Зат есімнің жекше және көпше түрлері
Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекше және көпше түрлері
Мақсаты: 1. Зат есімнің жекеше және көпше түрінің айтылуы мен жазылуын меңгерту.
- Оқушылардың ойлау қабілеттілігін дамыту,сауатты,әдемі жазуға үйрету,жаттықтыру.
- Ұқыптылыққа,әдемілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Төс белгілер, интербелсенді тақта,карточкалар,жұмбақтар.
Сабақтың түрі: Пысықтау.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:
Сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
403-жаттығу,ереже сұрау.
(көркем жазу «Үрлемелі аспаптар») 2 мин.
ІІІ. Бүгін сендермен, «Алтын қақпа» ойынын ойнаймыз.
І кезең. «Қола қақпа»
Қола қақпада мен сендермен тест жүргіземін.
1.Заттың атын білдіретін сөздерді қалай атайды?
А) Зат есім Ә) Сан есім Б)Сын есім В)Етістік
2.Заттың атын білдіретін сөздерді тап.
А)қара,қоңыр,ақ Ә)тырна, Айгүл, кітап Б)бес,үш,бір
- Кім? деген сұраққа жауап беретін сөзі бар сөйлемді тап.
А) күз болды. Ә) Айсұлу әдемі. Б)машина жүрді.
ІІ. «Күміс» қақпа
Сабағымызды ары қарай жалғастырайық, «Зат есімнің көптік жалауларын өтеміз.Ережені интербелсенді тақтадан оқу. 2 оқушыға оқыту.
Слаид (-лар,-лер, -дар,-дер,-тар,-тер).
Суреттерге көптік жалғауларын қосып оқимыз.
Гүл-дер,балапан-дар,шие-лер,сағат-тар,алма-лар,көбелек-тер.
Кітаппен жұмыс «Жаңылмай тез айт» ойыны
Ара,ара,аралар.
Орманның бойын аралар,
Гүлден сорып,бал алар,
Бал тәтті ғой,балалар.
2-3 оқушыға жаңылмай тез оқытқызу.
Осы жаңылпаштағы көптік жалғауы бар сөзді табайық. (аралар,балалар).
Тақтамен жұмыс.
409-жаттығу.
Кімдер?, нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді қатыстырып сөйлемдер құра.
Мысалы:Үйді (кімдер?) салады. (құрылысшылар)
Аспанда (нелер?)ұшып барады.(құстар)
Әншілер ән айтты.(кімдер?)
Мектепке парталар әкелінді. (нелер?)
(Дәптерлеріне жаздырту)
Сергіту жаттығуы
Жұмбақтар шешкізу.
Өз беттерінше жұмыс
410-жаттығу.Нұсқау бойынша орындату.
1.Мәтінді оқыту.
- Сұрақтар қою.
(Карточкалар беру)
Дәптерлерінен оқыту.
ІІІ. кезең «Алтын қақпа»
«Сиқырлы сөздер» ойыны.
Шарты:Балалар шеңберге тұрады.
Мұғалім көптік жалғауларды айтып допты бір балаға лақтырады,
ол одан сөз құрап қайта мұғалімге лақтырады. Ойын ары қарай жалғаса береді.
ІV.Қорытынды:
Қатысқан оқушыларды мадақтап, бағалау. (Әр кезең бойынша жолақшаларды санап бағалау).