ашу, жазушының негізгі айтайын деген ойын аңғарту.
- Дамытушылық:
Әр түрлі сұрақтар – тапсырмаларды орындату арқылы ойлау қабілеттерін, сөйлеу дағдыларын, ой өрістерін, констуркциялық жобаны талқылау арқылы шығармашылық қабілетін ашу.
- Тәрбиелік:
Шығарма кейіпкерлері арқылы адами қасиеттерге баулу, өнерді сүюге, бағалауға тәрбиелеу
Көрнекіліктер: автордың, Шоқанның, Мұсаның портреттері, деңгейлік тапсырмалар
Әдісі: Конструкторлық жобалау технологиясы /Қ. Бітібаева / ұжымдық, топтық, жеке
Сабақ барысы
- Ұйымдастыру
Амандасу, назарларын сабаққа аудару
- Жаңа материал бойынша жұмыс
Кіріспе: Үнтаспадан Жаяу Мұсаның бір әнін тыңдау
а/ Біз не тыңдадық?
б/ Бұл кімнің әні?
в/ Ән туралы не білеміз?
Мұғалімнің сөзі: — Балалар, бұл атақты әншіміз Жаяу Мұсаның әні
Жаңа білімді меңгерту
Бүгінгі сабақта Зейтін Ақышевтың «Жаяу Мұса» әңгімесін оқып танысамыз.
- Оқулықпен жұмыс
- Шығарманы тізбектей оқып шығу
- Шығарма кім туралы?
- Талдау жұмысы: конструкторлық жобаны оқушыларға таратып беру
|
| |||||||||
| |||||||||
|
Қолы ашық, жомарт
Адамгершілігі мол
Білімді
Инабатты
| ||||
|
Достық Басқа тілден енген сөздер
Білім
Әнді, өнерді сүю Мақал– мәтелдер
Тұрмыс кемшілігі
Тұрақты сөз тіркестері
Бейнелі, теңеу сөздер
№1 бағыт бойынша алдын – ала берген тапсырмалар бойынша реферат қорғау
Көмек – нұсқау
- а/ Құнанбай кім?
б/ Қазақ тарихындағы орны?
в/ Құнанбай туралы білудің маңызы бар ма?
- Мұса Байжанов
а/ өмірі
б/ өнері
в/ Мұса Байжановты қандай тарихи тұлғалармен қатар қояр едің?
- Тәтімбет
а/ Тәтімбет кім?
б/ Қанда күйлерін білесің?
в/ Сыныпта күй орындайтын оқушы бар ма? Болса қандай үміт күтесің?
- «Менің Шоқаным» эссе
- Зейтін Ақышев туралы деректеме
№2 бағыт бойынша
Тапсырма:
- Көмек – нұсқау
Шоқанның инабаттылығын, адамгершілігін, қолы ашық жомарттылығын көрсететін тұстарды мәтіннен тауып оқы.
Өзің қандай қасиеттерін қосар едің?
№3 бағыт бойынша
Басқа тілден енген сөздерді теріп жазып түсініктеме бер
Басқа тілден енген сөздер | Мағынасы |
Устав
|
- Көмек – нұсқау
Мәтіндегі мақал – мәтелді тауып, мағынасын жаз
Мақал – мәтел | Мағынасы |
- Көмек – нұсқау
Тұрақты сөз тіркестерін тауып, мағынасын жаз
Тұрақты сөз тіркесі | Мағынасы |
Жалына қол жетпейтін
|
- Көмек – нұсқау
Әңгімеден Мұса Шормановтың қонақтарға арнап сойған жылқысының сипатын жаз, өзің басқаша қалай суреттер едің?
Жазушының сипаты | Оқушының жылқыға берген сипаты |
№4 бағыт бойынша
- Көмек – нұсқау
Мұса Байжановтың бойындағы өнер туралы айтылытын диологты тауып, рольге бөліп оқыңдар.
- Мұсаның өнерін тамашалауға қай кезде мүмкіндік туды? Қандай ұлттық салт – дәстүр туралы айтылған? Тағы қандай дәстүрлерді білесің?
- Көмек – нұсқау
Шығармадан қонақтардың Мұса өнеріне сүйсінгендері айтылған жолды және Тәтімбеттің берген батасын оқыңдар. Өзің қандай бата беріп, тілек айтар едің?
- Көмек – нұсқау
Мәтінді пайдаланып Мұсаның портретін жаса
Жаяу Мұса | Өз портретің |
Көзі өткір, мұрын үлкен, қара торы |
- Көмек — нұсқау
Шоқан мен Мұса бейнесін салыстыр.
№5 бағыт бойынша
№1 тапсырма
а/ Тұрмыс кемшілігі, әлеуметтік теңсіздік жайында жазылған тұстарды мәтіннен тауып оқы
Өз көзқарасыңды қазіргі заманмен салыстыра отырып дәлелде
№2 тапсырма
Жазушының осы шығармасын оқудың сен үшін бүгінгі таңда маңызы бар ма? Неге үйретеді? Неге тәрбиелейді деп ойлайсың?
- Жаңа материалды бекіту
Шоқан, Мұса және мен болжам – жоба жасау
Жоба — болжам
- Қорытынды
Тест – интервью таратып беру
Тест – интервью
1. Шығарманың негізгі идесы неде? Ескерту: Астын сызу керек
2. Шығарманың қай кейіпкері жүрегіңе жақын? Қай кейіпкерге ұқсағың келеді? Астын сыз Неге екенін ауызша дәлелде?
3. Осы шығарма мазмұнына сай келетін мақал – мәтелдің астын сыз. Неге екенін дәлелде? Өзің білетін басқа мақал – мәтел жазуға болады.
4. Жаяу Мұсаның қандай әндерін білесің? Жазып қой | Өнерді сүю, үйрену, спортты дәріптеу, Отанды сүю, ерлікке, қайсарлыққа тәрбиелеу, бейбітшілік, адамгершілік достық тәрбиесі
Жаяу Мұса, Шоқан, Мұса Шарманов, Тәтімбет, Солтанғазы
Батыр бір – оқтық Өнерді үйрен де жирен. Әр кімнің өз жері жұмақ. Жақсы жаныңа жолдас, жаман малыңа жолдас. Батаменен ел көгерер.
|
- Бағалау
- Үйге тапсырма: Жаяу Мұса әндерін жазып келу. Ой-толғау жазу.