48:2, 480:2, 480:20 түріндегі бөлу
Сабақтың тақырыбы: 48:2, 480:2, 480:20 түріндегі бөлу
Сабақтың мақсаты: 1. Кестеден тыс бөлуді тиімді тәсілмен орындау дағдыларын
қалыптастыру;
2.Тиянақтылыққа, жаңа ақпаратты тыңдай білуге баулу.
3.Шапшаңдыққа,танымдылық пен шығармашылыққа дамыту.
- Ұйымдастыру кезеңі
2.Өтілгенді қайталау жұмыстары
- Жаңа сабақты түсіндіру.
№1 (ауызша түсіндіру)
- Бөлінгішті ондық пен бірліктің қосындысына ауыстырамыз;
- Қосындыны санға бөлудің ережесін қолдана отырып, алдымен ондықтарды, содан кейін бірліктерді бөліп, алынған нәтижелерді қосамыз;
Берілген санға ондықтар да, бірліктер де бөлінетін болса ғана, бұл екі таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу тәсілін қолдануға болатыны айтылады;
№2 (түсіндіріле отырып орындалады)
№3 кестемен жұмыс
Бағасы | Саны | Құны |
? | 6 доп | 720 теңге |
? | 8 доп | 240 теңге |
Топпен жұмыстар:
І топқа: 1. Қағаз бетіндегі шаршылар мен дөңгелектердің саны 4-ке тең. Егер біріншісі екіншісінен 2-уі артық болса, онда қағаз бетінде неше шаршы, неше дөңгелек бар?
- Өрнек құрастыру:
ІІ топқа: 1.Самат төменнен санағанда бесінші, жоғарыдан санағанда бесінші қабатта тұрады. Самат қай қабатта тұрады?
- Өрнек құрастыру:
ІІІ топқа: 1. Мейрам күні қонақтар билеуге шықты. Жұптасып тұрғанда бір қонақ артық болып шықты, үшеуден билеуге тұрса да, біреуі артық болып шықты. Қонаққа келген қонақтар саны 10-нан кем екені белгілі болса, неше қонақ келген?
- Өрнек құрастыру:
№4
24=20+4 24=12+12
24=18+6 24=16+8
№5, 6 (ауызша)
Суреттермен жұмыс, тіл дамыту сұрақтары.
№8 (танымдық тапсырмалар мұғалімнің көмегімен)
(5+5) х (5+5) = 100 5 х 5 х 5-5 = 120 (5 х 5 + 5) х 5 = 150
Қосымша тапсырма:
Өрнекті жаз және мәнін тап.
- 36 мен 4-тің бөліндісін 9ға көбейт.
- 360 бен 90 бөліндісін тап.
- 720 мен 8-дің бөліндісін 3ке көбейт.
Сабақты қорытындылау: Оқушылар өздері қорытынды жасайды
І. 68:2 680:2 680:20
ІІ. 24:3 240:3 240:30
ІІІ. 64:8 640:8 640:80
Бағалау:
Әр оқушы өзінің көңіл-күйін, сабақтан алған әсерін.білімдерін сурет арқылы білдіреді.
Үй тапсырмасы: №7