«Жиырма тиын» — Жәнібек Кәрбозин
Сабақтың тақырыбы: «Жиырма тиын» — Жәнібек Кәрбозин
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды мәтінмен таныстыру
Міндеттері:
- Жәнібек Кәрбозин туралы мағлұмат беру. Мәтінді нақышына келтіре отырып, әңгімелеп, түсіндіріп беру.
- Мәтіндегі негізгі идеяларды суреттей отырып, оқушылардың белсенділігін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
- Тақырыптың өзектілігін негіз ете отырып, адамгершілікке, сыйластыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, слайдтар.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, баяндау, өзіндік жұмыс, шығармашылық тапсырмалар, жұмбақ шешу.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып, оқу-құралдарын алғызып сабаққа көңіл бөлдіру. Үй тапсырмасын тексеру.
М. Әлімбаевтың «Кім жомарт? Не жомарт?» өлеңін мәнерлер оқу.
Өткенді пысықтау (1 – слайд)
- Ы.Алтынсарин кім?
- Оның қандай шығармалары бар?
- Сәлем сөзінің мәні қандай?
- Көк кептер мәтіндегі Нүсіпбек қандай бала?
- Аймаған ше?
- Екеуіне ортақ нәрсе?
- Кім жомарт?
- Не жомарт?
- Жомарттың сөзінің мәнін аш.
Сандар бойынша сөзді табу (2 – слайд)
М | И | Р | Ы | Ж | А | Н | И | Ы | Т |
5 | 2 | 4 | 3 | 1 | 6 | 10 | 8 | 9 | 7 |
Жаңа тақырып
Жәнібек Кәрбозин «Жиырма тиын» (3 – слайд)
Оқулықпен жұмыс
Мәтіннің мазмұнын әңгімелеп беремін. Өздеріне тізбектей оқытамын. Мазмұнын әңгімелету.
Сергіту минутын өткізу.
Сабақты қорытындылау.
- Біз немен таныстық?
а) өлеңмен;
ә) мысалмен;
б) әңгімемен.
- «Жиырма тиын» әңгімесінің авторы кім?
а) Мұзафар Әлімбаев;
ә) Машқар Гумеров;
б) Жәнібек Кәрбозин.
- Әңгіменің авторы қай жылы дүниеге келген?
а) 1930 ж.
ә) 1933 ж.
б) 1954 ж.
- Әңгіме не туралы айтылған?
а) Жақсы-жаман туралы;
ә) Мақтаншақ, даңғой туралы;
б) Адамгершілік туралы.
- Әңгімедегі басты жағымды кейіпкер:
а) Алтайдың анасы;
ә) Қанат;
б) Алтай.
Үйге тапсырма беру.
Бағалау.
(5 – слайд)
Аспанға қарап ай көрдік,
Төменге қарап жер көрдік.
Оңға, солға бұрылып,
Егемендік ел көрдік.
Дәптермен жұмыс (6 – слайд)
Он жетінші ақпан
Жиырма тиын
Жәнібек Кәрбозин
- Дұшпан күлдіріп айтады,
Досың жылатып айтады
- Жүз сом ақшаң болғанша,
Жүз досың болсын
Жаңа сабақты пысықтау.
- «Басыңа іс түссе, жақсы көмек етеді, жаман күліп кетеді» деген мақалдың мәтінге қатысы бар ма? Болса қандай?
- Апасы Алтайға неге риза болды?
- Сол уақытта қай жыл мезгілі еді?
- Өзіңнің қолында алпыс теңгең болса, қанша нан алуға болады?