Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Пәні | математика | сыныбы | 5 «ә» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: | Жай бөлшектерге амалдар қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: | Оқушылардың «жай бөлшектерге амалдар қолдану» тарауы бойынша алған білімдерін қайталау арқылы, терең меңгеруге ықпал ету.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Міндеті: | Ережені дұрыс пайдаланып, жай бөлшектерге амалдар қолдана білу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | Тақырыпқа сай ережелерді айта біледі, есептерде қолдана біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Оқулық, дидактикалық материалдар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Ұйымдастыру (3мин) | 1. — оқушылармен амандасу; — Тренинг өткізіп, оқушыларды топқа бөлу ; — Сабаққа даярлықтарын тексеру. Бүгін біз үшін ерекше сабақ болады. Сабаққа белсенді қатысуға шақырамын.Мен сендермен тренинг өткізгім келіп тұр:Орнымызда отырып, көзімізді жұмайық: Көз алдымызға үлкен, әдемі қаланы елестетеміз, онда гүлдер мен теректер жайқалып өсіп тұр. Ол гүлдердің иісі қандай тамаша! Алға қарай жүріп келеміз, жүріп келеміз… Алдымызда биік, көз қызығарлық, зәулім мейрамхана көрінді. -Осы көз тартарлық өте әдемі мейрамхананың ішіне кіреміз бе, балалар? -Иә, кіреміз! Көзімізді ашамыз (экраннан зәулім, әдемі мейрамхананың суреті шығады.) ,
Бүгін біз өзімізді осы мейрамхананың қонағы деп есептейміз. Олай болса, бүгінгі күннің ас мәзірімен таныс болайық: І.Жай бөлшектер қосылған «үй тапсырма» салаты. ІІ. «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» дәмді бәліштері. ІІІ. Ыстық тамақтың 1-түрі: «Білім маржаны». ІV. Ыстық тамақтың 2-түрі: «Кестені толтыр». V. Ыстық тамақтың 3-түрі: «Қатесін тап» VІ. «терең ойлар» торты
| — Мұғаліммен амандасады; — Топқа бөлінеді; — Сабаққа зейіндерін қояды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Үй тапсырмасын тексеру (3мин)
| І. Сонымен «үй тапсырмасы» салатының дәмін көрейік. Үй тапсырмасын тексеріп, бағалау парағының бетіне топ басшысы әр оқушының орындау нәтижесі және қалай орындалғаны туралы мәлімет беру (үй жұмысының дайын шешімін интарактивті тақтадан талдау). | Әр топ үй тапсырмасын интерактивті тақтадан дайын жауаптары арқылы өз жұмыстарын тексереді.
| Критериялды бағалау.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.Ой қозғау (5мин) | ІІ. «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» дәмді бәліштерінің дәмін көрейік. Слайдтағы схема бойынша жұмысқа 5 минут беріледі. Жай бөлшектерге амалдар қолдану тарауындағы әрбір жағдайдың ережесін сұрап, еске түсіру. 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз және азайтамыз? 2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз және азайтамыз? 3. Аралас сандарды қалай қосамыз және азайтамыз? 4. Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз? 5. Жай бөлшектерді қалай бөлеміз?
| Әр топтан қолын көтерген оқушы жауап береді.
| Критериялды бағалау.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.Мағынаны ашу (15мин) | ІІІ. «Білім маржаны» ыстық тамағы келіп қалды, дәмін көрейік. А деңгейінің тапсырмаларын орындайды. 1. Бөлшектерді қосыңдар. а) ә) б) 1 2. Азайтуды орындаңдар. а) ә) б) 3. Амалдарды орындаңдар. а) ә) 4. Азайтуды орындаңдар: а) ә) б) 5. Есептеңдер: а) ә) б) в) г) 6. Есептеңдер: а) ә) б) в) г) 36
| 1.Әр топтан оқушылар тақырыптың А деңгейлік есептерді тақтаға орындай- ды. 2.Топ басшысы шыққан оқушыларға ұпайларын түсіреді. | Критерия бойынша бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5.Ой толғаныс (10мин) |
ІV. Ыстық тамақтың 2-түрі: «Кестені толтыр». Кестедегі есептерді толық шығарғанда қазақтың белгілі ағартушысының фамилиясы шығады
| Әр топтан кезекпен кезек оқушылар шығып тапсырманы орындайды. Кестені толық орындағаннан кейін ағартушының фамилиясын оқиды. Топ басшысы ұпай түсіріп отырады.
| Критериялды бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(4 мин) | V. Ыстық тамақтың 3-түрі: «Қатесін тап» (топ басшылар) | Әр топтың топ басшылары шығып тапсырманың қатесін тауып, дұрыс жауабын жазады. | Критериялды бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7.Үй тапсырмасы (2 мин) | Үй тапсырмасы беріледі. «терең ойлар» торты оқулықтан № 873, 874, 875 есептер | 1.Оқулықтан тапсырманы жазып алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8.Бағалау. Рефлексия (3 мин) | 1) Мейрамханадағы тағамдар ұнады ма? Сабақтан не алдың? 2) Әсерлеріңді бірдей әріптермен басталатын сөздермен аяқтап көріңдер.
| Оқушылар сабақтан әсерлерімен бөліседі, бірдей әріптен басталатын сөздермен аяқтайды. Бағалау парағы бойынша бағаларын айтады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | |||
Критерий лер | Дескрип-тор | Ұпай | Жиынтық баға |
Үй тапсырмасын тексеру
| Үй тапсырмасы толық шығарылған | 3 | |
Үй тапсырмасы толық шығарылмаған | 2 | ||
Үй тапсырмасы мүлдем шығарылмаған | 1 | ||
Ой қозғау | Сұраққа толық жауап берді | 3 | |
Сұраққа жартылай жауап берді | 2 | ||
Мүлдем жауап бере алмады | 1 | ||
Мағынаны ашу | Есепті толық әрі тез орындады | 3 | |
Есепті толық емес, қателері болды | 2 | ||
Мүлдем орындай алмады | 1 | ||
Ой толғаныс | Тапсырманы толық орындады | 3 | |
Тапсырманы толық орындай алмады | 2 | ||
Тапсырманы мүлдем орындай алмады | 1 |
10 – 12 ұпай — «5»
5 – 8 ұпай — «4»
1 – 4 ұпай —