Екі таңбалы сандарды бағандап қосу және азайту
Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бағандап қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты: Қосу және азайту амалдарын баған түрінде орынлаудың үлгісін көрсетіп беру, амалдар алгоритмдерінің сәйкес кезеңдері және орындалатын іс-әрекеттерге алгоритмге машықтандыру. Кестелік қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың дамытушылығы: Оқушыларлды білімділікке, сауаттылыққа, тапқырлыққа баулу, ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың тәрбиелілігі: Оқушыларға ұлттық тәлім-тәрбие беру. Ұқыптылыққа, ерлікке, сұлулыққа адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Шығармашылық есеп жазылған плакат, топшамалар, рейтинг кестесі, геометриялық фигуралар.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, есептеу
Пәнаралық байланыс: Ән сабағы, ана тілі, сурет
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі
/балалардың сабаққа әзірлігіне шолу, зейіндерін сабаққа аудару/
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
/әртүрлі сақрақтар қою арқылы үй тапсырмасын жан-жақты тексеріп шығу/
1 Екі таңбалы санға екі таңбалы санды қалай қосамыз және азайтамыз?
2 Не байқадыңыздар?
ІІІ Жаңа сабақ
1 Топтарға бөліну
«Қыз Жібек» тобы «Төлеген» тобы
/қыздар/ /ұлдар/
/сабақтың мақсаты хабарланады/
-Қыз Жібек пен Төлеген туралы не білеміз?
/балалардан білетіндерін сұрау/
2 Ауызша есептеулер
а) сандарды қосу және азайту
б) масса бірліктерін еске түсіру
в) ұзындық бірліктері
г) геометриялық фигуралар /периметр табу/
д) қосудың заңдары
3) Математикалық диктант
/өрнектің нәтижесін жазу/
1 онд — 1 бірл = 9 онд + 1 онд = 47+3 =
2 онд + 3 бірл = 10 онд — 2 онд = 60-2 =
9, 23, 100, 98, 50, 58
4) Оқулықпен жұмыс
/тақтада түсіндіріледі/
27 63 44 72
36 27 28 44
63 36 72 28
/оқушыларды қатыстыра отырып ауызша түсіндіріледі/
5) Өз бетімен жұмыс
«Қыз Жібек» тобы «Төлеген» тобы
29 42 34 61
13 13 27 34
№3 мысал /тақтаға түсіндіріледі/
IV Сергіту сәті
Логикалық жаттығулар
*1 Мына сандарды пайдаланып нәтижесі 87 болатын қосындыны жаз
64, 39, 21, 66, 48, 24, 76, 11
+ = 87 + = 87
+ = 87 + = 87
- 7 саны туралы не білеміз?
- 7 ата туралы
№5 есеп
/есепті оқып, талданады/
-есепте не белгілі?
-есепте не белгісіз?
-есепте нені табу керек?
Домбыра – 3 бала Ән — 7 немере
Ән — 7 немере Би — 6 немере
Би — 6 немере ? Ж: 6+7=13 ?
Ж: 3+6+7=16 Ж: 13 немере
Ж: 16 адам
Есептердің шешуі, сұрағы салыстырылады
Логикалық есеп
/үнтаспадан тыңдалады/
«Қыз Жібек» тобына «Төлеген» тобына
4+6+6=16 5+6+6=16
6+6=12өрнегі 5+6=11 өрнегі
бойынша есеп құру бойынша есеп құру
Ойын: 1 «Кім жылдам?»
Ондықтар: 4,5,6,7 шыққан санды
Бірліктер: 8,9,0,5 тез ата
2 Топ басшысы жарысы
/саұрақтарға ия немесе жоқ деп тез жауап беру/
Теңдеу шеше білеміз бе?
а1а2а3-х=а1 Төлеген – х = Төле
х =а1а2а3— а1 х = Төлеген — Төле
х =а2а3 х = ген
а1а2а3— а2а3= а1 Төлеген – ген = Төле
а1= а1 Төле = Төле
№4 мысал /өз бетімен/
5 см 4см
7 см 6 см
6 см – 4 см=2 см 6см + 5 см = 1 дм 1 см
7см -5 см = 2см 7 см + 4 см = 1 дм 1см
V Қорытынды
/екі топтың ұпайларын рейтинг бойынша есептеу/
- Сонымен біз не үйрендік?
- Ек таңбалы сандарды бағандап, қалай қосып азайтамыз?
VІ Бағалау
/мақтау, мадақтау әдістері/
VІІ Үйге тапсырма
№6 мысал есеп құрастыру / ++= /
/ -(+)=/