Мәтін
Сабақтың тақырыбы : Мәтін
Сабақтың мақсаты:
- Оқушылардың екінші сыныпта мәтін жайлы алған мағлұмаматтарына сүиіне отырып,ұғымдарын кеңейте түсу , мәтінді талдауға, сөздік қорын молайтуға.
- Сөйлеу шеберлігін, мәдиниетін қадағалай отырып сүйуге баулу
Сабақтың әдісі: сұрақ , жауап , проблемалар.
Көрнекілігі: сурет , бейне магнитафон схема-р
Сабақтың барысы :
- ұйымдастыру бөлімі :
Оқушы-ң зейіндерін сабаққа аудару.
- Өтілген мат-ды пысықтау.
Сонымен балалар біз мәтін жайлы түсінікті екінші сыныптан бастап білеміз, біз дыбыс және әріп тарауын аяқтадық.Олай болса, менқазір «бауырсақ» ертегісі арқылы сіздерге сұрақтар қойып , сіздерді осы тақырыпты қалай меңгергендеріңді тексеріп көрейін.
Кел балалар , ойнайық ,
Ойнайықты ойлайық.
Қандай сұрақ болса да,
Шешпей оны қоймайық.
Дауыссыз дыб – р нешеге бөлінеді ?
Дауысты дыб – р нешеге бөлінеді ?
Сөздер неден құралады?
Сөйлем неден құралады?
Мәтін дег – з не ?
Мәттіннің түрлерін ата?
3.Үй тапсырмасын тексеру.
121 – жаттығу
« Еңбекқор құмырсқа» тақырыбына 3-4 сөйлемнен тұратын мәтін құрастыру.
Еңбек туралы мқал – мәтелдер сұрау.
- Жаңа сабақ
Бас қатырғыш арқылы жаңа сабақтың тақ – н ашу.
8 4 7 7 * 8 =25
7 м т н 3*4=12
3 і ә 7*4 =28
56 12 28 24 48 3 *8=24
7*7 =43
Ал енді балалар үнтаспаға құлақ түрін мұқияттап тыңдайық.
Ал бұл тыңдағандарың не?
Мәтін ,
Мәтін екенін қайдан білдіңдер ?
Өзара мағыналық жағынан байланысып тұр.
Негізгі ой бар ма?
Мәт- гі негізгі ой күздің басталғанын айтып тұр.
Қандай ат қояр едіңдер.
Қыркүек айы , күз келді
Сонымен бұл оқылған шығарма мәтін деп аталады. Олай болса осы белгілерге сүене отырып, мәтіннің ережесін айтып көрейік.
Мәтін- өзара байланысты екі немесе оданда көп сөйлемдерден құралады. Мәтінді, бөлімдерге бөлуге, ат қоюға және т.б болады.
Әңгімелеу мәтіні.
Оқулықпен джұмыс
122- жаттығу
Жаттығуды 1 оқушыға оқыту
Рөлге бөліп оқыту
123 – жаттығу
Сурет б/ш а әңгіме құрату шәтнге ат қойғызу.
Шығармашылақ жұмыс.
1.Бейнетаспадағы суреттер б/ша мәтін құрату, ат қойғызу.
2.Сынып іші суреті мәтін құрату мәт- ге ат қою.
- Ою мәтіні деген мәтін беірілген мәтіндегі сөздердің орыны ауыстырылып берілген соны дұрыс орындарына қойып мәтінді дұрыс жаз.
Әжем , шебер, менің . Ояды , оюлар, түрлі ол. Бояды , сырмақ , әдемі.
Қорытынды :
Сабақсоңында Бүгінгі қазақ тілі сабағы тақырыппен тірек сөздер құрастырып көрейік.
Сөйлемдер құрадық
Бүгінгі қазақ тілі
сабағы
мәтн туралы өттік
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма 124-жаттығу , ереже. н
сабағы