Егіншілік пен мал шаруашылығы.
Пәні: Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Егіншілік пен мал шаруашылығы.
Сабақтың мақсаты: оқушылардың Қазақстанның егіншілігі мен мал шаруашылығы жайлы алған білімдерін тереңдету, теориялық және практикалық білімдерін шыңдай түсу.
Нәтижесі: мал шаруашылығы мен егіншілікті өркендету тіршілік иелері үшін өте маңызды
екенін біледі.
Типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі: Топтастыру,топтық тапсырмалар.
Көрнекілігі: слайдтық кестелер
Кезең | Уақыт | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Әдіс-тәсілдер | Бағалау | Ресурстар, кабинет жабдықта-луы, көрне-кіліктер |
Ұйым дастыру | 5 мин | Топқа бөлу. Топтық ереже құрастыру. | Сандар арқылы топқа бөлінеді.
| Топтық жұмыс.
| ||
Ой шақы ру | 5 мин | Өткен сабақтардан алған білімдерді еске түсіру мақса-тында топтарға сұрақтар қояды. | Еске түсіреді,мысалдар келтіреді. | Топтық жұмыс. | Топты бағалау. | |
Қызы ғушылықты ояту | 5 мин | Ауылдық жердің өсімдіктері мен жануарларының пайдасын анықтау. Пікірталас. | Сұрақтарға жауап береді,талдайды. | Рөлдік ойын. Түрткі сұрақ-тары. | Топ жетекші-лерінің бағалауы. | Топтас-тыру. |
Мағы наны тану | 20 мин | Жаңа мәтін бойынша топтық жұмыстар.
| Берілген бөліктер бойынша мәтінді мазмұндайды,талдайды. | Спикерді бағалай-ды Өзін –өзі бағалай-ды | Плакат, маркер | |
Ой толғау | 5 мин | Өткен сабаққа көз жүгіртіп, ойлана отырып рефлексия жазуға тапсырма беру. | Ойланады. Жұмысты орындайды. Жұмысын көршісімен алмас-тырады. Оқып, өзінің пікірін білдіреді. | Топты бағалау | Парақша-лар | |
Қоры тынды
| 5 мин | Бағалау. Топ жетекшілерінің бағасымен танысып, өзінің бағасын шығарады. Үйге тапсырма береді. | Топ жетекшілері топ мүшелерінің бағасын жариялайды.
| Жинақтау бағасы |
1.Ой шақыру
Сұрақ-жауап әдісі арқылы өтеді.
-Шалғын өсімдіктері мен жануарларына нелер жатады?
-Дала өсімдіктері мен жануарларын ата?
-Шөл өсімдіктері мен жануарларына нелер жатады?
-Орман-тоғай өсімдіктері мен жануарларын ата?
— Таулы жер өсімдіктері мен жануарларын ата?
-Суқойма өсімдіктері мен жануарларын ата?
2.Қызығушылықты ояту. Стратегия: Ой қозғау.
-Мал шаруашылығы мен егіншілік туралы не білесіңдер?
Сергіту сәті.
3.Мағынаны тану
Егін шаруашылығы туралы алған 6iлімдерін толықтыру.
Ауыл халқының еңбегі туралы әңгіме өткізу.
Ауыл сөзіне ассоциация жасаңдар.
Пікіріңді білдір.
— «Адамдар — ауылдың басты байлығы» дегенді калай түсінесіңдер?
Ауылдың көркейіп, тұрмысының жақсаруы үшін не icтey керек?
Ой толғау. «Телекөпір» іскерлік ойыны.
Сынып телестудия болады. Оқушылар екі топқа бөлінеді. Біреулері -қалалықтар, 6ipeyлepi — ауылдықтар. Tілші ауыл тұрғындарына сұрақ қойып, әңгіме жүргізеді.
- Ауылдарыңызда еңбектің кандай түрлерімен айналысасыздар?
_ Соңғы жылдары ауылдарыңызда не өзгерді?
_ Ауыл тұрғындарының тұрмысы қандай?
— Шаруашылық өнімдерін кайда жібересіздер?
— Қала тұрғындары сіздердің өнімдеріңізді пайдаланбай өмip сүре ала ма?
Енді тілші қала тұрғындарынан сұхбат алады.
— Қалада қалай тұрасыздар?
— Ауылга қандай көмек бере аласыздар?
— Ауыл тұрғындарының өндірген өнімдері сізздерге қажет пе?
Рефлексия жазу.
Қорытынды.
Үйге тапсырма. Өз өлкеңдегі мал шаруашылығы мен егіншілік туралы мәлімет жинақтап кел.