5-ке көбейту және бөлу. Білімді тиянақтау
Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу. Білімді тиянақтау
Сабақтың мақсаты: Балалардың ойлау қабілетін дамыта отырып, ойындар мен қызықты тапсырмалар арқылы білімін тиянақтау, бекіту, пысықтау, тексеру арқылы ойын түрінде балалардың қызығушылығын арттыру.
Сабақ дамыту-ғы: Баланың жан-жақты ойлауын, ізденуін дамыту, кеңейту, білімін практикада қолдана білуге дағдылау.
Сабақ тәрбиелігі: Ата-бабамыздаң нақыл сөздерін сүюге, ұлтжандылыққа, туған жерін, оның табиғатын аялауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: Плакаттар, суреттер, тест жұмысы, Веен диаграммасы.
Сабақ түрі: Ойын сабақ.. Қайталау
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аударту
- Үй тапсырмасын тексеру, бағалау 5-ке көбейту кестесін сұрау, бағалау. Доппен лақтыру.
- Жаңа сабақ.
3- топқа бөлемін
1- топ « Білгіштер »
2- топ « Алғырлар »
3- топ « Тапқырлар »
Әр топ өз ұранын айтады.
А) Отанымыздың болашағы үшін!
Б) Халқымыздың келешегі үшін!
В) Дарынды болып өсеміз!
Топтарға белгілер тапсыру
« Білгіштер » —
« Алғырлар » —
« Тапқырлар » —
Гистограммаға баға қоюшы ассистент сайланады.
Сабақ құрылымымен таныстырамын
- Үй тапсырмасы
- Мәселе есеп
- Сергіту минуты
- Алғыр ойыны
- Семантикалық карта
- Тест жұмысы
- Қалдықпен бөлу
Әр топтан 10 оқушы, сұрақ қою арқылы бағалау.
Сабақ көрнекілігі:
Үй тапсырмасы. Дәптермен жұмыс
- топ
а) Сәуле дүкеннен 60 теңгеге картоп және одан 20 теңге артық бағаға сәбіз сатып алды. Сәуле сәбізге неше теңге төледі?
III— топ
б) Сәуле дүкеннен 60 теңгеге картоп және одан 20 теңге артық бағаға сәбіз сатып алды. Сәуле барлығына неше теңге төледі?
Тірек сызба.
Картоп – 60 тг Картоп -60 тг
Сәбіз ? – 20 тг. артық Сәбіз ? – 20 тг. артық
60+20=80 тг.төледі 60+( 20 + 60 ) = 40+80=120 тг.
Ж: сәбіз 80 тг. Ж: 120 тг төледі
Осы екі амалмен берілген есептерді салыстыру үшін « Сын тұрғысынан ойлау технологиясында » ой толғамы бойынша « Венн диаграммасын » қолданам.
I амал III-топ IV амал
Сергіту минуты
I- топқа. Бір дәптер 5 теңге тұрады
Осындай 7 дәптер неше теңге тұрады?
5.7 = 35 теңге 7 дәптер 35 теңге тұрады
II- топ. Егер бір дәптер 5 теңге тұрса, онда 35 теңгеге осындай неше дәптер сатып алуға болады?
35 : 5 = 7 дәптер
7 дәптер сатып алуға болады.
III- топ Бірдей 7 дәптер 35 теңге тұрады. Бір дәптердің бағасын тап.
35 : 7 = 5 теңге 1 дәптердің бағасы 5 теңге
Дәптермен жұмыс. Алғыр ойыны
1 қатар II III
5,20,35 10,30,45 15,25,40
а) 5 -ке кеміт а) 5-ке кеміт а) 5- кеміт
б) 5 есе кеміт б) 5 есе кеміт б) 5 есе кеміт
5-5= 5:5=1 10-5=5 10:5=2 15-5=10 15:5=3
20-5=15 20:5=4 30-5=25 30:5=6 25-5=20 15:5=5
35-5=30 35:5=7 45-5=40 45:5=9 40-5=35 40:5=8
Семантикалық карта стратегиясы.
“Кестелік көбейту және бөлу” тақырыбында семантикалық карта ұсынылады. 5>4
5. (2+4) | 30 | 25 | 40 |
3. (7-4) | 12 | 9 | 33 |
9.(8-4) | 45 | 40 | 36 |
7.(7-1) | 49 | 35 | 42 |
9. (8-3) | 54 | 45 | 56 |
6.(5+2) | 30 | 42 | 48 |
(17-10).7 | 49 | 42 | 35 |
(3+5).9 | 72 | 81 | 63 |
Әр топқа: Санды 5-ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін?
I-топ II-топ III-топ
11:5=2 (қ 1) 13:5=2(қ3) 8:5=1(қ3)
16:5=3(қ 1) 14:5=2(қ4) 26:5=5(қ1)
9:5=1(қ 4) 24:5=4(қ4) 36:5=5(қ1)
Қорытындылау:
Тест жұмыстары
А) 5.7= 9.5= 8.4=
А) 30 а) 50 а) 40
Ә) 25 ә) 45 ә) 32
Б) 35 б) 25 б) 25
Б) 40:5= 45:5= 35:5=
А) 8 а) 5 а) 6
Ә) 9 ә) 7 ә) 7
Б) 7 б) 9 б) 4
В) Көбейту амалының бірінші компоненті қалай аталады?
А) Көбейткіш б) Көбейткіш в) көбейтіндінің мәні
Г) Бөлу амалының нәтижесі қалай аталады?
А) Бөлгіш б) бөлгіш в) бөліндінің мәні
Бағалау
Үйге 69 бет 7 есеп теңдеуді шешу 4-ін