Х дыбысы мен әрпі
Х дыбысы мен әрпі
Мақсаты: 1. Оқушыларға Х дыбысы мен әрпі туралы білім беру, сөз ішінен Х әрпін табу, тілдік құбылыстарды талдап, олрдың
мәнін ажырата білу.
- Баланың тілін бейнелі сөзбен байыту, сөйлеу мәдениетін дамыту, сауатты, көркем жазу дағдыларын жетілдіру.
3.Ұқыптылыққа, білімділікке, әдептілікке баулу, адамгершілікке, мейірінділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ертегі — сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, әңгімелеу, көрнекілік, жазу
жұмысы.
Көрнекі құралдар: Ертегі кейіпкерлері, қағазға жазылған сөздер, кестелер,
суреттер.
Қолданылатын стратегия: миға шабуыл, ой шақыру, автордың орындығы.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі:
- Психологиялық дайындық.
- Амандасу, сәттілік тілеу.
Амансын ба, алтын күн,
Амансын ба, мектебім,
Амансын ба ұстазым,
Амансын ба достарым.
- Сабақ мақсатымен, түрімен таныстыру.
- Өткенді еске түсіру. Миға шабуыл.
- Қоянның тапсырмасы. «Біз не білеміз?»
А) Әріп, дыбыс; Ә) Дыбыс түрлері; Б) Буындардан сөз құрау;
ТА ЛА
ҚА ҒА
ША ЯР
ҚИ НА
АЛ ЯЗ
ПИ МА
III. Жаңа сабаққа дайындық.
- Пошташы келді.
- Хат келді, хат келді қасқырдан.
- Не хабар әкеліпті?
- Қасқырдың тапсырмасын орындау. «Сиқырлар сандар»
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
А | Б | Т | О | Х | Л | Р |
5 | 1 | 2 | 1 | 7 |
5 | 1 | 6 | 1 | 3 |
5 | 1 | 3 |
5 | 4 | 7 |
- Сендер туыстарына хат жазып көрдіңдер ме?
- Хат қалай басталады?
- Өз өмірін жайлы хатқа не жазар едің?
- Дыбыстық талдау. Хат
- Сергіту сәті.
Ормандағы аюдың, құлпынайы көп екен.
Теріп – теріп алайық, қалтамызға салайық.
- Жаңа сабақ. 1. Автордың орындығы.
Төрт оқушы орындығымен тақтаның алдына отырады, мұғалім олардың ортасына барып әңгіме жүргізеді.
- Сен кітапханаға бардың ба?
- Онда не көрдің?
- Сенің үйінде кітаптар бар ма?
- Саған қандай кітаптар ұнайды?
- Кітапханада кітапті кім береді?
- Аюдың тапсырмасы. Мәтінмен жұмыс.
- Дәптермен жұмыс.
- Сергіту сәті.
- Бекіту. Түлкінің тапсырмасы.
- Тіл ұстату.
… жазуды балапан,
Үйреніпті жанадан.
… алып қуанды,
Дос таптым деп қаладан.
Керекті сөздер: хат, хабар.
- Қарамен жазылған сөздерді буынға бөліп оқу.
- Қорытынды.
- Сұрақ – жауап.
- Тақтаға сөздер жазу.
VII. Мадақтау.
Мұғалімнің айтқанын
Мықтап миға тоқимыз.
Бар ынтамен тыңдасақ,
Кілең беске оқимыз.