«Жас Мұхтар» Ахмет Әуезов
Ана тілі
Сабақ тақырыбы: «Жас Мұхтар» Ахмет Әуезов
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Мұхтар Әуезовтың балалық шағымен танысады, «Жас Мұхтар» әңгімесін оқып, идеясын ашады, түсінік алады.
Дамытушылық: Жазушының астарлы, айшық сөздеріне оқушылар назар аудара отырып, көркем сөздің адам ойын дәл жеткізудегі рөлін айқындайды.Сөзің құдіреттілігіне, әсерлілігіне көзін жеткізеді.
Тәрбиелік: Көркем мәтімен жұмыс істей алу дағдылары жетіледі, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтып жаттығады.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау технологиясы. Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ қою, ой толғау.
Сабақ көрнекілігі: М. Әуезовтың портреті, сызбалар, плакаттар, Абайдың қарасөздері.
Сабақтың кезеңдері | Қолданылған стратегиялар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті. |
Сабақтың барысы: | Сыныпты 4 топқа бөлу | Топта отырады | |
Үй тапсырмасын тексеру:
І. Қызығушылықты ояту: |
1.Білемін, білгім келеді, үйрендім
2. Кесте құру | Әр топқа тапсырма береді: 1-Кейіпкерлерге мінездеме 2-Кестені толтыру 3- Әңгіменің өмірмен байланысы 4- М.Әуезовтың өмірі, шығармалары
Оқушыларға парақты таратады.
«Қарасөз» сөзін жазады | Топта талқылайды, сыныпқа айтады .
Парақтың екі бөлігін толтырады.
Оқушылар өз ойларын айтады |
ІІ. Мағынаны ажырату | Аялдамамен оқу Бірлесіп оқу Сөзік жұмыс
Өзара сұрақ қою | Әр топқа мәтін таратады 1. Бірінші бөлімді таратып береді. 2. Екінші бөлім таратылып беріледі. 3. Үшінші бөлім таратылады | Топтағы әр оқушы мәтінді оқиды, оқығандарын топта талдап, қалған оқушылармен ой бөліседі. |
ІІІ. Ой толғаныс | 1. Венн диограммасы 2. Автор орындығы | Әр топқа тапсырмалар береді: Мәтіндегі Абайдың қарасөзімен берілген қарасөзді салыстыруға тапысрма беріледі | жекелей оқып,топта талдайды, ортаға саладлы. Сұрақтарға жауап береді. Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды. |
Шығу парағы | Үйрендім кестесін таратады. | Үйрендім кестесін толтырады. | |
Қорытынды | Сабақты қорытындылайды:»Өшпес өмір өнегелері» бөлімінде ақын жазушылардың, геолг-ғалымдардың, зерттеушілердің Ұлы тұлғалардың балалық өміріне саяхат жасадық. Біз бұл шығармалармен таныса отырып, өзімізге көптеген тәлім- тәрбие алдық. | ||
Бағалау | Өзін-өзі басқару | Бағыт береді | Топ жетекшісі бағалайды |
Үйге тапсырма | Шығармашылық тапсырма | Мәтіндегі қарасөзің қай қарасөзден алынғандығын анықтау |