103х3, 309:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы: 103х3, 309:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: Разрядтан өтпей және разрядтан бір рет өту арқылы жазбаша көбейту және бөлудің жаңа түрімен таныстыру. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

а) Ұйымдастыру кезеңі.

ә) Үй тапсырмасын тексеру

б) Жаңа сабақ

І. Қызығушылығын ояту.

Математикалық диктант.

  • 21 мен 40-тың көбейтіндісін 300-ге азайт;
  • 600-ден 102 мен 3-тің көбейтіндісін азайт;
  • ұзындығы 12 см, ені одан 3 есе кем болатын тіктөртбұрыштың периметрін тап;
  • ұзындығы 12 см, ені одан 3 есе кем, ал биіктігі 3 см болатын қораптың көлемін тап.
  • Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «103х3, 309:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу» болмақ.

ІІ. Мағынаны ажырату.

1-тапсырма:

а) Есепті шығару.

Тіктөртбұрыштың ұзындығы 306 см, ені одан 2 есе кем. Осы тіктөртбұрыштың периметрін тап. Нәтижесін метрмен және сантиметрмен өрнекте.

ә) Кесте бойынша есеп құрастыру, оны шығару.

БлокнотМаркерЖелімҰштағышСызғыш
180 теңге75 теңге32 теңге28 теңге18 теңге

2-тапсырма.

Есепте:

500:2           280:20             18·2

52:2             42:3                 900:2

14·5                700:2             660:20

36:2                520:2             420:20

Оқулықпен жұмыс.

Сергіту сәті.

ІІІ. Ой толғау.

«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.

72:1252:1352:275:512*8
64:445/234*218*519*6
63:360:5210:1055:536:12

ІҮ. Бағалау.

Бағалау парағы арқылы бағалау

Ү. Үй тапсырмасы.