Комбинаториканың негізгі элементтері
Бекітемін Келісемін Мектеп директоры_______ Оқу ісінің меңгерушісі_______ Қажымұратов Ж.С. Бақтыбаева Қ.Қ.
| ||||||||
Күні: | 30.04.13 | Сыныбы: | 10-сынып | |||||
Пәні: | Алгебра және анализ бастамалары | Мұғалімі: | Букенбаева Назира Съезқызы | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Комбинаториканың негізгі элементтері | |||||||
Сабақтың мақсаты: | Комбинаториканың негізгі бөлімдерін сыни тұрғыда салыстыра отыра өздігінен үйренуге тиіс | |||||||
Күтілетін нәтижелер: | Тақырыптың жаңа терминдерімен жұмыс жасай алады; комбинаторика ұғымын біледі; комбинаториканың орналастырулар, алмастырулар, терулер бөлімдерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атап, ажырата алады және белгіленуін біледі; өздігінен және жұппен жұмыс жасай отыра, өмірмен байланысын ұғынады; ойын ашық айта алады | |||||||
Сабақ ұраны: | «Мектеп үшін емес, өмір үшін оқимыз» Сенека | |||||||
Жұмыс түрі | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Уақыты | Әдіс-тәсілдер | Құралдар, ресурстар | |||
І | Ұйымдастыру кезеңі
| Оқушылармен сәлемдесемін Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Жұптарға бөлемін
| Ортаға шығып, барлығы бір-бірімен қол алысып, комплимент айтады Ең соңғы рет кіммен қол алысса, сол оқушымен жұп құрып отырады | 2мин | Қызығушылықты ояту, әңгіме, жұпқа бөлу (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер) | |||
— Біз неше адам қол алыстық? Барлығы неше қол алысу болды? Оқушылардың ойларын тыңдап, содан соң есепті шығару тәсілін талдаймыз Оны есептеудің екі тәсілін қарастырамыз: 1) Қол алысқан сегіз адамның әрқайсысы жеті адаммен қол алысты, сонда , бірақ мысалы Айдын Асанмен қол алысса, Асан да Айдынмен қол алысты, сондықтан екеуі бір-ақ қол алысу болғандықтан, 2) 1-оқушы қалған 7 адаммен амандасса, 2-оқушы 6 адаммен, 3-оқушы 5 адаммен , т.с.с. қол алысқан, яғни | Оқушылар қол алысу санын атап қана қоймай, жауабына дәлелдер келтіруі тиіс | 3мин | Әңгіме, сұрақ-жауап (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер), мәселелік жағдаятқа ендіру (СТО) | Тақта, бор | ||||
ІІ | Жаңа сабақ | Комбинаторика ғылымы жайлы түсінік беремін; Комбинаториканың негізгі 3бөлімі бар: орналастырулар, алмастырулар, терулер Бағалау парақтарын таратып, түсіндіремін. Әр жұптың жұмысын қадағалап жүріп, түсіндіремін, көмектесемін | Дәптерлеріне, күнді, тақырыпты жазады Әр жұп жребий бойынша таңдап алған комбинаториканың бір бөлімін зерттейді (дәптерде) (белгіленуі, оқылуы, формуласы, мысал:2әдіспен) Зерттеп болған соң тақтаға шығып түсіндіреді, қорғайды, қалғандары жазып алып отырады | 15мин | Мағынаны тану (СТО), диалог, әңгіме (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер) | Оқулық, дәптер, тақта, бор | ||
ІІІ | Бекіту кезеңі | 1.Мысал есептерді шығару 2. Кітаппен жұмыс | №266, №267 өзге жұптар қорғаған бөлімдер бойынша ғана тапсырманы орындайды жұппен | 12мин | ЖАДА (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер), оқытуды басқару және көшбасшылық | оқулық | ||
ІV | Қорытынды | 1) Әр жұпқа Венн диаграммасының сызбасын таратамын 2) Комбинаторика өмірде не үшін қажет екен? 3) Рефлексия жүргіземін «Екі жұлдыз, бір тілек» 4) Оқушылардың өзіндік бағасын ескере отыра қорытынды баға шығарамын Үйге тапсырма: 1.Бір комбинаторикалық есеп құрастыру 2.№271 есеп шығару, §23
| Венн диаграммасын толтырады, тақтада бәрі қорытындылайды Әр оқушы комбинаториканың қолданылуына мысал келтіреді Сұраққа ауызша жауап береді Әр оқушы өз жұмысын бағалайды Үй тапсырмасын жазып алады | 5мин
3мин 2мин
2мин
1мин | Ой толғау: Венн диаграммасы (СТО), жұппен жұмыс, диалог (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулі), оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, көшбасшылық | Венн диаграммасының сызбасы ватманда, маркер, бағалау парағы, стикерлер, күнделік | ||
Аты _________________________________
Бағалау парағы
№ | Білуге тиіс мәнмәтін | +/- |
1 | Комбинаториканың не екенін білемін | |
2 | Комбинаториканың бөлімдерін білемін | |
3 | Орналастырудың не екенін, белгіленуін білемін | |
4 | Орналастырудың формуласын білемін | |
5 | Алмастырудың не екенін, белгіленуін білемін | |
6 | Алмастырудың формуласын білемін | |
7 | Терудің не екенін, белгіленуін білемін | |
8 | Терудің формуласын білемін | |
9 | Факториалдың белгіленуін, есептеуді білемін | |
10 | Комбинаториканың қайда қолданылатынын білемін |
Аты _________________________________
Бағалау парағы
№ | Білуге тиіс мәнмәтін | +/- |
1 | Комбинаториканың не екенін білемін | |
2 | Комбинаториканың бөлімдерін білемін | |
3 | Орналастырудың не екенін, белгіленуін білемін | |
4 | Орналастырудың формуласын білемін | |
5 | Алмастырудың не екенін, белгіленуін білемін | |
6 | Алмастырудың формуласын білемін | |
7 | Терудің не екенін, белгіленуін білемін | |
8 | Терудің формуласын білемін | |
9 | Факториалдың белгіленуін, есептеуді білемін | |
10 | Комбинаториканың қайда қолданылатынын білемін |
Алмастыру |
Орналастыру |
«ВЕНН» диаграммасы
Теру
|
«Мектеп үшін емес, өмір үшін оқимыз» Сенека
ОРНАЛАСТЫРУ АЛМАСТЫРУ ТЕРУ