Санның модулі /қайталау/
Сабақтың тақырыбы: Санның модулі /қайталау/
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша білімдерін тиянақтау, толықтыру, бекіту. Интерактивті әдісті тиімді пайдалану жолдарын көрсету;
Дамытушылық: Оқушылардың есептер шығарудағы іскерліктерін, өз бетімен еңбектенуін, білімділігін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, ұйымшылдыққа, және ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Білім бекіту сабағы
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Есепті шығару, ойын элементтері бар көрнекі сабақ
Көрнекілігі: Интерактивті такта, электрондық оқулық, ноутбук, үлестірме, флипчарт.
Пәнаралық байланыс: Информатика
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі
- Үй тапсырмасын тексеру
III. «Мұхитқа саяхат»
а) Билет алу
ә) I күн: «Балық аулау»
б) II күн: «Құс ату»
в) III күн: «Жыртқыш аңға кезігу»
г) IV күн: «Теңіз жыртқышынан құтылу»
- Сабақты бекіту
- Үй тапсырмасы
- Бағалау
VII. Қорытынды.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) Оқушылармен сәлемдесу;
Ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару;
- Үй тапсырмасын тексеру.
=7,5+5,3=12,8
=12,8-5,25=7,55
= =
=
=
= 6,2:0,2 =31
III. «Мұхитқа саяхат»
а) Билет алу
Мұхитқа саяхатқа шығу үшін кемеге билет аламыз. Ол үшін балалар мынадай сұрақтарға жауап береміз:
- Санның модулі дегеніміз не?
- Санның модулі қалай жазылады?
Билетті алдық, енді балалар жолга шыгайық. Сәт сапар! Мұхитта саяхатта келе жатып жолдан адасып және кемеміз бұзылып біз ешқашан адам аяғы баспаған аралға келіп тоқтадық. Көмек төрт күннен кейін келеді. Енді сол күн аралығында осы аралда тіршілік етіп, өз азығымызды өзіміз табуымыз керек. Бұл аралдың ерекшелігі әр басқан қадамымыз есеппен шешіледі, сондықтан балалар бізге бұл аралда азық табу үшін мектепте математикадан алған біліміміз қажет болады.
ә) I күн: «Балық аулау»
Интерактивті тақтада су астындағы балықтардың суреті шығады. Оқушылар балықты аулау үшін оның артындағы тапсырманы орындау керек./№370/
I-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 4
II-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 0,6
III-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 6
IV-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: 5
V-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 2
VI-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 4
VII-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 4
VIII-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 6
IX-ші балық: х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады: жауабы: 3,5
б) II күн: «Құс ату»
Интерактивті тақтада сол аралда ұшып жүрген жабайы құстардың суреті шығады. Оқушылар құстарды атып, дәл тигізу үшін олардың артындағы есептерді шығару керек. /№380/
I-ші құс: Есептеңіз: жауабы: 7,8
II-ші құс: Есептеңіз: жауабы: 1
III-ші құс: Есептеңіз: жауабы: 2
IV-ші құс: Есептеңіз: жауабы: 0,3
в) III күн: «Жыртқыш аңға кезігу»
Төртінші күні азық іздеп аралда айналып жүргенде сол аралдағы бір жыртқыш жабайы динозаврға кез боламыз. Одан құтылу үшін динозавр айтқан тапсырманы орындау керек. Динозавр бізге оқулықтағы №378 есепті дұрыс шығарсаңдар жіберем дейді.
№378. Өрнектің мәнін табыңдар:
, мұндағы m=-1,8; n=2,6; жауабы: 4,4
, мұндағы m=6,43; n=-1,95; жауабы:4,48
, мұндағы m= 5; n=0,75; жауабы: 4
, мұндағы m=0,56; n=0,14; жауабы: 4
д) Vкүн: «Теңіз жыртқышынан құтылу»
Көмек уақытында келіп, елге қайтып келе жатқанда кемеміздің алдынан теңіз жыртқышы кез болды. Одан құтылу үшін электрондық оқулықтағы есептерді дұрыс шығару керек.
Электрондық тапсырмалар:
Теңіз жыртқышынан құтылып, елімізге оралдық.
- Сабақты бекіту «Сөйлемді аяқта»
Осы 4 күн үшінде қаншама қиындықтарды бастан өткердік. Өзіміздің азығымызды табу үшін және түрлі қиындықтардан құтылып шығу үшін біз математикадан алған білімімізді қолдандық, осы білімімізді тиянақтау мақсатында мынадай сұрақтарға жауап берейік:
- Теріс санның модулі қандай санмен өрнектеледі? Мысал келтір.
- Оң санның модулі қандай санмен өрнектеледі? Мысал келтір.
- Қандай санның модулі 0-ге тең?
- Үй тапсырмасы: №379, №381 есептерді шығарып келу.
- Бағалау
VII. Қорытынды.