Семей қаласы
Сынып: 3 сынып
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Семей қаласы.
Сабақтың мақсаты: Семей қаласы туралы әңгімелеу.
Білімділік: Осы тақырып бойынша өтетеін сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс қолдана білу. Қалаға байланысты жаңа сөз тіркестерімен таңысып, оны ауызекі сөйлеуде қолдана білу. |
Тәрбиелік: Туған жерге, елге , өз қаласына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу. |
Дамытушылық: Сөздік қорды молайтып, байланыстыра сөйлеу қабілетін дамыту. Сауатты жазуды қадағалап, дамыту. |
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, жазбаша жұмыстар, жұптық жұмыс,
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, бейнетаспа, жаңа сөздер, кеспе қағаздар,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.1. Сәлемдесу.
1.2. Тіл дамыту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сөздікпен жұмыс.
- өтетін сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіріп, аудару;
— дұрыс айтуға дағдыландыру;
- мұғалім мәнерлеп оқиды;
- оқушылар қайталап оқиды;
- оқушылар тізбекпен оқиды;
- сөз тіркестерін құрау;
- сөйлемдер құрау.
Аспалы көпір – подвесной мост
Абай театры – театр Абая
Орталық саябақ – центральный парк
Ескерткіштер – памятники
Орталық алаң – центральная площадь
Ұнайды –нравится
Аялдама – остановка
Шығыста орналасқан – расположен на восточной части
- Сурет бойынша жұмыс.
Тілдесім. Оқушылардың сөйлеу мәнерін дамытып, өз ойларын еркін айтуға үйрену. Теледидардан шыққан суреттермен жұмыс жүргізу, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыру.
- Оқылым. 1-жаттығуды оқушылар оқып, аударады. 1-2 оқушыға мәтінді мазмұндап айтқызу. Сұрақ-жауап әдісі. 1-топ сұрақ қояды, 2-топ сұрақтарға жауап береді.
Мен Семей қаланың тұрғынымын.. Семей шығыста орналасқан.. Семей қаласы әдемі, үлкен, таза және жарық қала. Қалада көп адамдар тұрады. Қалада көліктің түрлері көп.Олар: жеңіл көліктер, автобустар, пойыз. Көше бойында үйлер, ғимараттар, дүкендер, мұражайлар және Мәдениет Сарайы бар.
Бүгін мен Абай мұражайына бардым. Мен мұражайдың экспонаттарын көрдім.
- Тыңдалым. Сұрақ-жауап әдісі. Оқушылардың тілдерін дамыту, қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.
- Сен қайда тұрасың?
- Қала қандай?
- Қалада не бар?
- Сен қай мектепте оқисың?
- Нешінші сыныпта оқисың?
- Сенің мектебің қайда тұр?
- Қалада қандай көлік түрлері бар?
- Қалада қандай мұражайлар бар?
- Сен қай көшеде тұрасың?
- Қалада қандай көрікті жерлер бар?
- Жазылым. Жұптық жұмыс. 4-жаттығудағы сөйлесуді жұбымен орында.
- Сен қайда тұрасың?
- Мен ……. тұрамын.
- Қала қандай?
- Қала ……, …….., …….. .
- Семей қаласында не бар?
- Семейде Невзоровтар, Абай …….. , …….., …….., ………. бар.
- Сен қай көшеде тұрасың?
- Менің үйім ……… жанында тұр.
- Қалада қандай көлік түрлері бар?
- Қалада ….., ……., ……. бар.
ІV. Сабақты қорытындылау.
- Бағалау.
VІ. Үйге тапсырма. «Семей – менің туған қалам.» туралы эссе жазу.