Есепті теңдеу құру арқылы шығару
Математика сынып 4 ә сынып
Сабақтың тақырыбы: Есепті теңдеу құру арқылы шығару
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:Теңдеу және оны шешу тәсілдері.Жанама түрде тұжырымдалған есептерді теңдеу құру арқылы шығару
2.Тәрбиелік:Оқушыларды білімділікке,тапқырлыққа, ұқыптылыққашапшаңдыққа, шыңшылдыққа тәрбиелеу
- Дамытушылық: Тапқырлықты, ой ұшқырлығын, шығармашылық қабілетін, өздігінен әрекеттену пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа білімді игеру, оқып үйренгенің пысықтау
Сабақ көрнекілігі: Суреттер белгілер, үлестірмелі қима қағаздар, үнтаспа.
Пән аралық байланыс: Ана тілі, бейнелеу, музыка.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
— Психологиялық тренинг «Жылы сөз»
— Оқушылар қолдарынан ұстап бүгінгі күнге жылы тілек сөздер айтады
— Топқа бөлу, топ жетекшілерін белгілеу
— Мен өзіме және басқаға ашық аспан тілеймін
— Мен өзімме және басқаға зор денсаулық тілеймін
— Мен өзімме және басқаға мол бақыт тілеймін
— Мен өзімме және басқаға қуаныш пен нұрлы күн тілеймін
ІІ.Үй тапсырмаларын тексеру
- Балалар үйге қандай тапсырма берілді?
- Жылдамдық, уақыт, қашықтықты табу жолдары
- « Үндемес» ойыны. Белгілер бойынша сұрақ алу ( көрсету арқылы). Формуласын шығару
S =V.t V=S: t t=S: V
- Дәптермен жұмыс
Бүгінгі күн жадын жазу. Көркем жазу
1-100 дейінгі сандарды қалдырып жазу
6,10,40^2,50^3 Кестелер бойынша көркем жазу
- 90, 210
Жаңа сабақ: Бүгін бізде қонақта Астана қаласының сәулетті ғимараттары
Бүгінгі өтетін тақырыбымызды айту
« Есепті теңдеу құру арқылы шығару»
- Теңдеу туралы білімдерін еске түсіру
І.Кітаппен жұмыс
« Бәйтерек» тапсырма
2 тапсырма х+160=350 120+х=205 370+у=900:10
Теңдеулер жазу
Шешу
« Ақ орда» тапсырмасын
3 тапсырма а)Оқу; ә) Теңдеу; б) құрастыру
Сергіту жаттығуы
ІІ. « Астаналық цирк» тапсырмасы. Геом.фигур.еске түсіру.
4- тапсырма. Ережелерін еске түсіру
Параллель, перпендикуляр, түзулермен кесінділерді табу
с |
E |
m |
d |
а |
h |
Өзіндік жұмыс 1 тапсырмалар
А) Фигураның боялған боялмаған бөлігін табу
Ә) Санның бөлігін табу. 4 топ орындайды
І топ ІІ топ ІІІ топ IV топ
1 1 1 1
100-дің5 250-дің5 550дің5 1000-ның5
1 1 1 1
100-дің10 250-дің 10 550-дің10 1000-ның 10
1 1 1 1
100-дің2 250-дің2 550-дің2 1000-ның2
( тексеру)
« Достық үйі» Қазақстан халқы ассамблеясы
7- тапсырма
Біз таңбалы сандардың куб мәнін еске түсіру ( топтармен орындау) «Қай топ тез» ойыны
8^ 3 506= 512-506
10^ 3 534-1000-534
4^3+3006=104+3006
Балалар біздер бүгінгі сабақта Астана қаласының сәулетті ғимараттарымен таныстық. Еліміздің көп ұлтты мемлекет екенің білдік. Халықтар достығы, бірлігі, ынтымағы жарасқан елміз. Халықтар тату –тәтті еңбек етіп өмір сүруде. Оны достығымыз туралы білетін өлең жырларын болса ортаға шақырайық.
Қорыту. « Топ басшылар жарысы»Теңдеудің түбірін тап
x-400 70x 640+x 695-y
———=50 40 ——=142+138 ———=329 3 ———=5124:6
X=2000 x=4 x=347 y=41
- Рефлекция
— Біз не үйрендік?
— Нені білдік?
— Нені білгім келеді?
— Қай тапсырма ұнады?
— Қай тапсырма қиындық тудырды?
- Бағалау.. Топ басшыларына бағалату ( толықтыра бағалау)
- Үйге тапсырма 117 бет 5-6 тапсырмалар