Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып,биквадрат теңдеу ұғымымен, квадрат теңдеуге келтірілген басқа теңдеулер түрімен таныстыру
Дамытушылық: Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмін білу
Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиеле
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс-тәсіл, құралдары: Сұрақ-жауап, тест тапсырмалары,білімді
жүйелеу,интерактивтік тақта
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
ІІ Үй жұмысын тексеру
1.Есептердің шығарылуын тексеру
2.Ой қозғау Қайталау-білім айнасы сұрақ-жауап
Квадрат теңдеудің түрлерін сұрау
ІІ Жаңа сабақ: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
теория , мұндағы а түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы: теңдеуін шешейік дискриминантын тауып, түбірлерін іздейміз шыққан түбірді ,
Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп аталады.
Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру (оқушылармен біріге отырып)
- Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз
- Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
- Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
- Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
- Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін аықтаймыз
Тақтамен жұмыс мысалды біріге отырып талдау
ІІІ Сабақты бекіту:
№189-1,3 ) №190-2,4) №191-1,3) есептерді тақтада орындау
IV.Сабақты бекіту.Деңгейлік тапсырма
V.Сергіту сәті. Белгісіз санды табу ( таблицаны толтыру)
VI.Үйге тапсырма беру §10 оқу №189-2,4) , №190-1,3), №192-2,4)
VII.Бағалау
№
Іздеген табар,оқыған озар
Семантикалық карта
‘’Білмегенге сенбе,біліміңе сен’’
№ | Теңдеу | Толық | Келтірілген | Толымсыз | а=0 | В=0 | С=0 |
1 | х2+5х+3=0 | ||||||
2 | 6х2+9=0 | ||||||
3 | х2-3х=0 | ||||||
4 | -х2+2х+4=0 | ||||||
5 | 6х2=0 |