Екі амалдан тұратын есептер

Тақырыбы: Екі амалдан тұратын есептер. 

Мақсаты: 1.Оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту. Екі амалдан тұратын

есептер шығарту.

  1. Оқушылардың шапшаң есептеу, тез ойлау қабілеттерін арттыру.
  2. Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, адамгершілікке баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,өздік

Түрі: аралас сабақ

Көрнекілігі: интерактифті тақта.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау.

ІІ. Мақсат қою кезеңі. Жаңа сабақты түсіндіру.

ІІІ. Өткенді қайталау: үй тапсырмасын сұрау.

ІV. Жаңа сабақ:

«Тапқыш болсаң тауып көр» ойынын ойнату. Онда үйдің ішінде орналасқан сандарды қосқанда 10 шығатындай өрнектер құрастырып, ауызша нәтижесін айтады. Осы ойын арқылы жаңа тақырыпқа түсемін. Яғни, бүгінгі біздің өтетін жаңа тақырыбымыз «Екі амалдан тұратын есептер шығару.»т.б.

Дәптермен жұмыс:

№5 тапсырма жазбаша орындалады. Екі бағаны тақтаға орындалады. Қалған бір бағаны математикалық диктант түрінде орындалады.

1 + 9 + 5                       13 – 3 – 4                      12 + 0 + 1

8 + 2 + 7                       19 – 9 – 1                      16 – 6 – 10

7 + 3 + 3                       14 – 4 – 4                      10 – 1 – 0

 

№1 тапсырма ауызша орындалады. Есептің шартын толықтырып, мәнін табады.

 

Сергіту сәті:

Гимнастикалық жаттығуға байланысты музыкалық сергіту сәті өтеді.

 

№2 тапсырма жазбаша түрде орындалады. Есептің шарты талданып, шешуі шығарылады.

— Есеп не туралы?

— Кітап бізге қаншалықты керек?

— Кітап туралы қандай мақал – мәтел білесіңдер?т.б.

1)Өлең кітабы ———— 10

Әңгімелер кітабы —— 4                        Ш: 10 + 4 = 14

Барлығы ———— ?                              Ж: барлығы 14 кітап.

2)Бары ——— 14

Сыйға бергені —— 1                                     Ш: 14 — 1= 13

Қалғаны ————- ?                             Ж: 13 кітабы қалды.

№4 тапсырма өз бетімен жұмыс түрінде орындалады. Үш бағанды үш қатар өз беттерімен орындайды. Қалған бір бағанды оқушылар түгел орындайды.

15 – 5                  0 + 2                    19 + 1                  10 – 1

15 – 10                12 + 1                  19 – 1                  10 + 1

10 + 5                  13 – 0                  20 – 1                  10 + 0

 

№6 тапсырма салыстыруға берілген. Оқушылар тақтаға орындайды.

1 дм * 9 см                             1 дм 1 см * 11 см

2 дм * 20 см                 19 см * 2 дм

 

Жиектегі тапсырма ауызша орындалады. Сынық сызықтың қайсысы артық және қаншаға артық екенін табады.

 

Бекіту: «Ойлан тап» ойыны арқылы қортындыланады. Тақтада берілген

тапсырманы оқып, шешуін табады.

Үйге тапсырма: №3 есеп 40 бет

Бағалау: Сабаққа жақсы қатысқан оқушылар бағаланады.