Шығыс септік
Сабақтың тақырыбы: Шығыс септік
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларды шығыс септігінің жалғауларын‚ оларға қойылатын сұрақтарды меңгерту.Сөйлем ішінен жатыс септігіндегі сөздерді таба білу дағдыларын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар‚ «Септіктер» кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Септіктер |
ШЫҒЫС СЕПТІГІ
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
1. Атау септік 2. Ілік септік 3. Барыс септік 4. Табыс септік 5. Жатыс септік | 1. Ерекшелігі |
2. Ережесі | |
3. Сұрақтары | |
4. Жалғауы | |
5. Сөйлемдегі синт.қызметі |
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
———————————————————————
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі.
Ерекшелігі:
Шығыс септігі – септік жалғауларының ішінде ең оңай меңгерілетіндерінің бірі.
Шығыс септігіндегі сөздердің мағыналары (заттың неден жасалатыны, заттың шыққан жері, салыстыру т.б.) мен сөйлемдегі қызметі нақты мысалдар арқылы түсіндіру.
Мысалы:
- Ағаштан ұя жасады. Неден? Толықтауыш болып тұр.
- Ғарышкерлер Байқоңырдан ұшты. Қайдан? Пысықтауыш болып тұр
- Бетегеден биік, жусаннан аласа Неден? Салыстыру мағынасында жұмсалған.
67–жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз.
Жаңбырдан соң көңілді‚ Аспаннан нұр төгілді
Сергіп қалды жер беті‚ кемпірқосақ керілді.
68-жаттығумен жұмыс.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Шығыс септіктегі зат есімдер кімнен? кімдерден? неден? нелерден? қайдан? деген сұрақтарға жауап береді. Шығыс септік жалғаулары: – дан‚ –ден‚ –тан‚ –тен‚ –нан‚ –нен.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
69–жаттығу.
- Мақалдарды көшіріп жаз.
- Сөйлем мүшесіне талда.
- Шығыс септіктегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын айт.
- Мақалдардың мағынасын түсіндір.
Ақыл жастан шығар‚ асыл тастан шығар. Тамшыдан тама-тама дария болар.
Көпшіліктен береке кетпес‚ берекелі жерден мереке кетпес. Қорқақ көлеңкесінен де қорқады.
70, 71-жаттығулармен жұмыс.
Жұмбақты жатқа жаз. Шешуін тап.
Шығыс септіктегі сөзді тауып‚ оның қай сөзбен байланысып тұрғанын айт.
Сыныппен қосымша жұмыс.
- Сөйлемдерді оқы.
- Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой.
- Олардың қай септікте тұрғанын айт.
Оқушылар кітапханадан кітап алды. Бұл хабарды газеттен оқыдым. Олар тастан
жер ошақ жасады. Шегірткеден қорыққан егін екпес.
Шығыс септікте тұрған сөздерді тауып‚ олардың жалғауларын ата.
- Берілген сөздерді шығыс септігіне қойып сөйлем құра.
- Шығыс септіктегі сөздерге сұрақ қой.
- Олар сөйлемде қай мүше болып тұрғанын айт.
Өріс‚ дүкен‚ Арайлым‚ кірпіш.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Шығыс септік. |
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
Үйге тапсырма: Ереже жаттау . 72–жаттығу.