Синтаксистік талдау

 

Сабақтың тақырыбыСинтаксистік талдау
Сабақтың мақсатыБілімдік:Синтаксистік талдау туралы үйреніп,білім алады.Сөз тіркесі,сөйлемге синтаксистік талдау жасауға дағдыланады.

Дамытушылық: Тіл байлығын арттыра отырып,шығармашылық қабілеттерін дамытады.

Тәрбиелік:Топтық жұмыс жасай біледі, достықпен бірін-бірі сыйлайды.

Күтілетін нәтижеСинтаксистік талдау туралы түсінік қалыптасады. Сөйлемдегі сөз тіркесі мен сөйлем мүшелерін ажыратып,талдай алады.Шығармашылық қабілеттері дамиды,пәнге деген қызығушылығы артады.
СілтемеҚазақ тілі 3-4 сынып «Атамұра» баспасы.Ережелер дәптері.Ескен Елубайдың «Ағаштар,дала гүлдері,көкөніс жайлы жұмбақтар» кітапшасы
Сабақта қолданылатын материалдар:1.     А-3 парағы         5. Бағалау бетшесі

2.     Стикерлер          6. Жетондар

3.     Оқулық               8. Ережелер

4.Слайдтар             9.Кітапшалар      

Сабақта қолданылатын әдістер:Жаңа әдістер        Топтық жұмыс            Дәлелдеу

АКТ    СТО           Оқыту үшін бағалау

Сабақтың барысы 
І.Ұйымдастыру кезеңіОқушыларды түгендеу.

Топқа бөлу.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру58-жаттығу.Жұмбақтың шешуін табу.(тау) Шешуіндегі сөз мәтіннің тақырыбы болатындай әңгіме құрап жазу..Мәтін құрамында бірыңғай мүшесі бар сөйлемдер болуы керек.

Әр топ қорғайды:үлгілі деген мәтінді ұсынып,оқып береді.Бірыңғай мүшелерді тауып,үлгі бойынша сатылай кешенді талдайды.

ІІІ.Жаңа сабақ«Кластер»-Сөйлем мүшелері бойынша білімдерін топтастыруы (топ мүшелері қорғайды)

«Ой қозғау» стратегиясы арқылы жаңа тақырыпты ашуы

(топ мүшелері қорғайды)

ІҮ. Көркем жазуСинтаксист-сөз тіркесі мен сөйлемді зерттейді.
Ү. Сергіту сәтіМузыкалық флешмоб
ҮІ. БекітуРефлекциялық-танымдық ойын «Конструктор»

Суреттегі заттардың атын қатыстырып,сөйлем құрау.Синтаксистік талдау жасау.

ҮІІ. ҚорытындыІ.Шығармашылық тапсырма

1)Екі мың жыл жасайды,

Бұл ағаш өссе далада.

Үлкен жасыл қолшатыр,

Жаңбырда болар сая да.(емен)

2)Аппақ өңі тартымды,

Қасиетті гүл қашанғы.

Халық одан әртүрлі,

Дәрі-дәрмек жасайды.(түймедақ)

3)Жер үстінде-сабағы,

Жер астында-тамағы. (картоп)

Жұмбақты  оқып,өлең жолдарын сөйлемге айналдыр.

Қандай сөйлем?Неліктен?

Сөйлем мүшелеріне талда.Дәлелде.

Сөз тіркестерін сұрақ қойып,ажырат

 

ІІ.Дискуссиялық картамен жұмыс.

СұрақтарыИәЖоқ

 

1.Бастауыш – тұрлаулы мүше
2.Тұрлаусыз мүше – кім? не? сұрағына жауап береді.
3.Бастауыш пен баяндауыштан басқа мүшені тұрлаусыз мүше дейміз.
4.Сөз тіркесі бір сөзден құралады
5.Сөйлем бас әріптен басталып жазылады.
6.Жайылма сөйлем бастауыш пен баяндауыштан құралады.
7.Егер бастауышта, баяндауышта зат есімнен болса бастауыштан кейін сызықша қойылады.
8.Бастауыштың астын ирек сызықпен сызылады.
9.Құрмалас сөйлем екі не одан да көп жай сөйлемнен құралады.
10. . Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына көбінесе нүкте қойылады.
ҮІІІ. БағалауБағалау критерий бойынша әр топ мүшелері бағалайды.
ІХ. Үй тапсырмасыБір сөйлемді алып,синтаксистік талдау жасау