Ақ шаш . В.Сухомлинский (орыс жазушысы)
ана тілі
Сабақтың тақырыбы | Ақ шаш . В.Сухомлинский (орыс жазушысы) |
Сабақтың жалпы мақсаты | Оқушылардың мәтінді және «Ана» өлеңін түсініп оқып, негізгі ой түйінін таба білуге үйрету; оқу дағдысын қалыптастыру, түсінгендерін қысқа әрі нақты әңгімелей білуге дағдыландыру; сөздік қорын, тіл байлығын дамыта отырып, мейрімділікке, ананы сыйлауға тәрбиелеу. |
Әдіс-тәсілдер | АКТ-ны пайдалану, СТО, диалог,жеке жұмыс, топтық жұмыс |
Күтілетін нәтижесі | Оқушылар сөйлем туралы өткенді қайталау туралы білімдерін толықтырады.
|
№ | Уа-қыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Дерек көздер, көрнекілік-тер | |||||||||||
1 | 2 мин | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Бала ақын нағашысының үйіне кімді ертіп апарды? Досы не істеді? Олар кімнен қорықты? Әжесінің мінезі қандай еді? Көзәйнекті сындырған кім еді, оны кім мойнына алды? Неге? Кім сыбыр етті, не деп? Балаларды жазалады ма? Неге жазаламады? Кім араша түсті? | Табиғат — біздің анамыз, Табиғатқа баламыз. Табиғатты қорғайтын, Біз әдепті баламыз. Жер байлығы көп екен, Меңгеруді қалайды. Осының бәрін меңгертер, Әдебиеттік оқу сабағы. | Мақал мәтел | |||||||||||
2 | 2 мин | Топқа бөлу
| Оқушылар жыл мезгілдеріне қарай суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді | Ел отан картиналары суреттер | |||||||||||
3 | 1 мин | Бүгінгі сабақтың критерийлерімен таныстыру
| |||||||||||||
4 | 5 мин | І. Білу «Түрткі болу» әдісі 1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. 2.Жаңа сабаққа даярлық. Сен анаңды абыржытасың ба? Сенің анаң қандай адам? ІІ.Түсіну «Туған ел» топтастыру стратегиясы. 1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. 2.Жаңа сабаққа даярлық. Қалай ойлайсың, нағыз адам қандай болу керек? | Суреттегі табиғат құбылысындағы өзгерістер туралы айтады, сөйлем құрайды.
Жалпы сөйлем жайлы өз ойларын айтады | сурет | |||||||||||
5 | 10 мин | ІІІ. Қолдану «Сынақтан өткізу» әдісі Кітаппен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу. Миша анасының басынан не тауып алды? Ол нешеу еді? Біраз күннен кейін ол нешеу болды? Анасы неге олай болды деп жауап берді? Миша неге үнсіз қалды? | Топтық жұмыс Топ мүшелері берілген тапсырмаларды орындайды, топтың пікірлерін ортаға салады. | Плакат Маркер
| |||||||||||
6 | 2 мин | Сергіту сәті | Бейнероликтегі би қимылдарын жасайды | ||||||||||||
7 | 10 мин | ІҮ. Түсіну «Қайта бағыттау» әдісі Мәтіннің негізгі ойы неде деп ойлайсың? «Ана» өлеңін мәнерлеп оқы. Қызыл түспен ерекшеленген сөзді теріп оқы. (Мәпелейсің. Айтқаныңды екі етпей, Ақ сүтіңді өтермін. Жан анам). Осы сөздерді пайдаланып өз анаңа, апаңа, әжеңе ақ тілегіңді білдіріп хат жаз. | Өз ойларын ортаға салады Нелерден аулақ бол дейді? | ||||||||||||
8 | 2 мин | Ү. Жинақтау «Ананың көңілі балада, баланың көңілі далада» мақалының мәтінге қатысты екенін әңгімелеп көр. 2. Екі шығарманы салыстыр. Қалай ойлайсың өлең мәтіндегі әңгімеге жауап болады ма? | Оқушылар бейнероликтен көрген көріністер жайлы өз ойларын ортаға салады | Сурет | |||||||||||
9 | 5 мин | Ой қозғау Бүгінгі сабақтан не білдік? Мәтін кім туралы екен? Неге анасының шашы ағарды деп ойлайсың? Сен анаңды осылай уайымдатасың ба? | Жеке жұмыс Оқушылар найзағай туралы өз түсініктерін айтады. | ||||||||||||
10 | 2 мин | “INSERT” әдісі бойынша кері байланыс + — толық түсіндім — жартылай түсіндім V – мен үшін қызықты болды ? – мүлдем түсінбедім | INSERT әдісі бойынша кестені толтырады
| А4 парақшалары | |||||||||||
11 | 3 мин | ҮІ. Бағалау Балаларға таратылған күн, бұлт, тамшылардың суреттері арқылы бағалау Мұнда «күн»- 5 ұпай (толық жауап) «бұлт»- 4 ұпай (жеткілікті біледі) «тамшылар»- 3 ұпай (жеткіліксіз біледі) | Балалар сабақ барысында үлестірілген суреттер арқылы өз-өзін бағалайды | ||||||||||||
12 | 1 мин | Үйге тапсырма 1.Мәтінді оқы, Тұрар неге Сталинге хат жазды деп ойлайсың? Ойланып кел.. Бағалау
| Оқушылар стикерге «Не үйрендім?», «Не үйренгім келеді?» сұрақтарына жауап жазады. Стикерді плакатқа салынған ақ желкенге апарып жапсырады | Стикер плакат | |||||||||||