Пропорциялы тең бөліктерді табу. Есептер шығару
МЫРЗАҒҰЛОВА АЙНҰР ЖҰМАҒАЛИҚЫЗЫ
Шалқар ауданы,
Бершүгір орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспарСыныбы: 3-сынып Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: | Пропорциялы тең бөліктерді табу. Есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: | Шамалар: 1 бұйым (зат) шығыны, заттың мөлшері, жалпы шығын арасындағы байланыс бойынша төртінші пропорционал санды табуға арналған есептерді шығару дағдысын қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін пәндік нәтиже | — Оқушылар 1 бұйым (зат) шығыны, заттардың мөлщері, жалпы шығын арасындағы байланыс бойынша төртінші пропорционал санды табуға арналған есептерді шығаруға үйренеді — Өз ойларын жеткізе алады — Сыныптастарымен жағымды қарым-қатынас орнатады — Өзін-өзі бағалай біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі, әдіс-тәсілдер:
| топтық жұмыс, жеке жұмыс.Топтастыру, ойландыру, іздену, салыстыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар: | Тұжырымдама шығару, мысалдар келтіру, өмірмен байланыстыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар: | Интербелсенді тақта, бағалау парақшасы,кестелер | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты
| Ресурсы | Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Диффиренцация | Бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | ü Психологиялық дайындық «Сәлем» ü Топқа бөлу. «Маған жақын фигура»
| Қане, бері қарайық! Ойымызды жинайық, Босқа қарап тұрмайық, 5-тік баға алуға Болайықшы лайық!
Топ ережесін қайталау Топ лидерін тағайындау | ü Мұғаліммен амандасады. ü Бір-біріне жылы лебіздерін айтып, сәлемдеседі. ü Өздеріне ұнаған фигураны таңдап, топқа бөлінеді | Бағалау парағы
| |||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту | «Қай топ жылдам?» ойыны. | Есептеу дағдыларын жетілдіру мақсатында әр топқа тапсырмалар беріледі. 1 топ- 7*3,6*7,14/7,4*3,9*8,50/5 2 топ- 8*2, 6*3,10/5,15/5,21/7,6*9 3 топ-5*4,9*4,12/4,9*9,45/5,5*7 | ü Әр топ берілген тапсырманы орындайды | Дұрыс жауаптарымен салыстырып, бірін-бірі тексереді | |||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны тану | Оқулықпен жұмыс №1
| Кесте бойынша ауызша есеп құрастыру және шығару.
Бұл есептер несімен ұқсас ? Жалпы салмақ, жалпы шығын,жалпы құнды есептеу үшін нені білу керек ? | Есептер құрастырады.
| ||||||||||||||||||||||||||||||
«Жұбыңды тап» ойыны | Оқушыларға берілген кеспе қағаздар бойынша өз жұбын табу
| Белгілі ереже шығатындай өз жұптарын іздейді | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсаукесер | Топпен жұмыс Оқулықтағы №4 есеп | Берілген кесте бойынша әр топ есептер құрастырады. | 1 топ — №4 а 2топ — №4 ә 3 топ — №4 б | Өзіндік білім алу Топтық тексеру Бейнетаспа арқылы сергіту сәтін жасау
| |||||||||||||||||||||||||||||
«Үндемес» ойыны | Гүл күлтелеріне жасырынған есепті шығару. | Топпен орындап, бірінші болған топгүл тәрізді қолдарын жаяды | |||||||||||||||||||||||||||||||
«Сәтті сауда» ойыны. №6 , 127 бет | Мұғалім әр топқа кредиттік карта береді. — Оқушылар, кредиттік карталарыңда қанша теңге бер екенін білгілерің келе ме? — Ол үшін өрнекті жазып, мәнін табу керек. Өрнектің мәні нешеге тең болса, сендерде сонша ақша болады. Сол арқылы сауда жасаймыз. Сауда сәтті болсын! | Өрнектің мәнін табады. Кредиттік картада берілген сумма бойынша супермаркеттен сауда жасайды. | Жекелеген оқушыларға көмек | Өз бетімен шығ.жұмыс
| |||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | №5, 127- бет | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | 24-25 балл – Жарайсың! 20-23 балл- Жақсы! 20 төмен – Дайындал! Бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||