Теңдеу
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу.
Сабақтың мақсаты: Теңдеу туралы ұғымдарын
кеңейту.есептерді теңдеу құру арқылы шығаруға үйрету;
Логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетімен жұмыс істеу,
ауызша, шапшаң есептеу дағдыларын дамыту.Өз ойын
қорытып, тұжырым жасай білуге үйрету;
Тапқырлыққа, еңбектенуге, шығармашылыққа баулу,
табиғатты және оның байлықтарын қорғауға, сүюге
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа білім беру. Ойын-сабақ.
Әдістері: Проблемалық, көрнекілік, сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: Дөңгелекшелер, сөзжұмбақ, суреттер.
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру.
II.Үй тапсырмасын сұрау.Бәйге ойыны арқылы тексеріледі.
30 30 30
20 20 20
10 10 10
Сол жақтағылар:10 — Қашықтықты қалай табамыз?
20 — №7 есепті ауызша шығар.
30 – Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін тап.
Оң жақтағылар: 10 — №8 есепті ауызша шығар.
20 — Әріпті өрнек дегеніміз не?
30 – Үшбұрыштың ауданын тап.
Ортадағылар: 10 — Теңдік деген не?
20 – Жылдамдықты қалай табамыз?
30 – Ауданы 25 см.кв. шаршының қабырғасы нешеге тең?
III.Жаңа сабақты түсіндіру. «Мақалды сөзжұмбақ».
м | |||||
ж | м | ы | е | ||
е | с | ы | ң | л | |
т | е | ң | д | е | у |
і | г | ы | к | ||
і | і | ||||
з |
1.—— атасын білмеген – жетімдіктің белгісі.
2.—— қырлы, бір сырлы.
3.Батыр бір өледі, қорқақ —— өледі.
4.Білекті бірді, білімді —— жығады.
5 .Бір елі ауызға —- екі елі қақпақ.
- —— жылда ел жаңа.
Жаңа сабақтың тақырыбы ашылған соң «Сәйкестендіру тесті» орындалады.
327-50 > 2х6 санды өрнек
Ах9 +60 тура теңдік
635 + 200 теңсіздік
18х2 =31+5 әріпті өрнек
Хх3=15 ?
Хх3=15 Бұл- теңдеу.
Шешуі: Х=15:3
Х=5
Тексеру: 5х3=15 Математикалық диктант.
1) 10 мен 3-тің көбейтіндісі 30-ға
2) 47 мен 17-нің айырмасы 30-ға тең
3) Х пен 3-тің көбейтіндісі 30-ға тең
4) 20 мен 10-ның қосындысы 30-ға тең
Оқулықпен жұмыс
№ 4 есеп. Теңдеулерді шешу. « Лоторея билеті » ойыны.
№ 5 есеп. Үшбұрыш периметрін өрнек түрінде жазу керек. Р=2+2+Хх3 (см)
« Кім тауға бұрын шығады? » ойыны.
№ 7 есеп. Танымдық есеп. Теңдеу құрайық: Х+10=30
Б: 30 м/с Х+10 Х=30-10
Л: Х м/с 10 м/с артық Х=20
«Аукцион» ойыны.
Аукционға бұрынғы көне мектеп ғимараты салынады. Есепті дұрыс және алғашқы болып шығарған оқушы ғимаратқа ие болады. Оны не үшін пайдаланатындығын айтады.
№ 8 есеп. Берілгені: 1940 жылы: 125 ц
1941 жылы: ? 40 ц. артық ?
1942 жылы: ? 10 ц. артық
Шешуі: 125 ц+40 ц+10 ц=175 ц
Жауабы: 175 ц.
Шығармашылық тапсырма .
(Оқулықтағы жасыл қоршаумен берілген тапсырма)
Жауабы: 94 немесе 96 бет.
- Қорыту. Суретпен жұмыс.
- Бағалау.
Өзін сабаққа «өте жақсы» қатыстым деген оқушы жұлдызша көтереді. «Жақсы» қатыстым дегендер
төртбұрыш, «нашарлау» қатыстым дегендер үшбұрыш көтереді.
VI.Үйге тапсырма. № 6 есеп.