Абдрахман Асылбеков өмірі және шығармашылығы «Ақ тілек»өлеңі
Қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 2″Г» | Күні: | Мұғалім: Айтжанова С.О | |||
Сабақтың тақырыбы: | Абдрахман Асылбеков өмірі және шығармашылығы «Ақ тілек«өлеңі | ||||
Мақсаты: | А.Асылбековтың шығармаларына шолу жасай отырып, «Ақ тілек» өлеңінің идеясын түсіну.
| ||||
Күтілетін нәтижелер: | — А. Асылбековтың «Ақ тілек» өлеңіндегі негізгі ойды түсінеді. — Адамдардың арасындағы ақ тілек, жалпы тілек туралы түсінігі қалыптасады. — Ақ тілекті жоғары бағалай алады. | ||||
Керекті жабдықтар: | Оқулық, интерактивті тақта, интернеттен алынған тақырыпқа байланысты қосымша материалдар. | ||||
Әдіс-тәсілдер | «Миға шабуыл»әдісі, Әңгіме-дебат, «Дербес тілек», Топтық жұмыс.
| ||||
Қолданылатын модульдер: | 1. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 2. СТО 3. АКТ 4. Оқушылардың жас ерекшеліктерін сәйкес оқыту және оқу 5. Оқыту және оқудағы жаңа әдістер | ||||
Сабақ барысы: | |||||
Сабақ кезеңдері және тапсырмалар | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | ||
Психологиялық дайындық 3мин | Сәлеметсіздер ме? Балалар, бүгінгі көңіл –күйлеріңіз қалай? Сыныпта бүгін кезекші кім? Сабақта кім жоқ?
| Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерін смайликтер жапсыру арқылы көрсетеді.
| Ынталандыру | ||
Топқа бөлу 2мин | Қима қағаздарды таңдап алып, сондағы жақсы тілектер, сөздер бойынша топқа бөліну. | Сұлулыққа , батырлыққа , әдептілкке, білімділік, сабырлылыққа байланысты сөздермен топқа бөлінеді. Әр топ жеке-жеке отырады | |||
Үй жұмысы 5мин | 1. «Миға шабуыл»әдісі Үш бидің қандай нақыл сөздерін білеміз?-деген сұрақ қояды.
| Оқушылар миға шабуыл жасай отырып, Үш бидің нақыл сөздерінен үзінді келтіреді (білетін нақыл сөздерін айтады) | Қол соғу арқылы марапаттау | ||
Жаңа сабақ 5мин | А.Асылбековтың шығармаларына шолу жасау Өлеңмен жұмыс.Әңгіме-дебат -Сөздік жұмыс: Ғалам — аспан әлемі Аңғар- дала 3. «Дербес тілек» жазу тәсілі. Сыныптас досыңа тілек жазу
| — Өлеңді мәнерлеп оқиды — Мазмұнын талдайды Ақын әрбір шумақтың неге байланысты айтылғанын түсінеді. — Тізбек бойынша оқиды — Адамдар ақ тілекті қай кезде айтады?-деген сұраққа әр топ әңгіме-дебат жүргізеді. Дәптермен жұмыс — Сыныптас досыңа тілек жазады,топта талдайды, ұнаған тілекті ортаға салады — | Топбасшының топты бағалауы | ||
Сергіту сәті | «Ақ тілек»ойын | Оқушылар жұптасып бір-біріне қарайды, күлімсірейді. Арқамен тұрып, жақсы жылы сөздер айтады | Қол соғу арқылы мадақтау | ||
Қорытынды 5мин | 4. Топтық жұмыс. Өлең мен Төле бидің батасының арасындағы ұқсастықты табу «Қар лақтыру«ойыны ойналады. | — Екі плакатқа автордың өлеңдері жазылады. Оқушылар арасындағы ұқсастықты табады.Ақ тілекті қай кезде айтады, батаны қай кезде береді және кімдер беретіні жайлы біледі. — Берілген ақ қағазға әр оқушы бір сыныптасына арнап тілек жазады. Бір-бірлеріне лақтырады, тілекті оқып, кімнен келгенін эмоциясына қарап табады. | Екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалау | ||
Үй жұмысы 5мин | «Ақ тілек» өлеңін жаттау. Балаларға арналған ақ тілектер іздестіріп келу. | Күнделіктеріне жазып алады | Кері байланыс,форма тивті бағалау | ||