Төрт түлік

Тақырыбы : Төрт түлік

Мақсаты:

  1. Сабақтың өмірмен байланыстыра отырып өлеңнің мазмұнын ашып, мәнерлеп оқу, өлеңнің мазмұнын ашып, мәнерлеп оку, жатқа айту және оқушылардың танымдылық қабілетін жетілдіру.
  2. Окушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету , ойлау қабілетін жетілдіру, тілін дамыту.
  3. Төрт түлекті күте білуге, еңбекқорлыққа, іскерлікке , әдет — ғұрыпты

қастерлеуге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ — жауап, әңгіме әдісі;

Түрі: «Сын тұрғысынан ойлауды дамыту» стреьегиясы

Көрнекігі: «Төрт түлік » — туралы бүктеме , суреттер. Мақал – мәтелдер мен тірек сызбалар, Венн диаграммасы.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезең. Психологиялық дайындық.
  2. 1. Оқушыларды сабаққа дайындау.
  3. Сыныпты топқа бөлу .
  • — топ Түйелер тобы
  • — топ Жылқылар тобы
  • — топ Сиырлар тобы
  • — топ Қой ешкілер тобы

II Ой шақыру. Үй тапсырмасын тексеру «Бәйге ойыны»

  1. Оң жақтағы 20: Ана баласын калай жұбатады?
  2. Ортадағы 60: Анасы баласына тілегін қай жолда айтады ?
  3. Сол жақтағы40: Ана баласын жақсы көрген сезімін қандай сөзбен жеткізеді ?
  4. Сол жақтағы20: Ана баласының кім болуын армандайды?
  5. Оң жақтағы 50: Ана баласының қандай бала болуын армандайды?
  6. Ортадағы 70: Сен анаңа қандай құрмет көрсете аласың?
  7. Сол жақтағы 40: Сен өскенде кім боласың?
  8. Оң жақтағы 60: Өзіңе ұнаған шумағын жатқа айт.
  9. Ортадағы 30: Өлең неліктен «Бесік жыры» атанды ?

III. Жаңа сабақ . Ой ашар.

  1. сұрақ — жауап
  • Сізді анаңыз қандай сөз айтып еркелетеді ?
  • Айналайын
  • Ботам
  • Қозым
  • Құлыным
  • Бота, қозы, құлын ненің төлдері?
  • Төрт түліктің.
  1. Тірек сызбасымен жұмыс.

 

 

 

 

Ешкі                    Лақ

 

 

 

Құлын           Жылқы                Төрт түлік                    Түйе               Бота

 

 

 

Бұзау             Сиыр                                  Қой                   Қозы

 

 

  • Мағынаны тану
  1. Түсінік

Ертегі

 

 

Мақал-мәтел                                 Өлең

 

 

 

Ауыз әдебиеті

төрт түлік туралы

 

 

 

Жұмбақ                                           Жыр

 

Тыйым сөздер

 

 

 

Біз бүгін «Төрт түлік» туралы жырларды оқып танысамыз. Өлеңді оку. Мағынасын ашу .

  1. Ой қозғау Сөздік жұмыс (Дәптерге жазып алу )

Оқыра — малдың оқырануы

Жамыраған — өрістен келіп қозысымен табысуы

Мөңкіген — сиырдың секіре шабуы

Аңыраған — қозысын сағынып маңырауы

Жөңкіген — секірген

Қалақтай — жауырынның күрек белге ұқсауы

Қақтаған — жапалау

Бұлақтай — аққан судай

Жасқаған – мүйізімен сүзіп қорқытуы

  1. Сазгер стратегиясы Сергіту сәті «Төлдер туралы жыр» — әнін орындау
  2. Топпен жұмыс

I — ші топ «Менің қозым , лағым . бұзауым» — тақырыбына әңгіме жазу .

II       — ші топ «Төрт түлікті сипаттап сурет салу»

  • — ші топ «Төрт түліктің аталарын атап», қалай шақыруын айтып беру .
  • — ші топ «Төрт түлік» — өлеңін оқу

VII. Сазгер стратегиясы «Малдың дыбыс шығаруы»

I — ші топ Түйе болып боздайды

II       — ші топ Жылқы кісінейді

  • — ші топ Сиыр мөңірейді
  • — ші топ Қой, ешкі болып маңырайды

VIII. Ой толғау «Төрт жол» өлең

  • Сабақты бекіту І.Венн диаграммасы

 

 

 

 

Түйе                                       Жылқы

Боталайды          еті               құлындайды

Шұбат                 сүті             қымыз

Жантоқ                көлік          сему, сұлу

Еркек шөбі

 

  1. «Төрт түлік » туралы мақал-мәтел айту.
  2. «Төрт түлік » туралы тыйым сөздер айту
  3. Сөзжұмбақ шешу.

 

  1. Ж Ы Л Қ Ы 1. Қамыс құлақ тостаған т ұяқ
  2. Қ О Й мінсең қанат сүті дәрі еті тамак.
  3. С И Ы Р
  4. Е Ш К I 2. Кішкене ғана бойы бар
  5. Т Ү Й Е Айналдырып киген тоны бар.

 

  1. Екі айнасы бар,

екі найзасы бар .

  1. Басында таяғы бар,

Төрт аяғы бар

Екі құлағы бар

Иегінде сақалы бар .

  1. Екінде екі тауы бар.

Кезікте бір жөндер.

  1. Үйге тапсырма
не білдім?не білгім келеді?

Кестеге төрт түлік мал туралы не білетініңізді не білгіңіз келетініңізді толтырып келің.

 

  1. Әр топ өз топ атына байланысты өлеңді жаттап келеді .
  2. Білімдерін бағалау.