Функцияның дифференциалдау ережелері
Математика пәні мұғалімі: Қожамұратова Ж.С.
Сыныбы: 10 а
Сабақтың тақырыбы: Функцияның дифференциалдау ережелері
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:.
Туынды ережелерін қолдана білу, өз білімін көрсетіп, бағалауды үйрену, білімді өздігінен іздеп табуға, талдауға, жүйелеуге, негізгісін ажырата білуге үйрену, топпен жұмыста,жеке, жұптық жұмыстарда әркім өз білім деңгейінің жоғары екеніне сенімді болу.
ә) дамытушылық: Оқушылардың түлғалық қасиеттерін
қалыптастыру, математикаға қызығушылығын арттыру;
б) тәрбиелік: Оқушылардың бір – бірімен қарым-қатынасын жақсартуда топпен жұмысты дамыту, бір-біріне көмектесу адамгершілігін, дүниетанымын қалыптастыру. Халқымыздың салт дәстүрлерін қастерлеуді құрметтей отырып, математикалық біліммен қоса салт дәстүрлерімізді дәріптейтін мақал, мәтел, нақыл сөздерді қайталаймыз
Сабақтың түрі:Дифференциалды сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, есептеу,жеке , топтық,тест
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, карточка, слайд,сергіту видеолары,оқулық.
Пәнаралық байланыс: Тарих,қазақ тілі
Сабақтың барысы
(Алдын ала іс әрекеттері қадағаланатын үш оқушыға үш мұғалімнің зерттеу жұмысы белгіленеді, сабақ соңында мұғалімдер бақыланған оқушылар жайында өз ой пікірлерін , ұсыныстарын ортаға салып пікірлеседі)
І. Ұйымдастыру кезеңі: (2-3мин)Құрметті оқушылар, алдарыңызда 3 карточка жатыр, біреуін таңдаңыз. Сабақ алдында өздеріңнің психологиялық және эмоционалдық жағдайларыңызды байқаңыздар.Ол үшін бір карточканы көтеріңіз.
Қызыл-қорқыныш,ыңғайсыздық, қобалжу; сары-сенімсіздік, қынжылу; жасыл-сабырлылық, сенім,ыңғайлылық.Ал, енді бар күшімізді жинап мұрнымызбен демімізді тартып, шамды өсірген сияқты ауыздан демімізді шығарып, сабақты бастайық.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Функцияның дифференциалдау ережелері» Сабақты бастар алдында топқа бөлінейік.(қызыл, сары,жасыл карточкалар арқылы)
«Жигсо» әдісін қолданып, оқушылар бір біріне сабақ түсіндіреді және постер арқылы әр топ өзіне берілген тапсырманы қорғайды.(оқушылармен келісіп,әр шығарылған есеп, постер қорғауда әр топ мүшесі дәстүрімізге байланысты мақал, мәтел, нақыл сөздерді айтып отырады)
Жабық, ашық сұрақтар қою.
Халқымыздың киелі 7 санын ескере отырып 7 ғалымның қайсылары функция туындысына байланыстылығы бар.
(Туындыны дифференциалдау деп атаған — Лейбниц)
(Өсімшені белгілеу үшін гректің әріпін қолданған- Эйлер)
(Функцияның туындысын флюксия деп Ньютон атаған)
Дұрыс жауабы(з)
Суретте у = f(x) функциясы графигіне абсциссасы х0 нүктесінде жанама жүргізілген. f(x) функцияның х0 нүктесіндегі туындысының мәнін табыңыз.
Бекіту:(формулалар жазылған үлестірме материалдар тарату)
(ауызша есеп шығару)
Қатені тап
Оқулықпен жұмыс(№454,№455)
№ 1 | I. f(x) = (4 – 3x) II. f(x) = III. f(x) = IV. f(x) = V. f(x) = cos2x + sin(x +) | 1. f`'(x) = — 2sin2x + cos(x +) 2. f ‘(x) = 3. f ‘(x) = 4. f ‘(x) = 5. f ‘(x) = — 30(4 – 3x) |
№ 2 | I. f(x) = II. f(x) =
III. f(x) =
IV. f(x) = cos6x+sin4x V. f(x) =
| 1. f`'(x) = — 6sin6x + 4cos4x 2. f ‘(x) = 63(9х-5) 3. f ‘(x) = 4. f ‘(x) = -15(4 — 1,5x)
5. f ‘(x) = |
№ 3
| I. f(x) = (20x + 4) II. f(x) = 4sin III. f(x) = sin4xcos6x – cos4xsin6x IV. f(x) = VI. f(x) = | 1. f`'(x) = 2. f ‘(x) = 420(20x + 4) 3. f ‘(x) = 4. f ‘(x) =
5. f ‘(x) = — 2cos2x |
№ 4
| I. f(x) = sin5xcosx – cos5xsinx
II. f(x) =
III. f(x) = IV. f(x) = V. f(x) = cos4xcos5x — sin4xsin5x
| 1. f`'(x) = — 2. f ‘(x) = 3. f ‘(x) = -9sin9x 4. f ‘(x) = 4cos4x 5. f ‘(x) =
|
№ 5 | I. f(x) =
II. f(x) = cos(6 – 4x)
III. f(x) = (4x + 3)
IV. f(x) = sin7xsin5x + cos7xcos5x
V. f(x) = (9 -x) +
| 1. f`'(x) = — 2sin2x 2. f ‘(x) = -18x(9 -x)+ 3. f ‘(x) = 36(4x + 3) 4. f ‘(x) =
5. f ‘(x) = 4sin(6 – 4x) |
(Жауаптары)
№ | I | II | III | IV | V |
1 | 5 | 3 | 2 | 4 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 |
3 | 2 | 1 | 5 | 3 | 4 |
4 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 |
5 | 4 | 5 | 3 | 1 | 2 |
Мына мысалдарды шығара отырып, туынды терминін енгізген француз математигінің фамилиясын таба аласыңдар
Р | у=2х- 2х³+3х+4 | у(1)-? | ||||||
Н | у=(3х-2) | у()-? | ||||||
Г | y= cos x – sin x | у(П/3)-? | ||||||
А | у= (х³-2х+1) cos x | у(0)-? | ||||||
Ж | у= (3х-х²-х )( + 3х — 8) | у (1) — ? | ||||||
А | у=tg 2x ctg 2x | у(2П/3) — ? | ||||||
Л | у= | у(1) — ? | ||||||
— | — 2 | 5 | 0 | 1 | 57,5 | |||
Тест жұмыстары жауап парағымен
- Сабақты қорытындылау
- Сөйлемді жалғастыр
- «Бүгінгі сабақта менің білгенім _________________________________________________
- ____________________________________________________________________________»
- «Бүгінгі сабақта мен үйрендім _________________________________________________
- ____________________________________________________________________________»
- «Бүгінгі сабақта мен таныстым _________________________________________________
- ____________________________________________________________________________»
- «Бүгінгі сабақта мен қайталадым _______________________________________________
- ____________________________________________________________________________»
- «Бүгінгі сабақта мен бекіттім __________________________________________________
- ____________________________________________________________________________»
- «Бүгінгі сабақта маған ұнады __________________________________________________
- ____________________________________________________________________________»
- ҮІ.Үйге тапсырма:
- №450-456 156-157бет.
- Қосымша тест кітабынан тақырыпқа сәйкес есептерді орындау