Мысық пен тышқандар (ертегі)
Әдебиеттік оқу -2 сынып
Уақыты | 15.01.2015 III тоқсан – 4 сабақ. |
Сыныбы | 2 «ә» |
Сабақтың тақырыбы | Мысық пен тышқандар (ертегі) |
Сабақтың мақсаты: | Ертегіні дұрыс оқыту, мазмұнын меңгерту, мән- мағынасын ашу. |
Сілтеме | 2 сынып әдебиеттік оқу оқулығы |
Оқыту нәтижелері: | Ертегі мазмұнын түсінеді, идеясын ашады. Ертегідегі нақыл сөздің мағынасын дұрыс ұғады. Балаларға бағыт — бағдар бере отырып, өз беттеріменжұмыс істеу арқылы ой — өрістері дамиды. Өздіктеріненқорытынды шығара алады. Балаларды мейірімді адал болуға, ұйымшылыққа, үлкеннің ақылын тыңдауға,жұмыла жұмыс жасай білуге тәрбиелеу. |
Әдіс-тәсілдері: | Миға шабуыл, болжау әдісі, түртіп алу, топтық тапсырма, венн диаграммасы, шығармашылық тапсырма. |
Негізгі ресурстар: | Стикерлер, проектор, маркерлер, плакаттар, топтың аты жазылған қағаздар, |
Түйінді идея: | Сыни көз қарасын қалыптастыру. |
Қамтылған модульдер | Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер,білім беруде АКТ-ны пайдалану,білім берудегі басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту. |
Сабақтың барысы:
Кезеңдері | Әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Психологиялықсәт. | Шаттық шеңберге шақыру. -Қандай бөлімді оқып жатырмыз? | Шеңберде тұрып «Ата ақылы» бәрі бірге айтады . | |
Топқа бөлу.
| Музыка ойналып тұрады. Балалар өз аттарынды тауып отыра қалыңдар. 1 топ-Ақыл 2 топ-Білім 3 топ-Алғыр 4 топ-Сабыр Топ басшылары көк түс, ал мүшелері қызыл түс.
| Топ ережесін еске түсіреді. Топ басшысын сайлап алады. | |
Үй тапсырмасы.
| Айым. Тыйым сөздің мағынасын ашып түсіндіреді. Өз сөзімен дәлелдеп көрші. Тыйым сөз Әркімді бір келемеждеп, мұқатпа. Әр бала 1 мақал –мәтел дайындап келеді. Үлкенді сыйлауға байланысты.
Смайликпен бағалаймын. | Оқушылар мақал –мәтел дайындап келеді. Мағынасын ашады. | |
І.Қызығушылықты ояту | Миға шабуыл
| Жұмбақ жасыру. Слайд (мысық, тышқан). Сабақтың тақырыбы не жайлы болмақ деп ойлайсыңдар? | Ойларын тыңдау. -Мысық пен тышқандар. |
ІІ.Мағынаны ашу | Оқулықпен жұмыс. Болжау әдісі.
Сөздік жұмыс Түртіп алу стратегиясы. Делебесі қозып –еліктіріп, қызықтырып.
АКТ қолдану. | Ертегі 8 бөлікке бөлінген. 1 бөліктітаратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? Айымнан сұрау. -Қандай сый –сияпат көрсетеді деп ойлайсың? Әрі қарай не күтесің, не болуы мүмкін? 2 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? — Не деп кеңесуі мүмкін? Аружаннан сұрау. 3 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? — Не деп құлшынады тышқандар? Әрі қарай не күтесің, не болуы мүмкін? Мәдиден сұрау. 4 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? -Ал тышқандар не деп айтуы мүмкін? 5 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? -Қара мысық не деп айтуы мүмкін? 6 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? -Балалар, қараңдаршы неге бекітіп тастады деп ойлайсыңдар? 7 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? -Неге кәрі тышқандар аман қалды? 8 бөлікті таратамын. Үзіңдіден не түсіндіңдер? -Нақыл сөзді табыңдар? Түгел оқиға осыған құралғанына келісесіңдер ме?
Бата тыңдау.
| Әр оқушы өздері оқиды. Оқыған кезде түсініксіз сөздерді түртіп отырады. Топта түсінгендерін талдайды.
-Аружан жауап береді.
-Мәди жауап береді.
-Оқушылар жауап береді. |
Сергіту сәті | Сергіту сәті | «Көңілді күн» | |
ІІІ.Ой толғаныс. | Топтық тапсырма.
| 1 топ: Берілген суреттерді ретімен орналастырып, ертегі бойынша мультфильм құрастыр. Өзің тағы қандай сурет қосар едің? 2 топ: Ата –анамның ақылы. Постер құру. 3 топ: Қарттарым –асыл қазынам. Мағынасын ашу. 4 топ:Кәрі тышқан мен жас тышқанға салыстырмалы мінездеме бер. Венн диаграммасы. Топ қорғайды, ал қалған топтар бағалайды. Бағдаршам әдісімен. | Топтар өз тапсырмаларын орындайды және қорғайды. |
Рефлексия | Күн суреті | Күн суретіне іледі. -Қандай болуым керек? Бүгінгі сабақтан өзіңе қандай ақыл алдың? | Стикерге жазып іледі. |
Бағалау | Үй тапсырмасын тексерген кезде –смайликпен бағалаймын. Топпен жұмыс жасағанда топ бірі –бірін бағдаршам арқылы бағалайды. | ||
Үйге тапсырма | Шығармашылық тапсырма. | Ертегіні оқу, мазмұндау. Жоспар құру. Сюжетті сурет салу.
Қорытынды сөз: Өмірде әрқашанда қасында ата –анаң, ата- әжелерін болсын. Сол адамдардың тілін алып, ақылды бала болуларына сенемін. | Ертегіні оқып, мазмұндап, жоспар құрып. Сюжетті сурет салып келеді. |