Логикалық ойлау есептеу қабілеттерін дамыту
Тақырыбы: Өткенді пысықтау
Сабақтың мақсаты. Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап, қайталауға арналған есептер шығару.
Дамытушылығы. Оқушылардың логикалық ойлау есептеу қабілеттерін дамыту. Тиянақты жауап беруді талап ету.
Тәрбиелігі. Оқушыларды өз бетімен жұмыс жасай отырып, тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге, ұлттық ойын ойнауға тәрбилеу.
Түрі. Ойын сабақ
Әдісі. Ойын элементтерін қолдану, сұрақ жауап
Көрнекілігі. Интерактивті тақта, сөзжұмбақ, логикалық есептер
Сабақтың барысы.
I.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға психологиялық даярлық жасау.
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан,
Барлық ғылым бізге үйір болады,
Досың олар табылатын қасыңнан.
- II. Үй тапсырмасын тексеру
Математикалық диктант
40*8 =320 700-1=699 480:6=80
599+1 =600 30*0=0 56 : 8=7
250+250=500 700-300=400 9*9=81
40:40=1 300*1=300 6*9=54
« Теңге ілу»
Көбейткіш
| 70 | 8 | 420 | 20 | 10 | 40 | 20 |
Көбейткіш
| 5 | 9 | 1 | 4 | 5 | 8 | 7 |
Көбейтіндінің мәні | 350 | 72 | 420 | 80 | 50 | 320 | 140 |
Бөлінгіш
| 303 | 63 | 480 | 90 | 28 | 100 | 48 |
Бөлгіш
| 3 | 9 | 6 | 3 | 7 | 10 | 6 |
Бөліндінің мәні | 101 | 7 | 80 | 30 | 4 | 10 | 8 |
«Көкпар»
526+628: 2=840 860-936:3+240=788
400-462:2=169 620+693:3+149=1000
963:3*2=642 884:2*2=221
Қызығушылықты ояту
300*4=120 40*5=200 250:5=50
720:8=90 800*2=1600 70*4=280
60*5=300 60*6=360 320:8=40
Сөзжұмбақ шешу.
- Кем ұғымына қарсы ұғым
- Кіші ұғымына қарсы ұғым
- Сол сөзіне қарсы сөз
- Екінші разрядтың атауы
- Ұзындық өлшем бірлігі
- Уақыт өлшем бірлігі
Ү | М | |||||
А | Л | О | И | |||
Р | К | О | Н | М | Н | |
Т | Е | Ң | Д | Е | У | |
Ы | Н | Ы | Т | Т | ||
Қ | Қ | Р | ||||
«Арқан тарту»
Теңдеулерді шеш.
Х+(600-127) = 850900-а =420:6 630:Х =28:4
Х*30=120:2 Х:40=30:5 1000-Х=90*9
«Палуан күрес»
5 см
5 см
3 см
8см
Периметрін ауданын тап.
Венн диаграммасы
Шаршы Тік төртбұрыш
| |||
1 күнде3 кг көкөніс2 кг жеміс
Барлығы: 45 кг көкөніс пен жеміс жұмсалды.
Жеміс пен көкөніс әрқайсысы неше килограмнан жұмсалды?
Шешуі: 1) 45:5=9 күнде жұмсалған
2) 9 3 = 27 кг көкөніс
3) 9 2 = 18 кг жеміс
Жауабы: 27 кг көкөніс және 18 кг жеміс жұмсалған.
1 гүлшоқта3 қызыл гүл4 ақ гүл
Барлығы 168 қызыл және ақ гүлдерден гүлшоқтар жасалған.
Барлық қызыл гүлдің саны нешеу? Барлық ақ гүлдің саны ше?
Шешуі: 1)168:7=24 гүлшоқтары жасалған
2) 24 3 = 72 қызыл гүл
3) 24 4 = 96 ақ гүл
Жауабы: барлығы 72 қызыл және 96 ақ гүл.
Тиістіамалтаңбаларыменжақшанықой
(5: 5)+(5:5) = 2 5+5*(5-5)=5
(5+5+5):5=3 (5*5+5):5=6
(5*5-5):5=4 (5+5):5+5=7
Логикалық есептер
- Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр?
- Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, онда оның массасы қандай болады?
- Ауылда 4 күн 4 түн боран соқты. Неше тәулік боран соқты?
- Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оған 3 танысы қарсы келді. Қанша адам қалаға барды?
- Мараттың кілең 1 теңгеліктен тұратын барлығы 100 теңге ақшасы бар еді. Құрал – жабдық сатып алған ол дүкенге 97 теңге төлеуі тиіс еді. Қалай тез есептеп беруге болады?
Бағалау
Үйге тапсырма:
4 күрделі теңдеу құрып шығарып келу.