Сұраулы сөйлем
Сабақтың тақырыбы: Сұраулы сөйлем
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға мағынасына қарай сөйлемдердің
хабарлы , сұраулы , лепті болып бөлінетіні туралы білім беру;
Сұраулы сөйлемнің жасалу жолдарын түсіндіру.
Дамытушылық : Ой қозғау стратегиясын пайдалана
отырып , оқушыларды сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға
үйретіп, сауатты жазуға дағдыландыру. Тіл байлығын, сөздік
қорын дамыту.
Тәрбиелік:Оқушыларды әдептілікке баулу, жақсыдан
үйреніп, жаманнан жиренуге, топта бірлесе жұмыс істеуге, алған
білімдерін пайдалана білуге, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі :Аралас сабақ
Сабақтың әдісі : Түсіндіру, ауызша, жазбаша ,сұрақ- жауап, тексеру, әңгімелесу, ойын , көрнекілік.
Сабақтың көрнекіліктері:Оқулық,суреттер, ойын элементтері , сызбалар, электронды оқулық,интерактивті тақта, суреттер, Тәуелсіздік монументі.
Сабақтың өтілу барысы:
- Ұйымдастыру бөлімі.
- Психологиялық даярлық.
- Үй тапсырмасын тексеру.
- Үй тапсырмасын бекіту.
“Мен бастаймын, сен жалғастыр” ойыны
- Жаңа сабақты түсіндіру.
- Оқулықпен жұмыс.
- Сергіту сәті.
- Бейнесөз шешу
- “Суреттер сөйлейді” ойыны.
- Пефокартамен жұмыс.
- Жаңа сабақты бекіту.
«Құрастыра біл» ойыны
- Оқушыларды бағалау .
- Үйге тапсырма.
- Ұйымдастыру бөлімі.
— Оқушылармен сәлемдесу
— Назарын сабаққа аудару
- Психологиялық даярлық
Күн көзіндей күлімдеп,
Көңілді болып жүрейік.
Қазіргі болар сабаққа
Жүректен ақ жол тілейік!
- Үй тапсырмасын тексеру.
- 235-жаттығу 2-3оқушыдан ауызша сұралады;
- Оқушылардың жазба жұмыстарын тексеру;
- Үй тапсырмасын бекіту.
“Мен бастаймын, сен жалғастыр” ойыны
- Сөйлем аяқталған …………… . (ойды білдіреді).
2. Сөйлем сөзден ………… . (құралады).
3. Сөйлемдегі сөздер ……… . (бөлек жазылады).
4. Сөйлемнің бірінші ……… . (сөзі бас әріппен басталып жазылады).
5. Сөйлемнің соңына ………. . (нүкте қойылады).
6. Хабарлы сөйлемнен кейін ……….. . (нүкте қойылады).
7. Сұраулы сөйлемнен кейін ……….. . (сұрақ белгісі қойылады).
- Сөйлем аяқталған ойды білдіреді. Сөйлемнен соң нүкте (.), не сұрау белгісі (?), не леп белгісі (!) қойылады.
- Бірдеңенің жайын хабарлау мақсатымен айтылған сөйлемді хабарлы сөйлем дейміз. Хабарлы сөйлемнің соңына нүкте (.) қойылады
- Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз.
Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі (?) қойылады
- Адамның көңіл күйін ,сезімін білдіретін сөйлемді лепті сөйлем дейміз. Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады
- Жаңа сабақты түсіндіру.
- Сұраулы сөйлем жасайтын ма, ме, па, пе, ба, бе бөлек жазылады.
Апаң үйге келді ме? Асан сурет салды ма?
- Күн жадын жазу.
2. Көркем жазу. (С с әрпін дәптерлеріңе әдемі жазу).
Жаңа сабақты түсіндіру. Тақтаға сурет арқылы көрсетілген мысал жазу.
- Оқулықпен жұмыс.
236-жаттығу. Хабарлы сөйлемдерді сұраулы сөйлемге айналдырып жаз.
Толқын кітап алды. Ол көп оқиды. Әжем ауылдан келді.
Бұл сөйлемдерде сұраулы мағына білдіріп тұрған сөз қайсы?
238-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, қарамен жазылған сөздерді салыстыр .
1.Сабақтан кешікпе. 2. Айдос ауылдан келіп пе? 3. Ешқашан өтірік айтушы болма. 4. Қар қалың жауды ма?
Қарамен жазылған сөздердің жазылуына назар аудар.
- Сергіту сәті.
«Бақытты балалық» әнін орындау
237-жаттығу. Бейнесөзді шеш.
- «Суреттер сөйлейді» ойыны
- Жаңа сабақты бекіту
«Құрастыра біл» ойыны
|
Жақшаны ашып, дұрысын жаз
Қалаға кеткендер келіп(пе)
Айтқанды түсіндің(бе)
Күн суытты(ма)
Үйге қарай жүгір(ме)
Сабаққа кешігіп кел(ме)
- Оқушыларды бағалау .
- Үйге тапсырма.
239-жаттығу, 80-бет
- Сабақ аяқталды!
- Сау болыңыздар!