Жарасқан Әбдірашев «Дүниеде жамандық неден?»
Тақырыбы: Жарасқан Әбдірашев «Дүниеде жамандық неден?»
Өткізу күні: 12 қараша 2014 ж.
Мақсаты: Мәтінді оқып, мазмұнын талдау.
Міндеттері:
А. Мәтінді оқиды, талдайды, жұппен, диалог құрып, топпен қарым қатынас жасайды.
В. Оқушы мәтін арқылы жақсылық пен жамандықты өз сөзімен түсіндере алады.
С. Оқушы мәтінді талдай отырып, өмірмен байланыстырады
Сабақ түрі: Жаңа сабақ.
Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта, маркер, оқулық.
Әдіс — тәсілдері: диалогтік оқыту, сұрақ-жауап, «Синквейн», «Хабарша жинау», «Постер» әдісі.
Күтілетін нәтиже: оқушылар диалогтік әңгіме жүргізеді, сұрақтар ұсынады және жауап береді, сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді.
Зерттеу тақырыбы: диалогтық оқыту арқылы оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру, білім сапасын көтеру
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім іс әрекеті | Оқушы іс әрекеті | Ұйымдас тыру түрі | Бағалау | Қолданылатын модуль |
Ұйымдастыру кезеңі | 2 минут | Амандасу
| Қуан, шаттан алақай Қуанатын бүгін күн Қайырылы таң, кайырылы күн Күліп шықты бүгін күн Сурет қиындылары арқылы топ құрастырады. | Жеке
| Жас ерекшеліктеріне сай оқыту | |
Үй тапсырмасын тексеру | 3 мин | Өткен тақырыптарды қайталау | Оқушылар тарау бойынша ойларын айтады | Жеке | ||
Тақырыпқа шығу Сабақ мақсатын айқындау | 3 мин | Ы.Алтынсарин жөнінде не білесіңдер? Интербелсенді тақтада портреті, қосымша мәліметтерді көрсетеді | Қазақтың аса көрнекті жазушысы. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды | Топтық | АКТ | |
Негізгі бөлім Мәтінді оқып-танысу
| 10 мин | Оқушыларға мәтінді оқуға арналған тапсырмалар беру.
| Әр оқушы өз мәтінін оқиды және топта талқылайды. | Жеке Топтық
| Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | |
Мәтінді талқылау | 15 мин | «Кезбе тілші» әдісі бойынша тақырыптың мазмұнын ашасыңдар | 1-оқушы: телефон соғылып жатқанға ұқсатып, тәулік бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды. 2-оқушы: Телестудиядағы диктор; жиынтық ақпарат береді. 3-оқушы: Тілші; оқиға орнынан ақпарат ұсынады. | Топтық | 2 жұлдыз 1 тілек | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Қорытынды
| 5 мин | Инсерт әдісі Нені білем? Не білдім? Нені білгім келеді? Кестесін толтыруды ұсынады
| Инсерт кестесін толтырады | жеке | Өзін-өзі бағалау | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. АКТ
|
Үйге тапсырма | 1 мин | Үй тапсырмасын түсіндіреді | Нені білгісі келеді сол туралы мәлімет жазып келеді. | Жеке | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Жас ерекш. сай оқыту | |
Бағалау | 3 мин | Сұрақтар қою. Критерийлері: 1. Маған ұнады … 2. Сабақтың ең қызық жері… 3. Мен үшін ең қиын болғаны … 4. Бүгін мен ойланып қалдым … | Күнделік жалғастыру. Сабақ туралы ойларың рефлексивтік күнделікке жазады.
| Жеке | Бағалау парағы | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |