М м дыбысы мен әрпі
Сыныбы: 1
Пәні: Әліппе
Сабақтың тақырыбы: М м дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
М м дыбысы мен әрпін таныту. М м дыбысы бар сөздерге дыбыстық, буындық талдау жасап, сөз сөйлем құратып шығармашылық іскерліктерін қалыптастыру
Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту әдістері
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріптер, буындар, суреттер, шығармашылық тапсырмалар т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
- Сәлемдесу
- Оқу құралдарын тексеру
- Сабаққа назар аударту
ІІ. Қызығушылықты ояту.
- Психологиялық дайындық.
- Балалар, біз далаға шыққанда аяғымызбен нені басамыз?
- Аяғымызбен Жер – Ананы басамыз
- Жоғары қарап нені көреміз?
- Көк аспанды, күннің көзін көреміз
- Ендеше кәне, Жер – Анамен, көк аспанмен күнмен амандасайық
- Армысың, ару Жер – Ана!
- Армысың, ару көк аспан!
- Армысың, нұрын шашқан алтын күн!
- Геометриялық фигураларды беру арқылы сыныпты үш топқа бөлу
ІІІ. Қайталау – білім анасы
- Д д дыбысына сөз құрату, сөзден сөйлем ойлату
- Оқулықта берілген сөз, сөйлемдерді тізбектеп оқыту
- Жаңа сабақ.
- Өзі жап – жас, мұрты бар Аспанда ақ сары құс шу салады
Ет пен сүткен ұмтылар Жабысып тақыр жерден су алады
Тастамайды жылы үйде Адамнан алғаны тым өзгеше
Түкті тоны шұп – шұбар Дуылдатып денеге у салады
- Жұмбақтың шешуіндегі сөздерді буынға бөліп айтып, бірінші дыбыстарына мән беріп қарайық.
Мы – сық, ма – са сөз басында М м дыбысы естіліп тұр.
- Олай болса, біз бүгін Мм дыбысымен танысамыз
- Барлығымыз хормен М деп дыбыстап көрейік
- М м дыбысы ауыз қуысынан кедергіге ұшырап, қысылып айтылады.
- М м дауыссыз дыбыс
М м әрпінің баспа, жазба түрін таныстырып, ауада жазу.
- «Сиқырлы кітап» Оқулықпен жұмыс
- Сурет бойынша әңгімелеу
Қыздар моншақты әсемдік үшін тағады.
Комбайн мақта алқабында мақта орды.
Мақтадан киім тоқылады.
Оймақты іс тіккенде қолданады.
- Бағанда берілген сөздерді хормен оқыту
Тізбектей оқыту
Жеке – жеке оқыту
- Мәтінмен жұмыс
Тамақ
Тамақтың адам үшін маңызын ұғындыру
VІ. Күш – білімде, білім – кітапта
Буындардан сөздер құрастырып оқу, дыбыстық талдау жасау
Мақ ма до
мы та са ла
сық на мон шақ
VІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Бір сөзден көп сөз ойла
1 – топ: 2 – топ: 3 – топ:
Моншақ Оймақ Мақта
VІІІ. Сергіту сәті
«Қара жорға» биі
ІХ. Ой қозғау.
— Балалар, біздің Республикамыз қалай аталады? Біз қай Республикада тұрамыз?
— Қазақстан Республикасы.
— Қазақстан қандай Республика?
— Егеменді, тәуелсіз республика.
— Еліміздің астанасы қандай қала?
— Астана қаласы деп аталады.
— Республика қандай рәміздерін білесіңдер?
Эльшат: Ашық аспанды көгілдір туымыз бар.
Бекзат: Айбынды Елтаңбамыз бар.
Бейбарыс: Мағыналы ән ұранымыз бар.
Аружан: Елбасы, тұнғыш президентіміз Нұрсұлтан Назарбаев.
— Балалар , Қазақстан Республикасы біздің туған жеріміз, туған еліміз, оны тағы басқаша қалай айтамыз?
— Отанымыз.
— Отан туралы кім мақал — мәтел айтады ?
Алтын: Отан — елдің анасы.
Атабек: Отан — алтын бесік.
Жандарбек: Отан — оттан да ыстық.
Сағадат: Отансыз адам – ормансыз бұлбұл.
- Балалар туған жеріміздің ыстық екенін ұмытуға болады ма?
Сондықтанда әр қашан туып өскен жерімізді құрметтеп, аялап, қорғап өтейік.
Х. Дәптермен жұмыс
- М дыбысының бас әрпін, кіші әрпін тақтада жазып көрсету
- Ауада жазып көрсету
- Дәптерге жазу
ХІ. Сабақты қортындылау. «Топтастыру» стратегиясы
ХІІ. Оқушыларды мадақтау, формативті бағалау нормасы:
Тапсырманы толық , нақты орындаса (өте жақсы)
Тапсырманы жақсы орындаса (жақсы)
Тапсырманы орташа орындаса (қанағаттанарлық)