Мен елімді сүйемін
Сабақтың тақырыбы: Мен елімді сүйемін
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға мәтіннің мазмұныны меңгерту, ондағы негізгі ойды ашқызу. С.Мәуленов туралы мәлімет беру.
- Дауыс интонациясын сақтап, мәнерлеп оқуға жаттықтыру, ойларын тиянақтай білуге жаттықтыру.
- Туған еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру, мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: мазмұнды суреттер, сызба, тапсырмалар (слайдтар)
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, іздену.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық:
Күн жарығын алақанға салайын,
Жұрегіме басып ұстап алайын.
Ізгі, әрі жарық, мейірімді,
Болып кетті сонла дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
- Бердібек Срқпақбаев кім?
- Қандай кітабын, әңгімелерін білесіңдер?
- «Сен ұйықтап жатқанда» әңгімесінде қандай жұмыс мамандары жұмыс істейді?
ІІІ. Мақсат қою кезеңі:
1.-Сендер есейгенде бір-біп мамандық иесі болып өз Отанымызға қызмет етесіңдер.
- –Ендеше Отан дегеніміз не? (топтастыру әдісі)
өлке |
Отан |
ҚР |
дос |
бауыр |
жер |
Ата-ана |
1-слайд:
3.–Ендеше, Отан әркімнің отбасынан, үйінің табалдырығынан басталады.
2-слайд. 1. Сабақтың тақарабамен, мақсатымен таныстыру.
- Оқулықтағы С.Мәуленов топтамасын пайдаланып, оқушыларға әңгімелету.
3-слайд: 3.С.Мәуленов суреті, ол туралы толық мәлімет беру.
4.Мәтінді мәнерлеп оқып беру.
- Оқушыларға түртіп алу әдісі арқылы сөздік жұмысын жасау.
6, Мәтінді оқушыларға іштей оқыту арқылы жазушының көңіл-күйін түсіну.
- Мәтінді дауыстап мәнерлеп оқыту
- Сұрақтарға жауап алу:
-Жазушы туған ел неден құралады дейді?
-Оның мағынасы неге тереңде жатыр дейді?
-Туған жерсіз адамның күні жоқ деп неге айтты?
-Туған елдің тілі барша жанға түсінікті дегенді қалай түсінесің?
- Мәтіндегі негізгі ой неде?
-туған тіл, туған ел, туған жер.
- Жазушының мәтіні бойынша топтастырып жіберейікші.
Туған жер деген не? (топтастыру әдісі) оқушылар мәтін бойынша интерактивті тақтада топтастырады.
5-слайд: (топтастыру әдісі) Туған елдің сипаттары
- М.Мақатаев өлеңімен салыстыру.
- Ой толғау 6- слайд:( өз ауылымыздың суреті, көрінісі)
А) Оқушылардың туған жері Құйған аулылы туралы ой толғауларын тыңдау.
-Туған жеріиіз несімен көрікті?
5-сызба бойынша Бәрі де керемет сипат: мәтінді әңгімелету.
- Туған ел, жер туралы мақал-мәтелдер білесіңдер ме? (мағынасын ашқызу)
- Тақтада мақалдарды жалғастыру.
Ел іші————
Туған жердей жер болмас,
Туған жердің——————————————
Өз елім—————————————————
Туған үйдің түтіні————————————
- Туған ел, туған жер дегенде адамның бойын қандай сезімдер билейді?
( Шаттық, қуаныш, мақтаныш)
- Ендеше осындац сезіммен 4 жолды өлең құрастырып жіберсек қайтеді. (тірек сөздер арқылы өлең құрастыру) оқыту
УІІ. Бекіту: -Біз туған жерімізді қайтеміз? (сүйеміз, қастерлейміз, сағынамыз, ұмытпаймыз)
УІІІ. Үйге тапсырма беру: мәтінді оқу, әңгімелеу, сурет салу.
ІХ. Оқушыларды бағалау.