Сезім мүшелері
Сабақтың тақырыбы: «Сезім мүшелері»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
Адамның сезім мүшелері туралы түсініктерін кеңейту, көз, құлақ, мұрын, тіл, тері сезім мүшелері олардың маңызы, атқаратын қызметі туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық:
Оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ағзасы туралы білім-білік дағдыларын кеңейту.
б) тәрбиелік:
Сезім мүшелерінің адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік бере отырып, сезім мүшелерін сыртқы қауіптерден қорғауға тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, талдау-жинақтау, топтау, кесте толтыру, сыни тұрғыдан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: семантикалық карта, тест тапсырмасы
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі:Психолологиялық дайындық
Қане, түзу тұрайық, Тік ұстап бойыңды.
Кесіндіні құрайық. Жоғары соз қолыңды.
Сәуле болып созылып, Соз қолыңды тағы да,
Нүкте болып қалайық. Жеткіз айға-ғаламға!
- Мақсат қою:
Қазақ тілі пәнімен байланыс:
Көз көрген, құлақ түрген, мұрын сезген, тіл иірген, тері тітіркенген – деген сөз тіркесерін пайдалана отырып, олардың ішінен зат есімдерді табу.
Не? – көз не?- құлақ не? – мұрын не? – тіл не? – тері
- Жаңа сабақ:
1.Суретпен жұмыс:
*Суреттерді қарай отырып, жүйке жүйесінің орталығын табу.
*Жүйке жүйке жүйесінің жұмыс істеу реттілігін анықтау.
2.Адамның сезім мүшелері туралы түсінік беру.
Оқулықпен жұмыс:
3.Бірінші сезім мүшеміз – к ө з.
Екінші сезім мүшесі – қ ұ л а қ
Тепе – теңдікті ұстаймыз Дыбысты естиміз
Үшінші сезім мүшеміз – м ұ р ы н
Мысалы: раушан гүлінің иісін, түрлі тағамдардың иісін иіскей отырып әр түрлі иісті ажыратады.
Төртінші сезім мүшеміз – т і л
Дәмді ажыратады
Т і л
Қорғаныш қызметін атқарады
Бесінші сезім үшеміз – т е р і
*Қауіп – қатерді, зақымдануды, сипап сезуді, ауырғанды сезіне алады.
Түрлі мысалдар келтіре отырып, жүйке тамырларының миға жеткізуі арқылы, терінің атқаратын қызметін аңғарту.
- Жаңа сабақты жан – жақты тиянақтау:
Семантикалық карта толтыру.
Сезім мүшелері | Дәмді | Сипап сезуді | Иісті | Тепе -теңдікті | Көруді |
Құлақ | + | ||||
Көз | + | ||||
Тері | + | ||||
Мұрын | + | ||||
Тіл | + | ||||
- Сабақты қортындылау, бағалау:
- Үйге тапсырма беру: Сезім мүшелерін оқып танысу.