Ө. Тұрманжанов «Нан қиқымын шашпаңдар»
Тақырыбы: Ө. Тұрманжанов «Нан қиқымын шашпаңдар»
Мақсаты:
- Нан құдіреті, қасиеті туралы кеңінен мағлұмат беру.
- Тану, талдау, іздену, қолдану арқылы ғылыми жұмысқа қызығушылығын арттыру, шығармашылық дағдыларын дамыту, қалыптастыру.
- Нанды қастерлей білуге тәрбиелеу, тілін дамыту.
Көрнекілігі: тірек сызбалары
Түрі: жарыс сабақ
Әдісі: Блум жүйесі
Пән аралық байланыс: қазақ тілі, математика, қоршаған дүние.
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру бөлімі.
- Үй тапсырмасын тексеру.
Танып білу кезеңі |
Еңбек неге жеткізді?
- Ертегі не туралы?
- Адам бидайға қандай қамқорлық жасады?
- Адам дәнді қалай іске жаратты?
Нан қалай келеді?
III. Кіріспе.
Ас атасы — нан. Нан ең қарапайым ас. Нансыз өмір жоқ. Нан еңбек арқылы келеді. Халқымыз нанды ерекше қадірлейді. Өмірдің арқауы нанды қастерлеу- халқымыздың игі дәстүрі.
Абай Құнанбаев:
Түбінде баянды еңбек егін салған
Жасынан оқу оқып, білім.
Би болған, болыс болған өнер емес,
Еңбектің бұдан өзге бәрі жалған. Оқып, білім алсаң, еңбек етсең, наныңды табасың екен.
А. Құнанбаев Кім? (ақын, данышпан, т.б.)
Биыл 160 жылдық мерейтойы болады.
Абай жас ұрпақты білімге, өнерге, еңбек етуге шақырған болса, бүгін біз нанды қастерлеуге шақырған ақын даусы естілетін «Нан қиқымын шашпаңдар» өлеңімен танысамыз.
- IV. Жаңа сабақ
- Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіндіру.
- Сұрақтарға жауап беру.
а) Нан қандай ас?
ә) «Өмірдің алтын арқауы- бар қасиет нанда бар» дегенді қалай түсінесің?
Қолдану кезеңі
Сыныпты II топқа бөліп жарыс ұйымдастыру
- Мәнерлеп оқудан.
- Нан туралы өлең, еңбек туралы мақал — мәтел.
- V. Сергіту сәті. Ойын ұйымдастыру.
VІ. Бекіту.
|
Топқа деңгейлік тапсырмалар.
I деңгей : Оқулықтағы 3 тапсырманы ортындау.
II деңгей: Терме диктант (бір буынды сөздерді теріп жазу)
III деңгей: Математикалық ойын.
6.7.6.5.4. 8.7.10.9.7.
Нанды баспа.
- 2.8.
Ас атасы нан
Ой дамыту кезеңі |
I деңгей . Ұйқас табу.
- … … байлық
- … … алдық
- … … құстарға
- … … қалдық
II деңгей. «Нан асыл дәм». Ребус құрастыру.
III деңгей. Күз — еңбек — нан. Сөйлем құрастыру.
|
I топ. Схема құру, қорғау.
II топ. Нанға байланысты тыйым, нақыл сөздер айту.
VІІ. Қорытынды.
VІІІ. Бағалау.
- Үйгетапсырма.
«Күз – береке» тақырыбына мәтін құрап, жазып келу.
Өлеңді мәнерлеп оқу.