Үш бақытым Мұқағали Мақатаев
3- сынып
Қостанай қаласы № 9 орта мектеп
Досанова Гульмира Нугумановна
Тақырыбы: Үш бақытым Мұқағали Мақатаев
Мақсаты: Мұқағали Мақатаев жайлы айта келіп, өлеңді мәнерлеп оқуға, салыстыра білуге үйрету; есте сақтау,ойын толық жеткізе білуге дағдыландыру; өзінің ана тілін сүюге, қадірлеуге баулу.
Көрнекілігі: суреттер топтамасы. флипчарт
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Әр топтан тізбектетіп оқыту.
Ақын тәуелсіз елдің балалары қандай болуы керек дейді? Нелерден аулақ бол дейді?
Қызығушылықтарын ояту. Сыныпты топқа бөлу.
Ой шақыру:
Жаңа сабақты бастамас бұрын сендер бақыт деген не екенін қалай түсінесіндер? 3- топқа тапсырма
Бақыт дегенде ойларыңа не келеді соның бәрін сурет бетіне түсіріңдер.
Бүгінгі сабағымызда М.Мақатаевтың Үш бақытым атты өлеңімен танысамыз.
Автор жайлы оқушылар айтып өтеді.
Халықтың салт-дәстүрі мен тұрмыс тіршілігін, қазақы ауыл тірлігін сезімталдықпен жырлаған ақынның бірі – Мұқағали Мақатаев.
- топ өмірі
- -топ шығармашылығы
- 2 сыныпта өткен бір өлеңін оқу.
«Артық білім кітапта»оқулықпен жұмыс.
Үш бақытым өлеңді мәнерлеп оқу. (тыңдау.
Оқушылардың өздеріңе оқытып талдату. (түртіп алу)
Видео көру. (сергіту)
Ой толғаныс
А- Мен бақытты баламын ұйқасын тап өлең құрастыру.
В — Халық,Отан, тіл туралы мақал мәтел жазу.
С- Отан деген сөзге дыбыстық талдау.
Өмір берсең бақытты қып бер
Арман ағашы
Мен бақытты болу үшін не істеуім керек. (жазып жапсыру.)
Қорытынды: Сәби болғым келеді. Әнімен қорытындылау.Бағалау