Көкөністер
Сабақтың тақырыбы: Көкөністер
Сабақтың мақсаты:
1.Көкөністер туралы түсініктерін кеңейту.Тілдесім әрекеттерін жандандыру.
2.Көкөністердің адам өміріне келтіретін пайдасы туралы оқушыларға айту
- Байланыстырып сөйлеу дағдысын жеке сөздер, сөз тіркесі,сөйлем арқылы дамыту
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,суретпен жұмыс, ойын.
Сабақтың көрнекілігі:интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, қонақтармен амандасу
— Бүгін сыныпта кезекші кім?
— Сыныпта кім жоқ?
Үй тапсырмасын тексеру
- Үйге берілген тапсырманы тексеру.
- Өткен сабақты пысықтау.
Тіл дамыту кезеңі:
Қазір қай сабақ?
Қазақ тілі сабағында қай тілде сөйлейміз?
Аптаның қай күні?
Жаңа сабақ
|
|
|
1.Қызығушылықты ояту Сөзжұмбақты шешу арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Много 4. 7.Фрукт
2.Абрикос 5.Гранат
3.Магазин 6.Виноград
2.Сөздік алабы
Қияр-огурцый қызанақ-помидор сәбіз-морковь картоп-картошка пияз-лук қызылша-свекла орамжапырақ-капуста асқабақ-тыква
Сөз тізбегі Сөз тіркесі тізбегі Сөйлем тізбегі
3.Мәтінмен жұмыс
Біздің үйдің қасында бақша бар. Бақшада картоп ,сәбіз, орамжапырақ, пияз, қияр,қызанақ өседі.Біз жазда оларды күтеміз. Күзде жинап аламыз.
- Мәтінді оқу. 2.Аудару 3.Сұрақтарға жауап беру.
(Есіктің арғы жағынан бір дыбыс естіледі. )
-Балалар, біздің сабағымызға қонақ келген сияқты. Қане,қарсы алайық.
(Себет ұстаған қоян келеді.)
Қоян:Сәлеметсіңдер ме? Қалдарың қалай? Көңіл-күйлерің қалай? Шаршадыңдар ма? Мен сендермен сергіту сәтін жасайын.Кәне,барлықтарың тұрыңдар.
Ұзын құлақ сұр қоян
Естіп қалып сыбдырды,
Ойлы-қырлы жерлермен
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына
Қиығын сап көзінің,
Келе жатқан томпаңдап
Көжегі екен өзінің.
- Тіл жаттықтыру
Жарайсыңдар,балалар! Енді мен сендердің білімдеріңді тексеріп көрейін. Менің айтқанымды мұқият тыңдап, жалғастырып көріңдер.
1.Огурцы-қияр, 6.Жираф-керік,
А граната- А абрикос-
2.Мороз-аяз, 7.Один-жалғыз
А лук- А арбуз-
3.Сад-бақ, 8.Земля-топырақ,
А тыква- А капуста-
4.Зеркало-айна, 9.Фрукт-жеміс,
А яблоко- А овощ-
- Кобыла-бие,
А вишня-
Қоян: Балалар,жақсы.Көкөністерді білесіңдер.Енді, көкөністердің пайдасы туралы айтып өтейін.
Көкөністердің пайдасы
- Пиязда С,В витаминдері көп. Жөтелге,тұмауға ем.
- Картопта глюкоза,крахмал деген заттар бар.
- Сәбізді адамдар дәрі үшін өсіреді. Асқазан ауырғанда пайдаланады т.б.
- Бәрін де тамақ үшін өсіреді.
- «Біліміңді шыңда» /Әр оқушыға жеке тапсырма беріледі/
Қоян: Бұл себетті сонау жақтан әкелдім. Сендердің білімдеріңді тағы бір сынап байқайын. Мына,себеттегі көкөністерден қалағандарыңды алып, берілген тапсырманы орындауларың керек.
ҚИЯР
«Көкөністер» деген сөзден дауысты,дауыссыз дыбыстарды ажырат.
Дауысты дыбыстар: Дауыссыз дыбыстар:
ҚЫЗАНАҚ
Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қой.
Алм.рт, , .арбыз, .ауын, ж.з.м, пи.з.
ОРАМЖАПЫРАҚ
Берілген сөздерді буынға бөліп жаз.
Орамжапырақ, пияз,алмұрт,көкөніс.
КАРТОП
Сөйлемдерді жаз.
Аулада большой алма бағы бар. Яблоко-дәмді жеміс.
ПИЯЗ
Суреттегі жемістер мен көкөністерді ата.
СӘБІЗ
Сөйлемдерді аяқта.
Мынау –алмұрт. Алмұрт-……………………….. Маған алмұрт……………………..
ҚЫЗЫЛША
Сөз тіркестерін құрастыр.
Анар,қияр,қызанақ.
САРЫМСАҚ
Берілген сөздерді буынға бөліп жаз.
Орамжапырақ,алмұрт,қызанақ.
АСҚАБАҚ
Нүктенің орнына тиісті әріптерді қой.
.ияр,қарб.з,ас.аба., жем.с.
ҚИЯР
Буын қос.
Ал- ,ал-,қызыл-, кар-.
ОРАМЖАПЫРАҚ
Сұраққа жауап бер.
Көкөністер қайда өседі?
СӘБІЗ
Төртінші артықты тап.
Картоп,пияз,шие,қызылша.
Қоян:Рахмет, балалар! Бүгін сендермен бірге мен де,көп нәрсені білдім. Енді менің кетуім керек. Сау болыңдар! Сабақтарыңды жақсы оқып,қазақ тілін үйренуден жалықпаңдар!
Мұғалім: Жарайсыңдар,шаршаған шығарсыңдар. Енді сәл демалып алайық.
«Қол соғу» ойыны. Яғни, жеміс болса,қол соғасыңдар,ал көкөніс болса,сол соқпайсыңдар.
Алма,сәбіз,шие,қызылша,жүзім,орамжапырақ,қияр,алмұрт,алхоры,өрік т.б.
Үй тапсырмасы:Жаңа сөздерді жаттау. Жазу дәптерімен жұмыс.
Қорытынды: «Бір айналым сөйлесім»
Бағалау: Оқушыларды бағалау