Иррационал теңдеулерді шешу
Сабақтың тақырыбы : Иррационал теңдеулерді шешу
Сабақтың мақсаты : 1. Оқушыларға иррационал теңдеулер туралы түсіндіру .
- Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдерін үйрету .
- Бөгде түбірлерді анықтау тәсілін үйрету .
Дамытушылығы : Оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыруға ықпал жасау
және де өз бетінше шығармашылықпен жұмыс жасау
дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету .
Тәрбиелік мәні : Оқушылар бойында азаматтық қасиеттерді қалыптастыру .
Сабақтың көрнекілігі: Формулалар жазылған көрнекі кестелер . Интерактивтік
тақтадағы слайдтар .
Сабақтың түрі : Дәстүрлі сабақ
- Сұрақ –жауап
- Баяндау
- Білімді бекіту
Сабақтың барысы : І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеріп , психологиялық
дайындығын қалыптастырамын.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ Негізгі бөлім
Жаңа тақырыпты түсіндіру үшін алдымен өтілген тақырыптармен байланыстыру жағын қарастырамын .
Ол үшін оқушылардан мына төмендегі сұрақтарға жауап алуға әрекет етемін .
- Нақты санның n ші дәрежелі түбір дегеніміз не ?
А санының n –ші дәрежелі түбірі деп n-ші дәрежесі а санына тең болатын в санын айтады . ; мұндағы
- n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін ата.
- Рационал сандар дегеніміз не
Бүтін , бөлшек натурал сандар қиынынан құралған сандарды айтамыз .
- Иррационал сан дегеніміз не
Мысалы , т.с.с
- Иррационал теңдеу деп
- Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдері
А) Дәрежеге шығару әдісі.
Ә) Жаңа айнымалы енгізу әдісі.
Б) Бөгде түбірді анықтау.
түріне келтіру
ІІ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ
- Өтілген жаңа тақырып түсінікті болу үшін мына төмендегі есептерді оқулық бойынша жазу тақтасына көрсетемін
А – деңгейі бойынша № 120 (1), № 121 (1), № 122 (1)
В – деңгейі бойынша №122 (1), № 123 (1),
№ 124(1), №126(1)
тапсырмаларды көрсетемін.
А. № 120 1)
Х = 9
Шығару тәсілі – дәрежеге шғару тәсілі
тексереміз
Х = 9
№ 121 1) Тексереміз
Х + 2 = 27
Х = 25
№122 1)
х2-12х + 36 = х
Х1 = 3 х2 = 9
Тексеру арқылы бөгде түбірді анықтаймыз. Жауабы: х = 9
№ 123 1)
Жаңа айнымалы енгізу арқылы шешеміз деп алсақ , сонда теңдеу мына түрге келеді а2 + а – 6 = 0
а1= — 3: а2=2
а – ның табылған мәндерін бастапқы түрлендірген орынға қойсақ,
тексерсек,
Жауабы x= 16
В) №125 1) < = >
Тексереміз 1) X=0
2) X=3
6 = 6
Жауабы x= 3
Сайыс кезеңі
1 .Оқушыларға осы көрсетілген есептердің қалған бөліктерін шығарту барысында , өтілген тақырыпты қандай деңгейде меңгергендіктерін байқау үшін «Кім жылдам» атты жарыс сабағын ұйымдастырамын.
Сонымен қатар, оқушылардан шығару тәсілі туралы да сұрап білуге әрекет етемін.
- Сабақты қорытындылау.
- Оқушылар білімін бағалау.
- Үйге тапсырма: 123, (б)
124 (в)
125 (в)
шығарып келу