М. Әуезов «Көксерек»
Сабақтың тақырыбы: | М. Әуезов «Көксерек» | ||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» атты повестенүзіндісімен таныстыру. Үзіндінің өзекті түйінін ашуға жағдай жасау. Мәтіннің негізгі идеясын ашу.
| ||
Сілтеме: | 4-сынып ана тілі оқулығы
| ||
Оқыту нәтижелері: | — Мәтіннің мазмұнын өздігінен меңгереді. — Аңды сипаттап үйренеді — Топта жұмыс жасайды
| ||
Сабақтың түрі: | аралас сабақ
| ||
Әдіс-тәсілдері: | Жеке, жұппен, топпен жұмыс, СТО.
| ||
Ресурстар: | А-4 парағы, маркер, оқулық, стикер, суреттер, слайд
| ||
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Қызығушылықты ояту
| Ой қозғау | —Балалар, М.Әуезов кім және ол туралы не білесіңдер? -М.Әуезовтың өткен тарауда қандай әңгімесімен танысып едіңдер?
| -Ұлы жазушы, қоғам қайраткері, ғалым
-«Жолда», «Жетім» әңгімелері
|
Мағынаны тану
Сергіту сәті:
Ой толғаныс:
Бағалау
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
| Жаңа сабақ тақырыбын хабарлау
сұрақ-жауап
Топпен жұмыс
Талдау «Кубизм» әдісі
Топпен жұмыс
Ой болжау
Топпен жұмыс
Венн диаграммасы
Кесте толтыру
Топ басшысының бағалауы
Жиынтық бағалау
Өзін-өзі бағалау
Сұрақ-жауап
Әңгімелеу
| М.Әуезовтың«Көксерек» мәтінімен жұмыс
-Құрмаштың әкесі нені әкелді? -Оны кімге берді? -Қандай ат қойды? -Әңгіменің басты кейіпкері кім деп ойлайсыңдар?
Топқа бөледі Суреттер таратады
1. Суретте: 2. Салыстыр:
3.Зертте: Әңгіме қалай аяқталады деп ойлайсың?
4.Қолдан: Көксерек туралы ауыл адамдары не дейді? Неге?
5.Дәлелде: «Бөлтірікті қанша асырасаң да, орманға қарап ұлиды»- дегенді қалай түсінесіңдер?
6. Талда.Көксеректің ашқарақтығын қай тұстарда байқадыңыз?
-Неге әңгіме қайғылы аяқталды деп ойлайсыңдар?
— Әр топқа тапсырма беру; 1-топ: «Қасқыр» сөзіне бір шумақ өлең құра 2-топ:Көксеректің күшік кезі мен Көксеректің қасқыр болған кезі 3-топ: Кесте толтыру
Бағалау парағын смайликтер тарату. Жиынтық бағалау жүргізу
-Сабақта не ұнады? -Бір-біріңе қарқынды көмек бере алдыңдар ма? -Бүгінгі сабақтың құндылығы неде?
Мәтінді оқып,әңгімелеу «Аңшы» тақырыбына шағын әңгіме жазу | 1.Мәтіндітүсініп оқиды 2.Бөлімдерге бөледі 3.Әр бөліктің мазмұнын айтады -Қасқырдың күшігін
-Құрмашқа берді -Көксерек
-Құрмаш пен Көксерек
1/ Топ атын қорғайды 2/ Адам, жануар ,табиғат. Топтасу: Адам-тірі ағза,сөйлейді, оқиды,еңбектенеді Жануар-бостандықта, далада тіршілік етеді,қорегін өздері табады, жыртқыш Табиғат-қоршаған орта,ауа, жер-ана
1.Көксеректі суреттейді 2.Ауыл иттері мен Көксеректі салыстырады
Балалардың жауабы
Көксерекке сипаттама береді
-Табиғат заңына қарсы шығу апатқа әкелетінін байқаймыз.
Көксеректің ашқарақтығын суреттейтін тұсын тауып оқиды
Әр топ басшысышығып өз топтарының болжамдарын айтады?
«Қос қарлығаш» әуенімен билейді
1-топ: Өлең шумағын жазады 2-топ: Венн даграммасы
3-топ: Кесте толтырады; 1/ Әңгіменің авторы туралы толтырады 2/ Әңгіменің басты кейіпкерлерін 3/ Әңгіменің негізгі ойын ашады
Топтағы әр оқушы өзін-өзі бағалайды, смайликтер арқылы бірін-бірі бағалайды.
-Оқушылар өз ойларын стикерге жазып жапсырады Бір-біріне рақмет айтып қол шапалақтайды
Оқиды, әңгімелейді, әңгіме жазып келеді
|