Е. Елубаев. «Жыл мезгілдері.»

Айы.күні: 

Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы:Е. Елубаев.   «Жыл мезгілдері.»
Сілтеме:Жоспар
Сабақтың мақсаты:

 

 Жыл мезгілдері туралы мағұлмат беру. Әр жыл мезгілдерінің өзіндік ерекшелігімен таныстыру.

Өлеңнің мазмұнын талдауға үйрету.

Өзара бірлесіп жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Жыл мезілдері туралы  мағұлмат алады.Әр жыл мезгілдерінің өзіндік ерекшелігімен танысады.

Өлеңнің мазмұнын талдауға үйренеді.

Өзара бірлесіп жұмыс жасайды.

Негізгі идеялар:« Жыл мезілдері» төртке бөлінеді. Күз, қыс,көктем,жаз.Әр жыл мезгілінің өзіндік ерекшелігі бар.Әрбір жыл мезгілінде болатын амалдар бар.
Тапсырмалар:«Топтық жұмыс».   Мәтінмен жұмыс.
Тапсырмалар:Жұптық жұмыс.» Кестемен жұмыс.»
Тапсырмалар:Жеке жұмыс. « Танымдық тапсырмалар»
 

                              Сабақ бойынша мұғалім жазбалары.

                        ( Мұғалім және оқушы немен айналысады)

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.Назарларын сабаққа аудару шаттық шеңбері: өз есімдеріне теңеу айту.

Оқушыларды  жыл мезгілдеріне байланысты үш топқа бөлу.

.Жаз тобы, Күз тобы, Қыс тобы.

Топқа бөлініп оқушылар топ ережесін жазып,қорғайды.

 

 Үй тапсырмасын сұрау.

К. Сауғабаевтың   « Нан туралы өлең » мәтінін сұрау.

Әр топтан бір оқушыдан өлеңді мәнерлеп оқиды.Барлық оқушы дан  нан туралы жазып келген өлеңдерін жатқа оқиды.

«екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағалау.

. Жаңа сабақты ашуға арналған сұрақтар.

Жаңа сабаққа ену үшін интерактивті тақтададағы жұмбақтар шешіледі.

Бұл жұмбақтар бүгінгі сабағымызға тікелей байланысты.

Ой қозғау»

Жыл мезгілдері нешеге бөлінеді?

Жыл мезгілдерінде болатын табиғат құбылыстары қандай?

Жыл мезгілінің ішінде қандай жыл мезгілі ұнайды?

Автор туралы мәлімет беру. Автор туралы айтып өту.

 

«Мағынаны тану»

V «Топтық жұмыс»

Сіздің тобыңызда бес рөлді көшбасшы,баяндамашы,уақыт сақшысы,хатшы, бақылаушыны анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді.

 

 

1-топ     Мәтінді оқып ,топта талқылау

.2-топ     Мәтін бойынша сурет салып плакат постермен жұмыс қорғайды.

3-топ     Эссе жазу

Мәтінді түсінгендерін анықтау мақсатында әр топқа екі сұрақтан беріледі.

Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндетін атқарады.

Топ пікірлерін тыңдау.

 

Бағалау өлшемдерімен бағаланады.

 

 Бағалау өлшемдері         Түсіндірулері
 

1

 

Тақырыптың  ашылуы

 

 

2

 

 

Баяндамашының мәтінді жеткізуі

 

 

 

 

3

 

 

 

Топтың ұйымшылдығы

 

          «Жұптық жұмыс» Кесте толтыру.

 

 

Жыл мезгілдері туралы не білеміз?

 

Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін атап жаз.

 

Саған ұнайтын жыл        мезгілі?         

   

 

 

Оқушылар өз жұптарын тауып, кестемен жұмыс жасайды.

Тапсырма орындалған соң жұптар бір-біріне жұмыстарын беріп,жұп арасында

бағалау  орындалады.

 

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» бағалау.

                             

      «Жеке  жұмыс»  Танымдық тапсырмалар.

 

 

 

 

 

Р/с Тапсырма атауы    Жауабы    Себебі
1Жыл мезгілдерін білесің бе?

Әрқайсысында қанша ай бар.

Атауын жаз.

Ия  / Жоқ 
2Жыл мезгілдерін жырлаған ақын,жазушыларды білесің бе кімдер?Ия/   Жоқ 
3Қай жыл мезгілінде мейрамдар көп?Ия/    Жоқ 
4Жыл құстарын білесің бе?

Атауын жаз.

Ия/     Жоқ 
 

5

Жыл мезгіліне байланысты мақал білесің бе?

Әр жыл мезгіліне мақал жаз.

 

Ия  /   Жоқ

 
 

6

 

Саған қай жыл мезгілі ұнайды?

Өз ойыңды жаз.

 

Ия  /   Жоқ.

 

 

 

Оқушылар танымдық тапсырманы жекелей орындайды.Интерактивті тақтадан дұрыс жауабы көрсетіліп, оқушы өзін-өзі бағалайды.  Жауабын толық жазса 1-ұпай, жауабын да, себебін де жазса 2-ұпай.Оқушы өзін-өзі бағалайды.

 

 Сабақ рефлексиясы.Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикке жазып іледі.

 

 

   Кейінгі тапсырма; Жыл мезгіліне сурет салу.

 

   Кейінгі оқу:   Өлеңді мәнерлеп оқу.