708*347 және 245676/708 түріндегі көбейту және бөлу.
Сабақтың тақырыбы: 708*347 және 245676/708 түріндегі көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: үш таңбалы сандарды көп таңбалы сандарға көбейту және бөлуге машықтыру.
ә) Дамытушылық:Өз бетімен жұмыс істеуге, ойлауын есте сақтау.
б) Тәрбиелік:Адамгершілікке еңбек сүйгіштікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Қазіргі өмірге бейімдеп оқыту.
Сабақ түрі: «Білім биржасы» Ойын түрінде.
Көрнекілік: таблица, сары, жасыл, қызыл түсті акциялар кеспе сызық.
- Ұйымдастыру кезеңі:
Бүгінгі сабағымыз «Білім биржасы» деп аталады. Бұл заманға сай жаңадан енген сөз. Биржа дейтініміз не? Латын енген сөз. Орыс тілінде аударғанда «Кашелек » деген мағынаны білдіреді. Қазақшаға аударғанда «қапшық». Биржа – құнды қағаздарды сатып алатын , сататын нарықтық ұйымдасқан формасы. Биржаның түрлері: қою биржасы, өнімдер биржасы, еңбек биржасы. Сол сияқты біз бүгін «білім биржасы» ойыны арқылы біліміміздің қаншалықты құнды екенін анықтаймыз.
Сыныпты үш топқа бөлеміз.
1 – биржа. 2 – биржа. 3 – биржа.
Оқушылардың тапсырма орындағанда жауаптары акциялармен бағаланады.
Оқушы жауабының толықтығына қарай әр түсті акциялар алады. Толық емес жауап – сары түсті акция, дұрыс, бірақ кеңінен ашылмаған жауап – жасыл түсті акция , дұрыс негізделген жауап – қызыл түсті акция алады. Әр түсті акцияның құны бар. Оны банк бекітеді. Сары түсті акция -3000 теңге, жасыл түсті акция – 4000 теңге, қызыл түсті акция – 5000 теңге. Алған акцияларынды есептеп , отыратын «акционер» оқушы таңдаймыз. Қай биржа көп акция жинаса, сол топ жеңіске жетеді.
- Үй тапсырмасын тексеру.
Амалдарды орында:
708 * 62 + 304 * 95
9000 – 77952 / 28
13995 – 27948 / 51
- Түсіндіре аласың ба? Көбейіткіш неше таңбалы сан?
Неше толымсыз көбейтіндінің мәні шықты?
Әр толымсз көбейтіндінің мәні қандай ретпен
жазылған?
Бірінші толымсыз бөлінгіші қай разрядтың
Бірлігін көрсетеді.
2 – толымсыз бөлінгіш ше?
3 – толымсыз бөлінгіш ше?
Қалай бөлдің?
- Тақтамен жұмыс: әр топтан 1 оқушыдан шығып карточкадағы тапсырманы орындау.
1 – тапсырма: 604*439 18456 / 769
2 – тапсырма: 502*487 3948 / 564
3 – тапсырма: 306* 548 226014 / 834
5.Ойланайық, ойнайық. Есеп шығару.
Жүк м V1= 60 км/ сағ Ш: 480км / 80 км/сағ = 6сағ
Жеңіл м V1 = 80км/сағ 480км/ 60км/сағ =8 сағ
S2 – 480 км 8 – 6 =2сағ
S1 — ? 2 * 60км = 120км
Ж: жүк машинасы жеңіл машинасы келгенде
120 км жүрген.
- Өздік жұмыс:
Түске дейін – 7а
Түстен кейін 5 а
әр автобуста 150 Ш: 7 * 15 + 5 * = 180 б
Барлығы — ? б Ж: Барлығы:180 б.
- Сергіту сәттері: Бір акциорнеріміз, акционерміз,
«Биржа» сөзін қазақша қашық дейміз.
Акциямыз көбейтіп, қапшығымыз толу үшін,
Көп оқып, білімімізді толықтырамыз.
- Тез шешейік. Бөліндінің кампониенттерін еске түсіру.
Бөліндінің мәні. 234 604 49
Бөлгіш 23 39 65
Қалдық 21 31 64
Бөлінгіш х х х
- Ауызша.
Биіктігі х см, ұзындығы 4 см, ені 2см тік бұрышты параллепипедтің көлемін өрнек түрінде жазу.
10 Амалдарды орында.
29070 – 176870 / 23 * 3 + 589
(162000 – 76403 * 450) *(816 * 4)
(181403 — 76403) / 100 – 525
- Қорытындылау:
Әрбір топтың жинаған акциясының құнын шығару.Алға шыққан қай топ екенін айту.
- Үйге тапсырма. №7 Ш.Т.
- Оқушыларды бағалау.